ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

رئیس مجلس خبرگان: نظارت شورای نگهبان استصوابی است

در ادامه انتقادهای مقام‌های محافظه‌کار حکومت ایران به سخنان حسن روحانی درباره اختیارات شورای نگهبان در انتخابات، آیت‌الله محمد یزدی، رئیس مجلس خبرگان نیز به این سخنان واکنش نشان داد.

در ادامه انتقادهای مقام‌های محافظه‌کار حکومت ایران به سخنان حسن روحانی درباره اختیارات شورای نگهبان در انتخابات، آیت‌الله محمد یزدی، رئیس مجلس خبرگان نیز به این سخنان واکنش نشان داد.

محمد یزدی: در انتخابات اجرا با وزارت کشور و نظارت تصویبی با شورای نگهبان است.

محمد یزدی روز سه‌شنبه ۱۰ شهریور / یکم سپتامبر در سخنان خود در روز اول هجدهمین نشست مجلس خبرگان بدون نام بردن از حسن روحانی، گفت: «امسال دو انتخابات در پیش داریم و با هیچ کس هیچ تعارفی نداریم. وزارت کشور مجری انتخابات و شورای نگهبان ناظر انتخابات است و نظارتش هم استصوابی است نه تماشایی.»

او افزود: «این نظارت شورای نگهبان از لحظه نام‌نویسی تا لحظه اعلام نتیجه خواهد بود.»

حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران روز چهارشنبه ۲۸ مرداد / ۱۹ اوت گفته بود شورای نگهبان تنها نقش نظارتی دارد و «آن جایی که باید بگوید فردی برای شرکت در انتخابات صالح است یا نه هیأت‌های اجرایی هستند.»

روحانی همچنین گفته بود: «شورای نگهبان چشم است و چشم نمی‌تواند کار دست را بکند، نظارت و اجرا نباید مخلوط شوند، باید به قانون اساسی کاملاً توجه کرده و عمل کنیم.»

محمد یزدی در همین رابطه گفت: «مطابق اصولی که طبق متن قانونی اساسی است در انتخابات اجرا با وزارت کشور و نظارت تصویبی با شورای نگهبان است.»

او اظهار امیدواری کرد که شورای نگهبان و وزارت کشور «با هم تعامل داشته باشند».

شورای نگهبان در ایران که وظیفه نظارت بر انتخابات‌ را بر عهده دارد بارها متهم شده که انگیزه‌های سیاسی را در بررسی صلاحیت نامزدهای انتخاباتی دخالت داده است. در دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ایران، در سال ١٣٨٨ چند عضو شورای نگهبان با صراحت از محمود احمدی‌نژاد حمایت کرده بودند.

پیش از محمد یزدی، صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه، نیروهای اصولگرای دیگر، از جمله محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران؛ محمدحسن ابوترابی‌فرد، نایب رئیس مجلس؛ نجات‌الله ابراهیمیان، سخنگوی شورای نگهبان؛ سیامک ره‌پیک، عضو و معاون اجرایی شورای نگهبان؛ ۲۵ نماینده مجلس و افراد دیگری از مقامات پیشین حکومتی نیز علیه سخنان روحانی موضع گرفته بودند.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.