Share

تظاهرات در آنکارا علیه جنگ و عملیات نظامی ترکیه در سوریه و عراق با توسل پلیس به گاز اشک‌آور و ماشین آب‌پاش از هم پاشید. راه‌پیمایی صلح در استانبول نیز اجازه برگزاری نیافته است.

-

تظاهرات حدود هزار نفر از مخالفان نظامی‌گری و جنگ در ترکیه با پاسخ شدید پلیس روبرو شد. ماموران به تظاهرکنندگان حمله کرده و با گاز اشک‌آور و ماشین آب‌پاش آنها را متفرق ساختند. تظاهرکنندگان، عصر شنبه ۲۵ ژوئیه علیه عملیات نظامی ترکیه در سوریه و عراق دست به اعتراض زده بودند.

خبرگزاری فرانسه به نقل از گزارشگر خود از دستگیری گروه زیادی در این تظاهرات خبر داد. راهپیمایی گسترده در استانبول نیز که قرار بود یکشنبه (۲۶ ژوییه) برگزار شود، اجازه برگزاری نیافته است. علت لغو راهپیمایی صلح در استانبول، مسائل و ملاحظات امنیتی عنوان شده است.

اعتراضات مردمی علیه عملیات نظامی ترکیه در حالی صورت می‌گیرد که ارتش ترکیه روز شنبه، هم قرارگاه داعش را بمباران کرد و هم مقر پ‌ک‌ک را.

احمد داود اوغلو، نخست وزیر ترکیه اعلام کرد تا زمانی که تهدیدها علیه کشورش ادامه داشته باشند، عملیات نظامی نیز ادامه خواهد داشت.  مسبب عملیات نظامی علیه داعش، حمله‌ای انتحاری است که روز سه‌شنبه در شهر مرزی سوروچ صورت گرفت و ۳۲ جوان داوطلب کمک به کوبانی را به کام مرگ فرستاد. داعش مسئول این سوءقصد شناخته شده است.

عملیات نظامی هم‌زمان دولت ترکیه علیه داعش و رزمندگان کرد، در سطوح خارجی و بین‌المللی نیز مورد انتقاد قرار گرفته است. انتقادها معطوف به این است که دولت ترکیه از فرصت مقابله با داعش برای سرکوب و حمله نظامی به کردها سود برده است. ماموران امنیتی ترکیه در یورش‌های دو روز گذشته، صدها نفر از اعضای احتمالی داعش و پ‌ک‌ک را دستگیر کرده‌اند.

روز شنبه ۲۵ ژوئیه، دو خودروی بمب‌گذاری شده در حوالی شهر تل ابیض در مرز سوریه و ترکیه منفجر شده‌اند. خودروها در یکی از پایگاه‌های تحت کنترل کردها قرار داشتند. دیده‌بان حقوق بشر سوریه که این خبر را اعلام کرده، جزییات دیگری از ماوقع نگفته است.

شهر مرزی و استراتژیک تل ابیض که حدود یک‌سال در اختیار داعش قرار داشت، ماه گذشته (۱۵ ژوئن) دوباره به تصرف رزمندگان کرد در آمد. نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا، امر پشتیبانی رزمندگان کرد را در مقابله با داعش با بمباران هوایی بر عهده دارند.

بیشتر بخوانید: ترکیه و اقدامات مخاطره‌آمیز در سه جبهه

Share