Share

دو سوءقصد پیایی، استان دیاله در عراق را به لرزه انداختند. انفجار خودروی بمب‌گذاری شده در بازاری در بعقوبه به مرگ دستکم ۴۰ نفر و جراحت ۷۵ نفر انجامید.

Iraq

عکس از آرشیو

پلیس دیاله می‌گوید یکی از دو حمله با کوبیدن خودرویی پر از مواد منفجره انجام شد و دومین انفجار در یک خودروی بمب‌گذاری شده در یک بازار صورت گرفت.

خبرگزاری رویترز می‌نویسد داعش مسئولیت این سوءقصدها را بر عهده گرفته و هدف از آنها را مقابله با شیعیان عنوان کرده است.

استان دیاله از ماه ژوئن تا کنون، هدف حملات داعش بوده است. سنگین‌ترین حمله سال جاری در عید فطر امسال در بازاری در خان بنی سعد به وقوع پیوست و ۱۲۰ نفر کشته برجای گذاشت. خان بنی‌سعد در ۳۰ کیلومتری شمال بغداد قرار دارد. مسئولیت حمله به خان بنی‌سعد را نیز داعش بر عهده گرفت.

داعش در سال ۲۰۱۴ بخشی از استان دیاله را تصرف کرد اما با پیشروی واحدهای کرد و سربازان دولتی مجبور به عقب‌نشینی شد. نیروهای دولت اسلامی هم‌چنان بر بخش‌هایی از غرب عراق تسلط دارند.

ناآرامی در عراق در شرایطی گسترش یافته که حیدر عبادی یکشنبه ۹ اوت اعلام کرد که برای اجرای طرح اصلاحات در دولت عراق و جلوگیری از فساد دستگاه‌های دولتی، سه منصب معاونت ریاست جمهوری و منصب جانشینی نخست وزیری این دولت را لغو می‌کند.

طی روزهای گذشته مردم معترض عراق به نامناسب بودن خدمات دولتی، از جمله قطعی مداوم برق در گرمای شدید روزهای اخیر، اعتراض کرده‌اند. بخش قابل توجهی از معترضان را شیعیان عراق که مهم‌ترین حامیان دولت عراق هستند تشکیل می‌دهند.

سازمان ملل اعلام کرده که از سال ۲۰۱۴ تاکنون، دستکم ۱۵۰۰۰ نفر در بمب‌گذاری‌ها و خشونت‌های عراق کشته و ۳۰۰۰۰ نفر دیگر زخمی شده‌‌اند.

Share