سایت جدید زمانه. نسخه آزمایشی

ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

سلفی، جنون، جسد

لیلی نیکو‌نظر- ارزش‌های غالب شبکه‌های اجتماعی خیلی وقت است به ستیز با ارزش‌های سنتی فرهنگ‌ها رفته‌اند. احترام به جسد انسان و مرده، بخش کوچکی از آن اصول فرهنگی به مخاطره افتاده است.

این مقاله هنوز در این سایت در دسترس نیست. لطفاً به سایت پیشین زمانه رجوع کنید.

این مقاله را در سایت قدیم ما بخوانید.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

 • سعید یاد

  هنگامیکه من برای نخستین بار این عکس را همراه با چند عکس دیگر در یکی از سایت های خارج از کشور دیدم، از بیشرمی این آقایان و خانمها که قرار است که پزشک شوند، بارو کنید حالم داشت بهم می خورد. اگر این اتفاق در یکی از دانشگاه های اروپایی می افتاد، همان کشور هایی که از سوی مسلمانان به کشور های غیر اخلاق معروف اند، با یک اوردنگی اینها را از دانشگاه پزشکی بیرون می انداختند. چقدر باید فرد بیشرم، پرو و بی حیا بباشد که همچون کاری را بکند. اما چه کنیم که این اتقاق در یک کشور اسلامی ، یا بهتر بگویم، در یک کشور گُۀ گرفته اسلامی رخ داده است، درکشوری که حاکمان اش از فرق سر تا نُک پا آلوده اند و تودۀ مردم اش از شعور اجتماعی بسیار نازلی برخوردارند، اگرچه پر ادعا وخود بزرگ بین اند. آنطوری که از سرو وضع این دانشجویان می توان حدث زد، این خانمها و آقایان به طبقه متوسط تعلق دارند، همان طبقه ای که گفته می شود، دارای فرهنگ است، اخلاق و آزادی را بسیار دوست دارد و قرار است، بیاید و ما را از شر رژیم اسلامی آزاد کند. البته همۀ اینها داستان است. اگر یک اقلیت بسیار کوچکی را از این طبقه کنار بگذاریم، بقیه شعور شان فراتر از شعور حاکمان عصر حجری رزیم اسلامی نمی رود. تمامی فکر و ذکر این طبقه این است که خوب بپوشد، دماغ اش را به موقع عمل کند، موهایش را رنگ کند، پستانها و لبهایش را پف دهد و تا انجایی که می تواند نشان دهد یا خالی ببندد که بسیار متمدن است، متمدن ترین انسان منطقه . جان کلام اینکه این عکس ها، نشان سقور اخلاقی و فرهنگی جامعه ماست، سقوط اخلاقی طبقه یا قشر اجتماعی که ادعا دارد، آزادی و بهروزی مردم ما به همت او بستگی دارد. وای بحال ما.

 • سعید

  من حدود چهل ساله پیش دانشجوی پزشکی‌ بودم، و در اتاق تشریح که به عنوانه کلاس درسمان بود در حین تشریح یک جسد چند عکس از خودم و هم کلاسیهایم دارم. در آن هیچ بی‌ احترامی به آن جسد که صورتش انگار در حافظه من حاک شده وجود ندارد. من لحظه اول که وارد آن سالن سرد شدم را در یادم دارم، خیلی‌ ترس و احساس چندش لمس یک جسد را به خاطر دارم، و بعد از یک روز موضوع دست زدن به بدن مرده عادی شد. عکس گرفتن شاید روشی‌ برای مقابله ذهنی‌ با احساس ترس و چندش باشد.

 • Xerxes Goodarzie

  خانم نسیم، اگه قصد شوخی ندارید و کامنت شما جدی است، پیشنهاد می کنم خودتون رو به مشاور نشون بدید.

 • یک کاربر ساده

  اینها افشأ گر خویش هستند، نخبگان آکادمیکی که تجارت را با طبابت مخلوط کرده و حرمت پزشکی‌ و انسانیت در یک جامعه را در آینده زیر سوال میبرند !

 • سامان

  من چند وقت پیش یه چی تو همین مایه ها خوندم اگه اشتباه نکنم از یامین پور:|

 • گیل آمرد

  فکر نمی کنم کارشان از رابطه ی جنسی با همجنس و از کشت مواد مخدر زشت تر و غیرطبیعی تر باشد. اگر همجنس گرایان، افرادی طبیعی هستند و اگر کشت برخی مواد مخدر در هلند آزاد است، این دانشجویان قطعا طبیعی تر هستند و از حق آزادی بیشتری برخوردارند. اصلا گروهی از انسان ها تمایل به سلفی گرفتن با جنازه دارند. به حقوق کسی که تجاوز نکرده اند. دیگران هم باید به این تمایلِ غریزی آنان احترام بگذارند. از شوخی گذشته، وقتی اخلاق را لجن مال کردیم، امروز همجنس گرایی طبیعی می شود، فردا به خاطر رابطه جنسی با زن یا شوهر دیگران لازم نیست یک پنی جریمه بپردازیم، پس فردا سقط جنین بدون هیچ دلیل پزشکی و تنها برای ماست مالی کردن روابط ولنگارانه آزاد می شود، روز بعد را نمی توانید پیش بینی کنید.

 • naseem

  فرهنگ حکومت اسلامی:  شامل لات بازی و مسخره بازی و خشونت و متهم کردن و دروغگویی و فساد در همه زمینه ها....