ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

چرا این عکس برای دانمارکی‌ها این‌‌قدر مهم است؟

گریز از یک شرمساری تاریخی که دوباره تکرار می‌شود

احمد جلالی فراهانی- دولت راست‌گرای دانمارک که با شعارهای ضد مهاجران و محدود کردن شرایط پناهندگی به قدرت رسیده است، حالا در تنگنای بدنام کردن دوباره این کشور در تاریخ گرفتار شده است.

مردم فراموش می‌کنند اما تاریخ نه! تاریخ هرگز هولوکاست دانمارکی را فراموش نخواهد کرد. ماجرایی که در سال‌های پس از جنگ جهانی دوم در دانمارک رقم خورد.

با پایان جنگ جهانی دوم ۲۵۰ هزار زن و کودک آلمانی از وحشت ارتش سرخ شوروی سابق به دانمارک، همسایه شمالی آلمان گریختند، بی آن‌که بدانند کمپ‌های وحشتناک پناهندگی که به زندان می‌مانست در انتظار آن‌هاست.

دانمارک زخم خورده از اشغال ارتش نازی آلمان، تمامی این پناهجویان را در کمپ‌های معروف به کمپ‌های بسته، عملا زندانی کرد و در یک رسوایی تاریخی، ۱۳هزار و ۴۹۲ زن و کودک پناهجوی آلمانی، در سال‌های ۱۹۴۵ و ۱۹۴۶ میلادی، در اردوگاه‌های پناهندگی دانمارک از شدت گرسنگی و بیماری درگذشتند.

هفت هزار نفر از این افراد، کمتر از پنج سال داشتند.

۷۰ سال پس از آن واقعه شوم و در شرایطی که آلمانی‌ها با پذیرش و استقبال گرم از دست‌کم ۸۰۰ هزار جنگ‌زده و آواره سوری و افغانستانی و ...، سعی در ترمیم چهره تاریخی خود و خاکسپاری خاطره‌های تلخ هولوکاست و آلمان نازی هیتلری دارند، پناهجویانی که از مرز این کشور وارد دانمارک می‌شوند، بار دیگر شرمساری تاریخی دیگری را برای مردم کوچک‌ترین کشور اسکاندیناوی رقم می‌زنند: آن‌ها نمی‌خواهند در دانمارک بمانند.

یک «نه» کوچک و ساده این پناهجویان که این روزها قهرمان‌های ناخوانده اروپا هستند، آن هم در برابر دوربین‌ها و میکروفون‌های رسانه‌های جهانی، دانمارکی‌ها را به شدت عذاب می‌دهد.

همین دیروز (پنج‌شنبه، دهم سپتامبر/ ۱۸ شهریور ماه)، لارس لوگه قاسموسن، نخست وزیر راست‌گرای دانمارک، اعلام کرد که تنها ۶۶۸ نفر از سه هزار و ۲۰۰ پناهجویی که از روز یک‌شنبه تا پنج‌شنبه این هفته (ششم تا دهم سپتامبر)، از مرزهای شمالی آلمان وارد این کشور شده‌اند، از دولت دانمارک تقاضای پناهندگی کرده‌اند.

بازندگان دیروز، برندگان امروز اروپایی که قرن‌هاست دم از دموکراسی و برابری و عدالت می‌زند، این روزها با چالشی عمیق دست و پنجه نرم می‌کنند: پذیرفتن یا نپذیرفتن جنگ زدگان سوری و افغانستانی و ....

تا اینجای کار، برنده این حادثه انسانی که در تاریخ جهان ثبت خواهد شد، دولت‌های آلمان و اتریش بوده‌اند. آن‌ها با باز کردن مرزهای خود و زیر پا گذاشتن قوانین دست و پا گیر اروپایی و معاهدات دوبلین و شینگن، چهره خراش خورده خود در تاریخ را ترمیم می کنند و در مقابل دولت‌های راستگرای حاکم در اروپا همچنان خود را به خواب زده‌اند.

این میان اما دانمارک وضعیت ویژه‌ای پیدا کرده است. دولت راست‌گرای این کشور که با شعارهای ضد مهاجران و محدود کردن شرایط پناهندگی در انتخابات ماه ژوئن به قدرت رسید، حالا در تنگنای بدنام کردن دوباره دانمارک در تاریخ گرفتار شده است.

