ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

آخرين جلسه محاکمه سعيد مرتضوی سوم مرداد برگزار می‌شود

رييس مجتمع دادگاه‌های کيفری يک استان تهران گفته احتمالاً، جلسه محاکمه سعيد مرتضوی در پرونده تامين اجتماعی و شکايت يکی از اعضای خانواده کشته‌شدگان بازداشتگاه کهريزک آخرين جلسه خواهد بود.

محسن افتخاری، رييس مجتمع دادگاه‌های کيفری يک استان تهران گفته که «به احتمال زياد»، جلسه محاکمه سعيد مرتضوی در پرونده تامين اجتماعی و شکايت يکی از اعضای خانواده کشته‌شدگان بازداشتگاه کهريزک که روز سوم مرداد برگزار می‌شود، آخرين جلسه خواهد بود.

افتخاری به خبرگزاری تسنيم گفته ششمين جلسه محاکمه مرتضوی طبق اعلام قبلی، در شعبه ۹ دادگاه کيفری يک استان تهران به رياست قاضی محمدی‌کشکولی برگزار می‌شود.

به گفته اين مقام قضايی، در اين جلسه «آخرين دفاع گرفته می‌شود مگر اينکه اتفاق جديدی بيفتد و متهم در بيان آخرين دفاعيات خود، مطالب جديدی را عنوان کند که جلسه ادامه يابد.»

سعيد مرتضوی‌، متهم رديف اول پرونده کهريزک، بازداشتگاه معترضان به نتايج انتخابات سال ۸۸ است. گروهی از جوانانی که روز ۱۹ تير ۸۸ در گردهمايی‌های خيابانی ۱۸ تير دستگير شدند، به دستور مستقيم مرتضوی به کهريزک برده شدند که از ميان آن‌ها امير جوادی‌فر، محسن روح‌الامينی، محمد کامرانی و رامين قهرمانی در سوله‌های بدون آب و امکانات کهريزک جان باختند.

مرتضوی در ۲۴ آبان ۹۳ در پيوند با پرونده کهريزک، به‌طور دائم از احراز مشاغل قضايی و به مدت پنج سال از تصدی مشاغل دولتی محروم شد.

دادگاه همچنين مرتضوی را به اتهام «معاونت در تنظيم گزارش خلاف واقع از طريق امر يا ترغيب مأموران مربوطه به تنظيم گزارش خطاب به خود» به پرداخت ۲۰۰ هزار تومان جزای نقدی محکوم کرد.

شعبه ۳۸ ديوان عالی کشور حکم انفصال دائم از خدمات قضايی و پنج سال انفصال از خدمات دولتی در مورد مرتضوی را تأييد کرده اما نسبت به جريمه نقدی صادرشده ايراد گرفته که اين بخش با رأی دوباره مورد بررسی قرار می‌گيرد.

بخش دوم پرونده سعيد مرتضوی در مورد شکايت خانواده محسن روح‌الامينی، يکی از کشته‌شدگان بازداشتگاه کهريزک است.

خانواده روح‌الامينی، سعيد مرتضوی را در پيوند با کشته‌شدن بازداشت‌شدگان کهريزک به «معاونت در قتل» متهم کرده‌اند و خواهان رسيدگی قوه قضائيه به آن هستند.

سومين بخش پرونده مرتضوی درباره عملکرد او در زمانی است که مديرعامل سازمان تأمين اجتماعی بوده است.

مرتضوی در گزارش هیأت تحقيق و تفحص مجلس، به تخلفاتی چون دادن پاداش‌های هنگفت به مديران ارشد و ميانی تأمين اجتماعی و پرداخت پول‌‌های مشکوک به تعداد قابل توجهی از مقامات دولتی و نمايندگان متهم شده است. طبق اين گزارش، سعيد مرتضوی به ۳۷ نماينده مجلس در مجموع ۱۳۳ ميليون و ۵۰۰ هزار تومان به‌عنوان هديه پرداخته است.

مرتضوی همچنين به فروش غيرقانونی ۱۳۸ شرکت زيرمجموعه شرکت سرمايه‌گذاری تأمين اجتماعی «شستا» به بابک زنجانی متهم شده است.

بابک زنجانی، تاجر ايرانی است که از دی‌ماه سال ۱۳۹۲ به اتهام بدهی به وزارت نفت و بانک مرکزی، جعل اسناد بانکی و پرداخت رشوه به بانک ملی تاجيکستان در بازداشت به‌سر می‌برد.

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.