Share

علی‌محمد ذوالفقاری، معاون حمایت و سلامت کمیته امداد خبر داده که شمار زنان سرپرست خانوار هر سال افزایش پیدا می‌کند. به گفته او شمار زنان سرپرست خانواری که به علت طلاق به این نهاد مراجعه می‌کنند، روند افزایشی دارد.

zanan

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، علی‌محمد ذوالفقاری، معاون حمایت و سلامت کمیته امداد گفته یک میلیون زن سرپرست خانوار تحت پوشش این نهاد هستند.

کمیته امداد از نخستین نهادهایی تأسیس شده پس از انقلاب سال ۱۳۵۷ در ایران است. این نهاد حکومتی از جمله نهاد‌ها و سازمان‌هایی است که به صورت مستقیم زیر نظر رهبر جمهوری اسلامی اداره می‌شود.

به گفته او، ۸۱ درصد از زنان سرپرست خانوار به علت فوت همسران‌شان، ۱۴ درصد از این زنان به علت طلاق، یک درصد به علت متارکه و چهار درصد هم به علل دیگر به کمیته امداد امام خمینی مراجعه می‌کنند.

این مقام کمیته امداد گفته اما در مراکز استان‌ها و کلان شهر‌ها جمعیت زنان سرپرست خانوار که به دلیل طلاق به کمیته امداد مراجعه می‌کنند، بیشتر از «زنان همسر از دست داده» است.

شهیندخت مولاوردی، معاون رئیس جمهوری ایران در امور زنان و خانواده نیز یک هفته پیش گفته بود که آمار زنان سرپرست خانوار رو به افزایش است.

بر اساس آمارهایی که پیش از این در سال ۱۳۹۰ منتشر شده بود، در آن زمان حدود دو میلیون و ۵۰۰ زن سرپرست خانوار در ایران وجود داشت که شمار آنان نسبت به سال ۱۳۸۵، از ۹. ۵ درصد به ۱۲.۱ درصد افزایش یافته‌ بود.

زنان سرپرست خانوار در ایران شامل زنان مطلقه‌، بیوه، دارای شوهر معتاد‌، همسران کشته‌شدگان در جنگ ایران و عراق‌، زنان مهاجر بی‌سرپرست‌، زنان دارای شوهران زندانی‌، زنان دارای شوهران بیکار، زنان دارای شوهران بیمار، زنان مجرد، زنان خودسرپرست (زنان سالمند تن‌ها)، همسران مردان از کار‌افتاده و زنان دارای شوهرانی مجهول‌المکان هستند. زنانی که از ازدواج موقت یا متعه، صاحب فرزند شده‌اند و همچنین زنان همجنسگرایی که می‌توانند از زنان سرپرست خانوار باشند را می‌توان به این فهرست افزود.

سال گذشته مولاوردی گفته بود که ۸۲ درصد زنان سرپرست خانوار بیکار هستند. همچنین رضا نوروزی، مدیرکل امور حمایت‌های اجتماعی کمیته امداد نیز اعلام کرده که ۱۶ درصد زنان سرپرست خانوار کمتر از ۴۰ سال سن دارند.

Share