دولت دانمارک رسما اعلام کرده است به سهمیه‌بندی پناهجویان که توسط اتحادیه اروپا طرح‌ریزی شده است، تن نخواهد داد و اینگر استوی برگ، وزیر امور مهاجرت و اتباع بیگانه این کشور، در حرکتی عجیب و در یک اقدام بی‌سابقه، دست به انتشار آگهی‌های تبلیغاتی علیه کشور خود در روزنامه‌های معتبر خاورمیانه زد.

یکی از این آگهی‌ها دوشنبه همین هفته در روزنامه دیلی استار لبنان منتشر شد. در این آگهی، وزارت امور مهاجرت و اتباع بیگانه دانمارک به خواننده خود می‌گوید که در دانمارک، دولتی دست راستی به قدرت رسیده که مخالف پناهجویان و موافق تشدید کنترل مرزهاست.

از سوی دیگر، اصلی‌ترین حامی دولت در دانمارک یعنی حزب ضد خارجی دنسک فولک پارتی (حزب مردم دانمارک)، در حال ساخت فیلمی تبلیغاتی است که در آن به پناهجویان هشدار داده می‌شود که در دانمارک عاقبت خوبی در انتظار آن‌ها نیست. سازندگان این فیلم همان کسانی هستند که یک فیلم تبلیغاتی به همین سیاق برای دولت به شدت راست‌گرای استرالیا ساخته‌اند. همه این عوامل باعث شده تا مردم دانمارک از دولتمردان خود عصبانی باشند. شرمساری تاریخی پناهجویانی که نمی‌خواهند در دانمارک بمانند، مردم این کشور را به شدت شرمسار کرده است. آن‌ها از سیاستمداران راستگرای خود می‌پرسند که چرا با آبروی ما بازی کرده‌اید؟

احمد جلالی فراهانی، روزنامه‌نگار مقیم دانمارک

روز گذشته (پنج‌شنبه، دهم سپتامبر)، در خبرها آمده بود که توه واریس، یک پیرزن ۸۸ ساله دانمارکی، از مقام‌های سوئدی درخواست تابعیت این کشور را کرده است. او ملیت دانمارکی خود را کنار گذاشته و از آن شرمسار است.

توه واریس به روزنامه آفتون بلادت گفته است: «من ملیتم را تغییر دادم چون رفتار دولتمردان دانمارک به هیچ وجه شبیه آن چیزی نیست که دانمارکی‌ها می‌خواهند. سرزمین من همیشه در طول تاریخ کشوری صلح دوست و خوب برای پناهجویان بوده است اما حالا دولتی در این کشور بر سر کار است که فرسنگ‌ها با آرمان‌های دانمارک واقعی فاصله دارد.»

ماجرا اما به همین‌جا ختم نمی‌شود. صدها دانمارکی با طی کردن صدها کیلومتر مسافت، این روزها خود را به مرزهای جنوبی کشورشان می‌رسانند تا به پناهجویانی که نمی‌خواهند در دانمارک بمانند کمک کنند تا به سوئد بروند. آن‌ها با خودروهای شخصی و حتی قایق‌های‌شان، پناهجویان را به مرزهای سوئد می‌رسانند.

به نظر می‌رسد نسل نوی دانمارک نمی‌خواهد در این رسوایی تاریخی که دولتمردان‌شان پیشه خود ساخته‌اند، سهیم باشد. به همین خاطر هم هست که این عکس برای آن‌ها مهم است و در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود.

hdhdhdhdh

قهرمان نسل جوان امروز اروپا نه نژادپرستان و اولترا ملی‌گراها که آنگلا مرکل است و همه سیاستمدارانی که چارچوب‌های بین‌المللی را در برابر کرامت انسانی زیر پا گذاشته‌اند.

این عکس برای نسل جوان دانمارک حاوی پیامی ماندگار است. تصویری که از پلیس ملی این کشور در نهمین روز ماه سپتامبر سال ۲۰۱۵ میلادی ثبت شده است.

بعدها شاید در روایت تاریخ این روزهای دانمارک بگویند که پلیس ملی این کشور که همواره میان دولت و مردم، جانب مردم را گرفته است، برخلاف دستور مستقیم وزیر دادگستری که خواهان بسته شدن راه‌های منتهی به سوئد به روی پناهجویان بود، نه تنها راه آن‌ها را که نمی‌خواستند در دانمارک بمانند سد نکرد، بلکه راه خودروهای عبوری شاهراه ترانزیتی این کشور را مسدود کرد تا پناهجویان خسته و از آن سوی دریاها رسیده، با خیال راحت پیاده‌روی خود به سوی مرز سوئد را ادامه دهند و هر جا که خواستند، استراحت کنند.

