ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

نمایشگاه کتاب فرانکفورت با سخنرانی سلمان رشدی افتتاح می‌شود

موضوع بزرگ‌ترین نمایشگاه کتاب جهان در سال ۲۰۱۵ آزادی بیان و حد آن است. نویسنده «آیه‌های شیطانی» برای عرضه تازه‌ترین رمانش به نمایشگاه کتاب فرانکفورت می‌رود.

سلمان رشدی، نویسنده بریتانیایی – هندی در مراسم افتتاحیه نمایشگاه کتاب فرانکفورت که ۱۳ اکتبر برگزار می‌شود، سخنرانی خواهد کرد.

بزرگ‌ کنید
سلمان رشدی، نویسنده بریتانیایی – هندی

در سال ۲۰۱۵ اندونزی به عنوان یک کشور مسلمان، مهمان ویژه نمایشگاه کتاب فرانکفورت است. یکی از موضوعات محوری نمایشگاه کتاب فرانکفورت در سال جاری آزادی بیان و حد آن است. به همین جهت سخنرانی نویسنده تکفیرشده رمان «آیه‌های شیطانی» در افتتاحیه بزرگ‌ترین نمایشگاه کتاب جهان معنای ویژه‌ای پیدا می‌کند.

۲۷ سال پس از انتشار «آیه های شیطانی»، سلمان رشدی رمان تازه ای منتشر کرده است: «دو سال و هشت ماه و بیست و هشت شب»: روایتی از دوستی و همدلی محمد بن احمد بن رشد اندلسی معروف به «ابن رشد»، فیلسوف نامدار اندلسی با یک دختر یهودی شانزده ساله به نام «دنیا» که با جن ‌ها معاشرت دارد و گفته می‌ شود که از آتش بدون دود زاده شده و در سایه به سر می‌ برد. این کتاب در نمایشگاه کتاب فرانکفورت عرضه می‌شود.

آیت الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران در ۱۴ فوریه ۱۹۸۹ حکم کشتن سلمان رشدی را به خاطر رمان «آیه های شیطانی» صادر کرد. این فتوا تا به امروز همچنان بر قوت خود باقی است. آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر کنونی جمهوری اسلامی در سال ۱۳۸۳ حکم خمینی را غیر قابل تغییر خواند. پس از این فتوا برخی از نهادهای دولتی ایران، جایزه‌هایی برای کشتن رشدی تعیین کردند.

در همین زمینه:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.