Share

در پی انتشار گزارش‌هایی مبنی بر تحرکات نظامی روسیه در سوریه، جان کری با سرگئی لاوروف تماس گرفت و نسبت به احتمال مداخله نظامی در سوریه هشدار داد.

Kerry-Lavrov

به‌گزارش خبرگزاری آلمان، جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در گفت‌وگوی تلفنی با همتای روسی خود، سرگئی لاوروف از گزارش‌های منتشرشده اظهار نگرانی کرد و «افزایش حضور نظامی روسیه در سوریه» را عاملی در جهت گسترش درگیری‌های منطقه‌ای و افزایش تعداد پناهجویان سوری دانست.

پیش از این، در روز پنج‌شنبه ۳ سپتامبر / ۱۲ شهریور واشنگتن نگرانی خود را در مورد شواهدی از فعالیت‌های نظامی روسیه در سوریه ابراز داشته بود.

در شبکه‌های اجتماعی نیز تصاویری منتشر شده بود که هواپیماها و پهپادهای روسی را در سوریه نشان می‌دادند.

جان کری به لاوروف گفته است چنین اقداماتی همچنین خطر تداخل در نبرد ائتلاف جهانی به رهبری آمریکا با گروه «دولت اسلامی» (داعش) را در بر دارد.

هر دو طرف توافق کرده‌اند که گفت‌وگوی خود را در پایان ماه سپتامبر و در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک دنبال کنند.

«نیویورک تایمز» روز شنبه ۵ سپتامبر / ۱۴ شهریور گزارش داد که روسیه یک واحد نظامی پیشرفته را به سوریه اعزام کرده است. همچنین به فرودگاهی در نزدیکی لاذقیه اقامتگاه‌های پیش‌ساخته‌ای برای صدها نفر و یک ایستگاه کنترل ترافیک هوایی برای حکومت سوریه، فرستاده است.

نیویورک تایمز نوشت که فرودگاه مورد نظر می‌تواند برای حمل و نقل تجهیزات نظامی روسیه و یا به‌عنوان سکوی حملات هوایی این کشور در حمایت از نیروهای دولتی سوریه نیز به‌کار رود.

Share