فراتر از آن این‌که ماموران پلیس ملی، پناهجویان را تا مرز سوئد مشایعت می‌کنند تا مبادا گزندی از جانب نژادپرستان اندک شمار دانمارکی به آن‌ها برسد.

برای نسل امروز دانمارک، قهرمان واقعی همین پلیس جوانی است که با وجود آن‌که مسلح است و قوی هیکل، ترجیح می‌دهد مرزها را درنوردد و در مرز انسانیت و نوع دوستی، با کودکی آواره و خسته از جنگ و روزها و شب‌های مهاجرت و دربه‌دری و آوارگی، کودکانه بازی کند.

دانمارکی‌ها شاید از داشتن دولت راستگرا شرمنده‌اند و همین شرمساری آن‌ها را وا می‌دارد تا این عکس را به جهانیان نشان دهند و بگویند که دانمارکی واقعی، این پلیس مهربان است نه دولت راستگرای ما.

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

 • کامیل

  به عنوان آدمی که نزدیک به دو سال است که در دانمارک اقامت دارم، حس زندگی در دانمارک را حس از خود بیگانگی و نفرت از هویت فرهنگی خود توصیف میکنم. البته داشتن این این حس برای کسی که هر روز در برابر جامعه ی یکدست سفید دانمارک و نگاه ها و قضاوت های تحقیرآمیزشان قرار میگیرد خیلی هم جای تعجب ندارد. فقط میتوانم بگویم متاسفم دانمارک! متاسفم برای تو و تعریف کرامت انسانی در تاریخ و جامعه ات. دوستان که از موضع همتراز اروپایی ها به قضیه نگاه میکنند کسانی هستند که شانس این را داشته اند که در جوامع سالم و در کشورهای واقعا توسعه یافته زندگی کنند و جایگاه و اعتبار اجتماعی داشته باشند. اما در دانمارک شخصیت شما نه در احترام به قوانین اجتماعی ، نه در تحصیلات و طبقه و ثروت شما بلکه در رنگ مو و پوست شما و ملیت شماست...

 • حقیقتگو

  واقعا شرم اوره که خیلی ها که میگن پناه جو این و پناه جو ان و فقط مسسل و تنفنگ کم دارند که خودشان هم به شکار کردن پناه جویان بپیوندند کمنت با خط و زبان فارسی اشنایی دارند و این کمنت های چندش اور را می گذارند بدون انکه ماهیت پشت پرده امپریالیستی سیاست مداران اروپایی و قربانی کننده این دربدر شدگان را بدانند. پناهندگان ادمیانی هستند که همین چند روزه و پشت دیوارهای اروپایی های محترم واز داخل ذباله ها متولد نشده اند. ایا قبل هجوم امپریالیست های محترم غربی بعلاوه صیهونیست ها و به عراق و لیبی و افغانستان و...و سوریه سیلی از پنهانده گان به اروپای نازنین وجود داشت و تا قبل از ظهور بهار عربی ساخته پرداخته امپریالیست ها وجود داشت و یا نه؟ایا این کمنت گذاران متاسفانه فارسی نویس نمی دانند همین قشون امپریالیست و صیهونیست از سی و چند سال پیش در ایران و انهم در البسه اخوند ها چی بر سرشان اورده و می اورد؟ این فاجعه یورش پناهنده شده گان و پنهاهنده گان به اصطلاح ****زاده تصاویری است حقیقی از اعمال سیاستمداران اروپایی خاورمیانه خور و افریقا خور. برای اروپایی های از گل بهتر امری کاملا عادی است که سیاستمدارانشان برای پر کردن شکمشان و راحت زندگی کردن و رفاه هاشان مجوز کامل دارند در کشورهای جهان سوم هر چپاول و جنایتی که لازم باشد انجام دهند. حالا که پنهاهندگان ایینه اعمال امپریایست وارانه و شکنجه گرانه سیاستمداران اروپایی رو جلوی صورت اروپایی ها می گیرند عصبانی میشوند. لطفا کمنت گذاران محترم قدری تاریخ مطالعه بفرمایند که چطوری اروپا اروپا شد و مخارجش رو چه مردمانی از افریقا و اسیا پرداختند. فقط خارجی خوب انهاکه با خودشان ایینه ندارند و تمام هفته برای اروپایی ها کشتی هاشون روپر می کنند و در مسجد ها و کلیساها داستان بهشت رو گوش می کنن

 • حمید

  اندر باب ایرانی‌های موفق! و دایه دلسوزتر از مادر این روزها در غرب در رابطه با پناهجوهای سوری: http://absurdroration.blogspot.de/2015/09/blog-post.html ایرانی آریایی و کاسه داغتر از آش آلمان دنبال نیروی کار برای بخش خدمات هست! نه متخصص. نترس جا برای همه هست.

