Share

علی جنتی درباره تحریم‌ها علیه ایران حرف زد و گفت دولت در سه ماه نخست امسال بابت برنامه‌های عمرانی هیچ خرجی نکرده است. او گفت امسال سال دشوارتری برای جمهوری اسلامی خواهد بود.

Ali-Janati2

به‌گزارش خبرگزاری کار ایران (ایلنا)، علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران، در دومین نشست سراسری مدیران کل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌های ایران که امروز دوشنبه ۱۸ مرداد برگزار شد، اعلام کرد که در سه ماه اول سال جاری وضع درآمد خزانه به گونه‌ای بود که دولت نمی‌توانست یک ریال هم صرف برنامه‌های عمرانی کند و تنها توانست حقوق و هزینه‌های جاری را تأمین کند.

جنتی سال گذشته را سالی سخت برای جمهوری اسلامی ایران خواند و افزود: «امسال سال سخت‌تری خواهد بود، چون قیمت نفت در نیمه اول سال قابل قبول بود اما در نیمه دوم سال با سقوط ۵۰ درصدی و کاهش قیمت نفت، درآمد کشور تنزل یافت و دست دولت برای اجرای برنامه‌هایش بسته است.»

او با بیان این‌که باید با کمال صرفه‌جویی عمل کرد؛ گفت: «سفرهای خارجی وزرا به توصیه دولت کاهش می‌یابد و به‌جز سفرهای ضروری، سفرهای دیگری انجام نمی‌شود تا هزینه‌ها کاهش یابد.»

او همچنین مشکل عمده دیگر را «بار سنگین یارانه‌ها بر دوش دولت» دانست و گفت: «در طول سال بیش از ۴۰ هزار میلیارد تومان باید صرف پرداخت یارانه ماهانه شود.»

علی جنتی از «نهادینه‌« شدن فساد اداری، اختلاس‌ها، «انحطاط اخلاقی هم در سطح جامعه و هم در سطح دستگاه‌های دولتی و نهادهای ارزشی» نیز انتقاد کرد و آن‌ها را موانعی بر سر راه دولت یازدهم دانست.

با این حال جنتی اظهار امیدواری کرد که با توافق هسته‌ای ایران و شش کشور قدرتمند جهان، رونق اقتصادی در کشور به‌دست آید و بسیاری از مشکلات ازجمله بیکاری و رکودی که در صنایع و معادن و تجارت و بازرگانی هست، به تدریج حل و فصل شود.

وزیر ارشاد در پیوند با توافق هسته‌ای گفت: «بنابر توافق هسته‌ای، ۸۰۰ نفر از شخصیت‌های حقیقی که جزء لیست تحریم بودند از این لیست خارج شده‌اند اما ۲۰۰ نفر همچنان تحت تحریم هستند.»

او گفت: «اقتصاد ما بیمار است، از دیرباز این‌گونه بوده است و اصلاح امر هم زمان‌بر است لذا باید توقعات مردم را در حد خود کنترل کنیم چراکه اگر توقعات بالا رود موجب نارضایتی می‌شود.»

Share