Share

نیروهای یگان محیط زیست منطقه سفیدکوه خرم آباد، شنبه سوم مرداد، از کشته شدن بی‌رحمانه یک خرس قهوه‌ای در این ناحیه خبر دادند.

Brown Bear

به گزارش دامپزشکی منطقه، این خرس نر و بالغ سه روز پیش ازمرگ توسط عده‌ای از افراد محلی به شدت مورد ضرب و شتم با اجسام سخت و تیز قرار گرفته است،  به نحوی که چشم و سر حیوان سوراخ شده بود.

پس از انتقال این خرس به پاسگاه محیط بانی منطقه و معاینه او توسط دامپزشک، وضعیت این خرس وخیم گزارش شد. در نهایت تلاش‌ها برای مداوای او جوابگو نبود و این خرس قهوه‌ای پس از سه روز جان خود را از دست داد.

به گزارش دیده‌ بان محیط زیست و حیات وحش ایران، تلاش برای شناسایی و برخورد با عوامل ضرب و شتم و کشتار این خرس آغاز شده است.

بر اساس گزارش دیده بان محیط زیست ایران، پس از مرگ هفت خرس قهوه ای در کرمانشاه، مهدیشهر سمنان، ارتفاعات دالاهو، اشترانکوه لرستان، فیروزکوه تهران، آذربایجان شرقی و ارتفاعات کلاردشت، این ششمین گزارش مستند از کشتار خرس‌های قهوه‌ای توسط عوامل انسانی در سال جاری است.

تخریب زیستگاه خرس قهوه‌ای و آزار و اذیت و کشتن این گونه ‌جانوری در ایران موجب شده است تا اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت (IUCN) در گزارش سالیانه خود از وضعیت حیات وحش جهان، نام این جانور را از سال ۲۰۰۴، در فهرست گونه‌های «در معرض تهدید» قرار دهد.

در جدیدترین گزارش این اتحادیه حدود ۷۶ گونه از رده‌های جانوری ایران در فهرست سرخ اتحادیه جهانی حفاظت  قرار دارد.

اخبار ناگوار اخیر درباره حیات وحش ایران، تغییر چندانی در بودجه اندک محیط زیست و حیات وحش ایران حاصل نکرده واکنون تنها ۲۷۰۰ محیط ‌‌بان مسئولیت حفاظت از محیط زیست و حیات وحش در سرتاسر کشور را بر عهده دارند.

Share