 • ذال ممد

  مسلمونن هرجاباشه اونجالجن وتوالت میشه.میایی فرانسه زن عرب 60ساله روباچاق چادرمیبینی حالت بهم میخوره.مباداکسی بدن کریه چاق وبوگندوشوببینه ویه موقع گناه کنه بره جهنم.ملیتهاشون مراکوالجزایرتونسی مصر وحتی ایرانی.پس ریسیسم همیشه خواهدبود.دین اولین ستون ریسیسمه.مرام ومعرفت اروپاییهاخیلی بالاتراز مسلمین میباشد.اگر نبودخودتم الان اونجانبودی.درودبردانمارک وسویدواسکاندیناوی که به شماهاپناهندگی وپاسپورت دادند.

 • Behzad

  حزب ها و سياستمداران ميايند و ميروند و اين مقايسه تاريخي كه كشورها در گذشته چه كرده اند مقايسه نا به جاييست و ازدانماركيان به عنوان خوشبخت ترين مردم جهان سر زدن چنين بزرگي و كرامت انساني سر زدن عجيب نيست و همچنين از سياست مداران انجا كه نگران بر هم خوردن نظم اجتماعي چنين كشوري باشند

 • احمد

  از نظر ھا معلوم ھست کھ ھم وطن ھای ایرانی در دانمارک خیلی بھشان بد میگذرہ کھ اینھمھ نگران آمدن مہاجر بیشتر ھستند،بندھ دو بار برای دیدار دانمارک بودم،از وضع و حال کشور دانمارک کھ دھاتی بیش نیست و بخاطر سیستم حاکم خارجیھا امکان رشد و ترقی کھ تقریباً اصلا ندارند،و از اینکھ در ان کشور کارھای خلاف از مھاجران زیاد ھست کاملا درست ھست و تقصیر کار ھم سیستم حالم در ان کشور میباشد،کھ اجازھ رشد و ترقی بھ مھاجران نمی دھد ،بر خلاف المان،

 • motaro

  با سلام دوباره . می خواهم نکته ای را تذکر دهم که باعث سوتفاهم نشود مخصوصا برای دوست فیلمساز گرامی. اولا اگر بحث نژادپرستی, پان فارسیسم و فاشیسم آریایی باشد؛ مطمئن باشید من آخرین کسی خواهم بود که از چنین اندیشه های پلیدی دفاع کنم. حرف من نگاه به واقعیت است. واقعیت  «تبعیض» که ذاتی مهاجر پذیری است. به اعداد توجه کنید: طبق آمار سازمان ملل ۹میلیون نفر در داخل خاک سوریه آواره اند.۴ میلیون هم در خارج از خاک سوریه پس ۹+۴ می شود ۱۳ میلیون آواره فقط سوری (صرف نظر از افغان و سودانی و ...) . همه هم میخواهند بروند آلمان . اروپا نمیتواند همه را بپذیرد. خودشان گفته اند ۱۶۰هزار نفر  را پناه خواهند داد. دو تبعیض رخ خواهد داد: ۱- تبعیض اول: ۱۶۰ هزار نفر را می پذیرند یعنی ۱۲میلیون و ۸۴۰ هزار نفر بقیه را نمی پذیرند ! این است معنی کمک کردن؟ که بینشان تبعیض اعمال کنند؟ ۲- تبعیض دوم: از آن ۱۶۰ هزار هم ۴۰ هزار میروند آلمان و بقیه به جاهای دیگر اروپا. در حالی که همه می خواهند بروند آلمان نه مثلا یونان که خودش هزار مشکل دارد. اینجا هم باید دست به انتخاب زد و میانشان تبعیض اعمال کرد. من که هر چیزی در این کار می بینم جز انسانیت و خیرخواهی.

 • بهنام

  از نظرات شرم آور بعضی از مخاطبین محترم میتوان چنین استدلال کرد که ( نژاد پرستی ) و تعصب کورکورانه و حس برتری نسبت به همنوع ، همراه با غرور و خود بزرگ بینی آمیخته گردیده و به صورتی زشت و عریان خور را جلوه گر ساخته است . جالب اینجاست که اگر همین نظرات نژاد پرستانه را در کشورهای خود بیان نمایند ، به احتمال زیاد محاکمه و از همان کشورهای آزاد اخراج میگردند .

