ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

۹۰۶ روستا در استان کرمان با کمبود آب مواجه هستند

۷۳۷ روستا از اين تعداد، فاقد لوله‌کشی و آب آشاميدنی هستند و از طريق حلقه‌های چاه و تانکر تأمين آب می‌شوند

علی رشيدی، مديرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمان می‌گويد ۹۰۶ روستا در اين استان با کمبود آب مواجه هستند و به همين دليل آب مورد نيازشان از طريق تانکر تأمين می‌شود.

مديرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمان، امروز شنبه ۱۰ مرداد به خبرگزاری دانشجويان ايران، ايسنا، گفته که کمبود آب در اين ۹۰۶ روستا بيش از ۷۰۰ ليتر آب در ثانيه است.

به گفته رشيدی از ۵۱۷۸ روستا در استان کرمان، ۲۴۸۲ روستای بالای ۲۰ خانوار وجود دارد که ۷۳۷ روستا از اين تعداد، «فاقد لوله‌کشی و آب آشاميدنی هستند و از طريق حلقه‌های چاه و تانکر تأمين آب می‌شوند.»

او يکی از مشکلات اصلی در روستاها را «ناپايداری سفره‌های زيرزمينی» دانسته  و «پايين بودن و بی‌ارزش بودن قيمت آب و تعرفه آب به ويژه در بخش کشاورزی» را باعث «بخشی از نابسامانی‌های آب» در کشور اعلام کرده است.

خبرگزاری مهر نيز امروز در گزارشی خبر داده که استان چهار محال و بختياری که از آن به عنوان «پايتخت آب ايران» نام برده می‌شود با بحران آب مواجه است و هم اکنون بسياری از روستاهای اين استان با تانکر آب‌رسانی می‌شوند.

مطالعاتی که «مرکز زمين شناسی آلمان» در سال ۲۰۰۸ با استفاده از تحليل تصاوير ماهواره‌ای انجام داد، نشان می دهند، استفاده و برداشت بی‌رويه از منابع آب‌های زيرزمينی باعث شده تا در ۳۰ سال گذشته سطح اين منابع در ايران در حدود پانزده متر کاهش پيدا کند.

بر پايه شاخص جهانی، ميزان درصد برداشت از منابع آب تجديدپذير هر کشور به‌عنوان شاخص اندازه‌گيری بحران آب معرفی می‌شود. اين شاخص در سال ٢٠١١ برای ايران ٧٢.٣ درصد بوده کــه از قرار گرفتن ايران در وضعيت «بحران شديد آب» خبر می‌دهد.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.