Share

یک مقام سازمان محیط زیست می‌گوید جنگل‌های استان گلستان «به هیچ عنوان قابلیت بهره‌برداری ندارد» و باید طرح تنفس جنگل در این استان اجرا شود.

Forest_Iran

اسماعیل مهاجر، مدیرکل محیط زیست گلستان امروز یکشنبه ۱۵ شهریور به خبرگزاری مهر گفته که اجرای طرح تنفس جنگل‌ها در استان گلستان «هر چه سریع‌تر الزامی است.»

مدیرکل محیط زیست گلستان پیشنهاد داده که «یک صدم درصد» درآمدهای نفتی کشور برای اجرای طرح تنفس جنگل‌ها هزینه شود تا «هم جنگل‌های کشور بازسازی شوند و هم حقی از هیچ یک از پیمانکاران جنگل و جنگل‌بانان ضایع نشود.»

مهاجر خبر داده که این پیشنهاد به مجلس داده شده اما «هنوز رأی نیاورده است.»

با این حال مدیرکل محیط زیست استان گلستان ابراز امیدواری کرده که این پیشنهاد با بررسی مجدد نمایندگان به تصویب برسد.

معصومه ابتکار، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست نیز خبر داده بود که سازمان محیط زیست با همکاری سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور لایحه‌ای در دست تدوین دارد تا بر اساس آن برای مدتی هرگونه بهره‌برداری از عرصه‌های جنگلی ممنوع شود.

جنگل‌های ایران به‌عنوان یکی از مهم‌ترین ذخیره‌گاه‌های طبیعی و حیاتی با سرعتی بیشتر از بسیاری از کشورهای جهان در حال نابودی است.

آتش‌سوزی‌های گسترده، آفت و بیماری‌های مختلف، برداشت بیش از اندازه، تغییر کاربری جنگل‌ها به زمین‌های کشاورزی و فشار بیش از حد انسان به این مناطق عامل اصلی نابودی آن‌هاست.

Share