ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

آمریکا نگران تردد هواپیماهای روسی در سوریه است

در روزهای اخیر سه هواپیمای نظامی روسی در لاذقیه بر زمین نشسته‌اند. گفته می‌شود هواپیماهای روسی از حریم ایران برای پرواز استفاده می‌کنند. مسکو نگرانی‌ها را هیستریک خوانده است.

کاخ سفید بیم دارد که روسیه مستقیما در جنگ داخلی سوریه دخالت کند. در روزهای گذشته دست‌کم سه هواپیمای نظامی روسیه در لاذقیه بر زمین نشسته‌اند. گفته می‌شود این هواپیماها برای پرواز از حریم ایران استفاده می‌کنند.

بزرگ‌ کنید
هواپیمای آنتونف ۱۲۴-۱۰۰

روسیه سرگرم ارسال چه چیزهایی به سوریه است؟در آمریکا نگرانی از ارسال تسلیحات روسی به سوریه و دخالت یک‌جانبه مسکو در بحران این کشور بالا گرفته است. مسکو چنین چیزی را تکذیب می‌کند و با اشاره به مناسبات مستشاری با دولت دمشق و قرارداهای پیشین، خبرهای جاری را هیستری می‌خواند.

رویترز به نقل از مقامات آمریکایی می‌نویسد در روزهای گذشته دست‌کم سه هواپیمای نظامی روسی در سوریه به زمین نشسته‌اند. دو هواپیما از نوع آنتونف ۱۲۴ و دیگری یک هواپیمای مسافربری بوده که در فرودگاه لاذقیه دیده شده‌اند. گزارشی از پهلو گرفتن دو کشتی روسی در طرطوس در این بندر نیز منتشر شده است.

هم‌چنین عنوان شده که هواپیماهای روسی برای پرواز در مسیر سوریه از حریم هوایی ایران استفاده می‌کنند. رسانه‌های روسیه از قول ماکسیم سوسلوف٬ سخنگوی سفارت روسیه در تهران نوشته‌اند که مجوز استفاده از حریم هوایی ایران برای پروازهای روسیه به سوریه صادر شده است. ایران در این مورد سکوت کرده است. رویترز به نقل از سفارت روسیه در آتن نوشت یونان نیز اجازه استفاده از حریم هوایی خود برای پرواز هواپیماهای روسی به سوریه را داده است.

مقامات آمریکایی می‌گویند خبرهایی دارند که یکصد سرباز روسی در نزدیکی بندر لاذقیه سرگرم ساخت و ساز واحدهایی در یک پایگاه هوایی هستند. بر همین اساس بحث می‌شود که آیا این از شواهد عملیات نظامی روسیه در سوریه خواهد بود؟

«موضوع محرمانه نیست»

کرملین ادعای رسانه‌ها از تحرکات نظامی در سوریه را تکذیب می‌کند. وزارت خارجه روسیه با هیستریک خواندن حساسیت غرب اعلام کرده که این کشورهیچگاه همکاری‌های فنی نظامی با سوریه را پنهان نکرده و موضوع محرمانه‌ای در کار نیست.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه می‌گوید مستشاران نظامی روسیه در سوریه تقویت شده‌اند: «آنها همیشه در سوریه بوده‌اند اما در سال‌های گذشته حضورشان بیشتر شده است.»

وزیر خارجه آمریکا در تماسی تلفنی با سرگئی لاوروف، مراتب نگرانی خود از تحرکات یاد شده را اعلام کرده است.

دبیرکل ناتو نیز نسبت به دحالت نظامی احتمالی روسیه در سوریه هشدار داده است. ینس استولتنبرگ گفت: تحرکات روسیه کمکی به حل بحران نمی‌کند. وزیر خارجه فرانسه اعلام کرد چنین امری موجب دشوارتر شدن تلاش برای یافتن راه‌حل دیپلماتیک در سوریه خواهد شد.

رسانه‌های اسرائیلی، اوایل سپتامبر گزارش داده بودند که روسیه می‌خواهد برای مقابله با داعش، جنگنده‌های نظامی به سوریه بفرستد. کرملین این گزارش‌ها را اکیدا تکذیب کرد.

رئیس جمهور روسیه، جمعه (چهارم سپتامبر/۱۳ شهریور) در حاشیه یک همایش اقتصادی در ولادی‌وستوک، از طرح تشکیل ائتلافی جهانی برای مبارزه با تروریسم و بنیادگرایی خبر داده بود. او گفته بود این طرح را با رهبران ترکیه، اردن، مصر و عربستان سعودی در میان گذاشته و با اوباما هم تلفنی در این باره صحبت کرده است.

ولادیمیر پوتین پنهان نکرده که مسکو به دمشق سلاح می‌فروشد و سربازان سوری را نیز برای استفاده از این سلاح‌ها تعلیم می‌دهد. او یادآوری می‌کند که تحویل این تسلیحات در چارچوب قراردادی است که پنج سال قبل برای مدت هفت سال امضا شده است.

پوتین این را هم گفت که روسیه امکانات مختلفی را برای مبارزه با "داعش بررسی می‌کند. او اگر چه مقابله نظامی و اعزام سرباز روسی را به طور قطع منتفی ندانست اما یادآوری کرد که چنین گامی در دستور کار قرار ندارد.

این در حالی است که بریتانیا و فرانسه هم در عملیات نظامی در سوریه مشارکت دارند. نیروی هوایی بریتانیا در ۲۱ اوت برای نخستین مرتبه به مواضع داعش در سوریه حمله کرد. لندن تکرار چنین حملاتی را منتقی ندانسته است. فرانسه هم اماده می‌‌شود مواضع داعش در سوریه را بمباران کند.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.