Share

حسن قشقاوی، معاون پارلمانی وزارت خارجه ایران خبر داده که «به‌زودی نخستین سفیر زن ایران معرفی خواهد شد.»

VEZARAT-E-kHAREJEH

قشقاوی که با روزنامه شرق گفت‌وگو کرده، در مورد نام این سفیر و کشور محل فعالیت او اطلاعات بیشتری نداده است.

با این حال از فروردین سال جاری خورشیدی خبرهای تأیید نشده‌ای درباره احتمال انتصاب مرضیه افخم، سخنگوی کنونی وزارت خارجه به‌عنوان نخستین سفیر زن جمهوری اسلامی مطرح شد.

قشقاوی گفته است:‌ «انتصاب سفیر زن از دستور کار وزارتخانه خارج نشده و به‌زودی محقق خواهد شد.»

افزون بر مرضیه افخم از منصوره شریفی‌صدر، مدیرکل امور بانوان وزارت امور خارجه به‌عنوان یکی دیگر از گزینه‌های مطرح‌شده برای انتصاب در مقام سفارت نام برده می‌شود.

پیشینه کاری شریفی مربوط به فعالیت دیپلماتیک در شرق آسیا بوده و رایزنی‌ها نشان از آن دارد که در صورت انتصاب او به سفیری، احتمالاً او روانه اندونزی یا بنگلادش خواهد شد.

الهه کولایی که خود پیشتر در وزارت خارجه کار می‌کرده، می‌گوید وعده محمدجواد ظریف، وزیر خارجه برای انتصاب سفیر زن، «وعده جسورانه‌ای» بوده است.

به گفته کولایی، «دختران زیادی در دانشکده وزارت امور خارجه، دانشگاه تهران، شهید بهشتی، تربیت مدرس و بسیاری دیگر از دانشگاه‌ها با علاقه‌مندی سیاست و روابط بین‌الملل می‌خوانند و درنهایت جایگاهی در وزارت امور خارجه ندارند.»

دولت ایران در حالی قصد دارد نخستین سفیر زن را منصوب کند که در کشورهای همسایه، زنان در مناصب دیپلماتیک به مقام‌های سفیری رسیده‌اند.

به‌عنوان نمونه کویت در سال ١٩٩۴ نخستین سفیر زن خود را منصوب کرد. «نبیلا ال ملا» برای سفارت زیمبابوه انتخاب شد که بعدها سفیر این کشور در بلژیک و اتریش شد.

قطر نیز در سال ٢٠١٣، «شیخه موزا بن ناصر بن‌احمد» را به‌عنوان نخستین سفیر زن برای سفارت کرواسی انتخاب کرد.

دولت بحرین نیز پیشتر در کشورهای آمریکا، فرانسه و چین سفیر زن منصوب کرده بود.

Share