ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

تعداد زائران ایرانی کشته شده در حج به ۱۳۱ تن رسید

هیأت دولت عصر جمعه به ریاست اسحاق جهانگیری، معاون اول حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، برای پیگیری حادثه منا تشکیل جلسه خواهد داد.

در حادثه روز عرفه در صحرای منا، ۱۳۱ زائر ایرانی کشته و ۸۵ تن مجروح شدند.

به گزارش خبرگزاری مهر، تعدادی از زائران ایرانی در حادثه پنجشنبه ۲۴ سپتامبر/ دوم مهر در مراسم رمی جمرات در مکه مفقود شده‌اند. تا کنون اسامی ۱۱۸ تن از کشته‌شدگان منتشر شده است.

سعید اوحدی، رئیس سازمان حج و زیارت اعلام کرد که ۸۵ زائر ایرانی مجروح در بیمارستان‌های عربستان و مراکز درمانی ایران در این کشور شناسایی شده‌اند و گفت که قرار است دوشنبه ششم مهر اجساد کشته‌شدگان به همراه بستگان آن‌ها به ایران منتقل شود.

بیشترین تعداد کشته‌شدگان ایرانی در این حادثه زائرانی بودند که از استان‌های خراسان رضوی و گیلان به عربستان رفته بودند.

هیأت دولت عصر جمعه به ریاست اسحاق جهانگیری، معاون اول حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، برای پیگیری حادثه منا تشکیل جلسه خواهد داد.

رئیس جمهوری ایران که برای سخنرانی در هفتادمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد، در نیویورک به سر می‌برد، با ابلاغ دستوری وزارت امور خارجه و سفیر ایران در عربستان را موظف کرد تا چگونگی وقوع این حادثه را پیگیری کنند.

مقامات ایرانی دلیل بروز این حادثه را «ضعف و ناتوانی عربستان سعودی» در برگزاری مراسم حج عنوان کردند.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران نیز در آستانه عید قربان با اعلام سه‌روز عزای عمومی، «مدیریت غلط و اقدام ناشایسته» دولت عربستان سعودی را مسبب این حادثه دانست.

در پاسخ به واکنش‌های دولت‌های کشورهای اسلامی به حادثه منا، مقام‌های عربستان سعودی وقوع این حادثه را به دلیل «تعداد زیاد زائران» و «رعایت نکردن نظم» از سوی آنان عنوان می‌کنند. دولت عربستان هیأتی را برای پیگیری و یافتن «عاملان» احتمالی حادثه منا تشکیل داده است.

بر اثر ازدحام بیش از حد حجاج در صحرای منا، پنجشنبه ۲۴ سپتامبر بیش از ۷۰۰ زائر کشته و نزدیک به یک هزار نفر مجروح شدند.

کشورهای ایران، ترکیه، مصر، هند و پاکستان شمار کشته شدگان اتباع خود را در این حادثه منتشر کرده‌اند.

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • بهنام

    ای قوم به حج رفته کجایید کجایید معشوق همین جاست بیایید بیایید معشوق تو همسایه و دیوار به دیوار در بادیه سرگشته شما در چه هوایید گر صورت بی‌صورت معشوق ببینید هم خواجه و هم خانه و هم کعبه شمایید ده بار از آن راه بدان خانه برفتید یک بار از این خانه بر این بام برآیید آن خانه لطیفست نشان‌هاش بگفتید از خواجه آن خانه نشانی بنمایید یک دسته گل کو اگر آن باغ بدیدیت یک گوهر جان کو اگر از بحر خدایید با این همه آن رنج شما گنج شما باد افسوس که بر گنج شما پرده شمایید

  • مومن

    آدمی در قرن بیست و یکم زندگی کند و بلند شود این همه هزینه کرده و برود توی یک بیابان و به شیطانی خیالی (که آن هم زائده یک مشت اعتقادات بی پایه و بی اساس و غیر علمی است) سنگ پرتاب کند ... زهی حسرت و افسوس ، امان از جهل و نادانی ... چقدر زیباست این حرف: عقل که نباشد ، جان در عذاب است.

  • بهنام

    این اتفاقات نشانه چیست ؟ آیا خداوند بزرگ از این مردمی که شان او را به یک چهار دیواری گلی تنزل داده اند و به او شرک میورزند عصبانی نیست ؟