Share

وضعیت جسمی محمدصدیق کبودوند، فعال حقوق بشر و رئیس سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان که در زندان اوین به‌سر می‌برد، وخیم گزارش شده است.

محمدصدیق کبودوند از ۱۰ تیرماه سال ۱۳۸۶ بازداشت و زندانی شده ‌است.

محمدصدیق کبودوند از ۱۰ تیرماه سال ۱۳۸۶ بازداشت و زندانی شده ‌است.

به گزارش هرانا، تارنمای مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، کبودوند روز چهارشنبه ۱۴ مرداد بر اثر «افت شدید فشار» دچار بیهوشی شده است.

به گفته خانواده کبودوند، او که تا پیش از بازداشت هیچ‌گونه سابقه بیماری نداشته، در جریان نگهداری هفت ماهه در شرایط سخت سلول انفرادی، به بیماری‌های ریوی، کلیوی و پوستی دچار شده است و حتی سکته خفیف مغزی نیز داشته است.

پریناز باغبان حسنی، همسر محمدصدیق کبودوند چندی پیش گفته بود که همسرش با وجود مشکلات جسمی از رسیدگی پزشکی مناسب «محروم است» و تنها خدماتی که دریافت می کند قرص‌های مسکن از درمانگاه زندان است و فقط با مسکن می‌تواند درد و بیماری را تحمل کند.

این فعال حقوق بشر طی ۹ سال گذشته تنها یک بار و آن هم پس از اقدام به اعتصاب غذای طولانی اجازه یافت برای دیدار فرزند بیمار خود به مرخصی کوتاه مدت بیاید.

محمدصدیق کبودوند از ۱۰ تیرماه سال ۱۳۸۶ بازداشت و زندانی شده ‌است.

او در دادگاه انقلاب اسلامی تهران به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» از طریق تشکیل و اداره سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان به ۱۰ سال حبس و به اتهام «تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی از طریق ارتباط و مراوده با سازمان‌های بین‌المللی حقوق بشر و ارتباط و مکاتبه با شخص کوفی عنان، دبیرکل پیشین سازمان ملل متحد و گفت‌وگو با رسانه‌های عمومی» به یک سال حبس و جمعاً به ۱۱ سال حبس محکوم شد.

شعبه ۵۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران ۱۰ سال حبس کبودوند را تأیید کرد.

پرونده دیگری مربوط به فعالیت‌های مطبوعاتی او به جریان افتاد که بر اساس آن، این فعال حقوق بشر به اتهام «تشویش اذهان عمومی از طریق درج مطالب در هفته‌نامه «پیام مردم» به یک سال حبس تعزیری، پنج سال محرومیت از روزنامه‌نگاری و مدیریت نشریه و ابطال پرونده انتشار «پیام مردم» محکوم شد.

دادگاه تجدیدنظر استان تهران میزان محکومیت حبس یک ساله او را به شش ماه کاهش داد.

همچنین پرونده‌ای مربوط به انتشار کتابچه‌ای در مورد زنان و نقض حقوق آنان در ایران علیه کبودوند مطرح شده که فعلاً در مرحله بازپرسی است.

Share