 • علي عباسي

  عجب! پس پناهنده ها از كشور هاي مسلمون كثيفن، دزد و تنبل هستن و مثل باكتري رشد ميكنن به استثنا ايرانيان عزيز كه با كار و سخت كوشي و پرداخت ماليات خرج اين همه مفت خورا رو ميدن!!! اين دفعه اولي نيست كه من ميشنوم ايرانيا( يا ايرانياي سابق!) سعي مي كنن خودشون رو از بقيه اقوام مهاجر توي اورپا جدا بكنن. تئوري من اينه كه ما ا ير انيا عقده سفيد بودن داريم يعني آرزو داريم كه سفيد پوست باشم، هم دماقمونو عمل ميكنيم هم مو هامونو رنگ ميكنيم هم اسمامونو عوض ميكنيم بلكه فرجي بشه. واقعيت البته چيز ديگه ايه. براي اطلاع همه بهتون بگم كه از نظر آماري لااقل تو دانمارك كه من زندگي مي كنم تمام شاخص هاي اجتماعي جمعيت ايراني تبار ، از نرخ بيكاري بگير تا آمار جرم و مجازات، تقريبا يكيه با مثلا جمعيت عراقي تبار. اينو من نميگم موسسه Danmark statistik ميگه. علي عباسي فيلمساز ساكن كوپنهاگ

 • motaro

  در ضمن  من پس از خواندن کامنت هایی که مردم نوشته اند ؛ حس میکنم اکثرا مخالف با پذیرش پناهجوها هستند. قطعا در اروپا هم کسانی که این دیدگاه را دارند , یک استدلالی پشت حرفشان هست. چرا سایت زمانه هیچ مقاله ای از کارشناسانی که مخالف ورود این پناهجویان هستند ترجمه و منتشر نمیکند؟ نه در قالب کامنت بلکه به عنوان نوشته اصلی. از شما انتظار موضع گیری به این شکل را نداریم. 

 • motaro

  ما با یک پارادوکس مواجهیم. از طرفی اگر درها را ببندند؛ اخلاق انسانی نادیده گرفته میشود و باید توجه داشت دلیل اصلی اینکه اروپا جای بهتری از مثلا مملکت ما است , همین بعد اخلاقی مردم است. از طرف دیگر اولا منابع جهان بی نهایت نیست در ثانی خود این پناهجویان فاقد این حس انساندوستی اروپایی هستند و با ورودشان و  رشد جمعیتی باکتری واری که دارند بیم آن است که اروپا هم بشود مانند همانجایی که از آن گریخته اند! (که البته همین رشد جمعیتی و خشکسالی  که به دنبال آورده دلیل اصلی جنگ داخلی بوده). به نظر من ؛ ما در این مورد یک "عدم قطعیت "  داریم که داوری را بسیار سخت میکند.

 • افرا

  آلمان احتیاج به یک‌ملیون نیروی کار ماهر وآموزش دیده داره و نه یک ملیون مسلمان جنگزده .جای ما مهاجران تنگ نمیشه اما وضعیت ما بدتر میشه و امنیت ما در آینده نزدیک تهدید میشه... آواره ها اسلام و حکومت های دیکتاتور خود رو مسئول وضعشان نمی دانند بلکه دولتهای غربی را مسئول بدبختی خود خواهند دانست....جنگ زده ٔ مسیحی مثلا از اوکراین به مراتب بی خطر تر از جنگ زده مسلمان است...ضمناً جنگ زده ها چرا به سمت کشور های اسلامی نمی روند... ایران یاکشورهای دیگر عرب حاشیه خلیج فارس کوچکترین کمکی به آواره ها نمی کنند...میزان کمک آنها اصلاً خنده آور است. اروپا اگر عرضه داشته باشه جنگ رو یک سره کنه...آلمان فکرمی کنه می تونه این جمعیت رو ادغام کنه در جمعیت خودش. غافل از اینکه مسلمانها ادغام پذیر نیستند...مار در آستین پروراندن است پناه دادن به مسلمانها....اینها همانهایی هستند که اروپاییها را کافر می دانند.آلمان هم این وسط در پی ترمیم‌چهره مخدوش خود در جنگ جهانیست.

