Share

علی محمد بزرگواری٬ دبیر کمیسیون کشاورزی مجلس ایران٬ کم‌آبی در مناطق عشایرنشین کهگیلویه و بویراحمد را بحرانی اعلام کرد. معصومه ابتکار، رئیس سازمان محیط زیست نیز از بی‌آبی ۳۰۰ دشت ایران خبر داد.

139212061814275292210733

به گزارش خبرگزاری تسنیم، دبیر کمیسیون کشاورزی مجلس گفت یک دستگاه تانکر به‌طور سیار به ۷۰ هزار نفر عشایر این استان آب‌رسانی می‌کند.

علی‌محمد بزرگواری افزود: «به دلیل خشک شدن چشمه‌ها در مناطق عشایری این استان دام‌های عشایر روبه‌نابودی است ولی هیچ‌کس به فکر چاره‌اندیشی در این زمینه نیست.»

معصومه ابتکار٬ رئیس سازمان محیط زیست ایران نیز در گفت‌وگو با خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) در پیوند با بحران آب در ایران، با بیان این‌که وضعیت ۳۰۰ دشت کشور بحرانی است، گفت: «در دوره قبل تا ۸۵ درصد آب سفره‌های زیرزمینی تخلیه شده که ناشی از بی‌توجهی به برنامه‌ها و قوانین است.»

او افزود: «اجازه استفاده بیشتر از۲۰ درصد، و در صورت تنش و داشتن برنامه تا ۴۰ درصد برداشت از سفره‌های زیرزمینی وجود ندارد.»

کاهش بارش، خشکسالی و بهره‌برداری بیش از حد از آب‌های زیرزمینی، بحران این روزهای خشکسالی را در ایران جدی‌تر کرده و دسترسی به آب‌های زیرزمینی را سخت‌تر.

بیشتر بخوانید:

بحران آب در روانسر جدی است

وضعیت بحران آبی در تهران تشدید شد

بحران آب در همدان: خشک شدن نیمی از چشمه‌ها و قنات‌ها

ایران در وضعیت «بحران آبی» قرار دارد

Share