 • سهراب

  اینکه به صرف دین این پناهندگان را دسته بندی کنیم همان تفتیش عقاید است اروپا و امریکا مدتهاست از تقسیم بندی دینی گذر کرده اند و فرایند جهانی شدن را شروع کرده اند ولی هنوز کشورهای بکوک شرق و کشورهای ضعیف و کوچک اروپا توان مهاجر پذیری چه از لحاظ اقتصادی و چه از لحاظ فرهنگی ندارند و نژادپرستی در انها به دلیل ضعف اقتصادی و فرهنگی بالاست حتی در آلمان هنوز بخش شرقی نتونسته خودش را هم سطح بخش غربی کند همین چند وقت پیش نه فقط آلمان بلکه کانادا و آمریکا یعنی سردمداران فرایند جهانی شدن قوانینشان را آماده پذیرش مهاجر و پناهنده کرد ند تا هر زمان که خواستند مسمانان افراطی را اخراج و در همان زمان از نیروی کاری مسلمانان غیر افراطی استقاده حداکثر بکنند فرایند جهانی شدن نیاز به مهاجرت دارد تا چرخهای اقتصاد را بزرگتر و همزان بچرخاند

 • هوشنگ

  آلمان قبل زا این وقایع تصمیم داشته یک میلیون نیروی انسانی وارد کند و از این فرصت برای التیام چهره منفور گذشته آمان بهره گرفته است.اقدام آلمان فقط به خاطر انسان دوستی نیست.موضع دولت دانمارک صحیح است.وارد کردن مسلمانان به ویژه آنهائی که به باورهای اسلامی تعصب شدید دارند اشتباه است.در آینده همین مسلمانان مشکل ایجاد خواهند کرد و برخی از آنان به عنوان تروریست در خدمت القاعده و داعش در می آیند. بهتر است کشورهای اروپائی به کمپ های نزدیک مرز سوریه کمک کنند.مهاجرین اخیر آوارگان جنگی نیستند وعمدتا کسانی هستند که مدتها برنامه ریزی کرده تا به اروپا بیایند و تعداد کمی از آنها آسیب دیدگان جنگی هستند.من شخصا با آن افراد که میتوانند خود را با فرهنگ غربی وفق دهند مخالف نیستم.

 • همجنس گرا

  دولت دانمارک یک دولت دموکراتیک است که با رای مردم انتخاب شده، اگر ملت دانمارک از این دولت مردان شرمسار بود به آنها را ی نمی داد. مسلمانان در آینده آزادی های مردم اروپا و امنیت آنها را تحدید خواهند کرد. بهتر بود دولت های اروپایی به غیر مسلمانان پناهندگی می دادند. علت بروز این مشکلات در خاورمیانه اسلام است. اکنون این مسلمین پس از ویران کردن کامل کشورهای خودشان و پس از این اینکه دیگر در کشور خودشان چیزی در دسترسشان برای نابودی باقی نمانده راهی اروپا شده اند تا همان سرنوشتی که در کشور های اسلامی خودشان رقم زدند برای اوپا هم پیاده کنند.

 • Behroz

  حضورمسلمانان متعصب اروپا را تبدیل به خاورمیانه خواهد کرد، زیاد هم زمان نمیبرد

 • سهراب

  میگن خدا خر شناخت بهش شاخ نداد حالا نظر دهندها که اکثرا ایزانی هستند و خودشون مهاجر از ترس اینکه جاشون تنگ بشه گیر دادن به دین این بدبختها پناهنده و میگن بمونید تو همون جنگ و بمرید هم نویسنده زیاده روی کرده هم این دوستان آنتی مهاجر به نظر من آلمان برنده این ماجراست و فاصله خودش را با کشورهای رده دو اروپا هم از نظر پرستیژ هم افتصادی بیشتر میکنه افتصاد آلمان به نیروی کاری ماهر و کم توقع نیاز داره دست اخر دودش تو چشم نیروی کاری سایر کشورهای اروپا میره که در آلمان کار میکردند و آلمان بی نیاز از بقیه اروپا

 • علی

  والا دوستان طوری میگن از ایران و مسلمین فرار کردن که انگار خودشون از مریخ ناگهان سقوط کردن بین مردم ایران !! اون کشوری ک پناهنده میپذیره ، خودش متوجه عواقب کارش هست و چه مسلمان چه یهودی چه مسیحی ، وقتی شرایط زندگیش سخت بشه همه تلاشش برا نجات خودش خواهد بود ... تو این وضعیت سوریه و عراق و داعش از اخلاقیات صحبت نکنین لطفا ، شماها خودتون رفتین پناهنده یک کشور دومی شدین اونوقت دارین ممیگین بقیه میان و به گند میکشنش؟؟ خودتون هم طبق همین قوانین پذیرفته شدین و هر فرهنگی ک مردم کشورتون داشتن رو با خودتون ب اونجا بردین خواسته و ناخواسته ... تافته جدا بافته ندونین خودتون رو ... نگران نباشین دوستان ، الان مساله کیفیت زندگی شماها نیست ، نجات جون بقیه انسان هایت ... حرفهاتون سرشار از نژاد پرستیه ..

 • افرا

  بی خود آش رو شور نکنید....وقتی تب جنگ و دلسوزی برای جنگ زده ها خوابید، اون وقت مشکل اساسی اروپا شروع میشه...جنگزده هایی که اهل کار و تحصیل و جذب شدن در جامعه اروپا نیستند...حقوق بیکاری میگیرن و نفرت از میزبان را می پرورانند...حتی نسل دومشان و نسلهای بعدیشان هم به همین ترتیب....بله ما از ایران رفتیم برای اینکه از جانماز آب کشیدن و دروغ وتقلب و دزدی خسته بودیم...اومدیم اینجا با سختی ...کار می کنیم و مالیات میدیم ...پس مسلمانهای آواره بار اضافه بر دوش ما هستند....هزینه یک خانواده ۴ نفری پناهجو یرای دولت آلمان سالانه ۶۰ هزار یورو هست....این از کل درآمد سالانه ما بیشتره....مجارستان می خواد قسمتی از پناهجو ها رو برای پناهندگی بپذیره اما اونها با پلیس درگیر میشن برای اینکه نمی خوان تو مجارستان بمونن ...می خوان بیان آلمان ....کیف و حال....خونه و امکانات و تأمین اجتماعی مفت و مسلم......پس زنده باد اسلام و اسد و جمهوری اسلامی و البته روسیه

 • مهرداد

  پناه دادن به زنان و کودکان توجیه پذیر و کاری انسانی و اخلاقی است چرا که این زنان و کودکان در صورت ماندن در سوریه همگی برده جنسی می شوند اما اروپا با چه توجیه و منطقی به مردان مجرد و جوانی که اتفاقا اکثریت جمعیت پناه جویان را نیز همین جوانان تشکیل داده اند پناهندگی اعطا می کند زمانی زیادی لازم نیست تا همین جوانان که اتفاقا سرخورده از جامعه اروپا می شوند به داعش و نیروهای جهادی بپیوندد اروپا با این کار گور تمدن و جامعه خود را با دست خود می کند.

 • چریک

  با تشکر از Mohammadreza و Behrouz و سودابه برای نظرات واقعگرایانه عاری از هر نوع احساس مسخره. (صحت نظرات جناب بهروز به خودشان مربوط است.) آقای /خانم مسافر همون بهتر که رفتی، ایران عزیز جایی برای شما نیست، هیچ وقت معنای انسان دوستی مسخره شماها رو نفهمیدم.آفرین به شما که اینهمه آدم شناسی و با یک نظر بنده رو شناختی، یک شکلات از طرف من برای خودت باز کن ولی خیر آقا /خانم محترم، توهم نزن که به دلیل امثال من رفتی، شما برای منافع شخصیت در رفتی. به نظر بنده مسلمین (و البته سایر مردمی که درگیر جنگ یا هر نوع نابسامانی هستن) باید بایستن و بجنگن و کشور خودشون رو پس بگیرن و سعی کنن از دید فرهنگی و اجتماعی خودشون رو با دنیای جدید وفق بدن. اون اروپاییها دو بار همدیگر رو در دو جنگ جهانی خوردن و پاش وایستادن تا درستش کنن نه مانند این پناهجویان (و شاید امثال شما) در برن. چون بحث نژادی نیست، هیچ مشکلی نیست اگر پناهجویان به اروپا بروند و خود رو با فرهنگ اروپا وفق بدن ولی اینطور به نظر میرسه که مسلمین خواهان تغییر فرهنگ اروپا و تشکیل اتحادیه اروپای اسلامی هستند تا همون بلایی که بر سر این خاورمیانه فلک زده آوردن بر سر اروپا هم بیارن.(امیدوارم بنده اشتباه کنم!) لطفا پیش از نظرات احساسی دادن رمان «تسلیم» میشل هولبک رو بخونید.

 • رحیمی

  بهروز جان فرق نمی کند که تو در ایران جان زندگی می کنی یا جای دیگر ولی حرف تو شبیه حرف فاشیست های قرن پانزده است که بوی از انسانیت درش نیست چه راست گفته شاعر : از کوزه بیرون طراوت انچه در اوست

 • سودابه

  واقعا مطئن هستید که این پناهجویان نمی خواهند بمانند. مطمئن باشید که می مانند و به گند می گشند اروپا را

 • بهنام

  جناب Behrouz : ممکن است کمی در مورد نظرات خود و دشمنی متعصبانه با پناهجویان توضیح دهید . به خصوص در مورد این ادعای تازه خود .

 • ارین

  به نظر من کار درست رو دانمارک انجام داد والبته بزرگترین اشتباه رو مرکل.

 • مسافر

  چریک:-)

 • مسافر

  بسیار تشکر از جواب های ملت همیشه در صحنه حاضر من این مسیر رو اومدم و در یکی از شهر های سویدن هستم شما هایی که نظر گذاشتین مسلمین خراب کار هستن شما ها همانگونه هستین . شمایی که از ایران عزیزززز نظر گذاشتین من خودم ایران بودم شماهارو میشناسم با شما بزرگ شدم عزیزم از دست شما فرار کردم بعد میگین اروپارو خراب میکنیم واقعا شما ملت غیوری هستین :-(:-)

 • Mohammadreza

  شما فکر کردی اینجا هم ایرانه که دولتش مثل آفتاب نیمه شب ۱ شبه سر ا ز صندوق آرا در بیاره ؟!! اگر دولتی بر سر کار هست حتماً با رای و انتخاب مردمش هست و پشتوانه اکثریت رو دارد ... بعد میای اون پیرزن ۸۸ ساله رو می گیری به عنوان نسل امروز دانمارک و در پایان از جانب مردم دانمارک نظر می دی که ما این دولت رو نمی خوایم ! واقعاً که پدیده ای هستید ... عزیزم اینجا مردم دولتی رو نخوان اون دولت اصلا وجود نخواهد داشت ، چون مسلماً در انتخابات رای نخواهد آورد ...

 • کاوشگر

  من امروز در ایستگاه مرکزی کپنهاک بودم ، جوانان داوطلب با جمع آوری وسایل ضروری در ایستگاه آماده اند تا به پناهندگانی که وارد ایستگاه میشوند کمک کنند. در بخش بزرگی از جامعه شکلی از نا فرمانی اجتماعی به چشم میخورد

 • چریک

  در تأیید حرفهای خانم افرا، باید گفت که دولت دانمارک کار بسیار درستی انجام میدهد، مسلمین بمانند در کشورهای خود و آن را آباد کنند به جای اینکه در برن و اروپا رو هم خراب کنند. لطفا ژستهای مسخره انسان دوستی نگیرید،‌ بله جان انسانها عزیز است ولی منابع دنیا محدود است و اروپا نباید قربانی گندکاریهای مسلمین شود. نظردهندگان بعدی لطفا جبهه نگیرید، بنده نه مهاجر و نه پناهنده ام و در ایران عزیز ساکن هستم.

 • Behrouz

  بد نیست روزنامه نگار مقیم دانمارک سری هم به مالمو شهر سوم سوئد که هم مرز دانمارک است بزند و ببیند که مهاجران جهان سومی و بخصوص مسلمانان چه بر سر مالمو آورده اند. مالمو از شیکاگو هم بدتر شده است. پلیس میگوید مالمو بیست باند مافیائی (مافیای ایرانیان هم هست) دارد. روزی نیست که قتلی انجام نگیرد و مالمو به پایتخت تجاوزات جنسی تبدیل شده و قتلهای "ناموسی" هم که دیگر عادی شده است. یهودیان که قرنها در مالمو سکونت داشتند از ترس مسلمانها از مالمو فرار کردند. نویسنده کانادائی کتی شیدل چه خوب گفته که راه دادن مسلمانان به کانادا وغرب مانند بازکردن در خانه خود بر روی نازیها در جنگ دوم جهانی است.

 • artia godin

  این چگونه روزنامه نگاری است؟ چرا عکس نویسنده گزارش را در مدخل مطلب در صفحه فیس بوک گذاشتید؟ بیننده فکر می کند عکس آقای احمد جلالی مهم است !!!

 • افرا

  دانمارک کار درستی انجام میده، پناهجو های مسلمان در آینده ای نه چندان دور تبدیل به بزرگترین دشمنان همین کشورهایی می شوند که به آنها پناه داده اند.