ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

سه فعال مدنی در تبریز به یک سال حبس محکوم شدند

این فعالان مدنی تبریز ۱۹ تیر سال جاری خورشیدی با در دست داشتن پلاکارد و پارچه نوشته‌هایی در خلال راهپیمایی روز قدس، حمایت خود را از مسلمانان تُرک اویغور چین نشان داده بودند.

رسول رضوی، حسین رخشانی‌کیا و سئویندیک لطفی سه فعال مدنی در تبریز به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران» هر کدام به یک سال حبس محکوم شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، شعبه دوم دادگاه انقلاب تبریز، شش ماه از حکم این فعالان را به مدت دو سال تعلیق کرده است.

یکی دیگر از اتهامات این سه فعال مدنی «تشویش اذهان عمومی» بوده که دادگاه در این خصوص قرار عدم صلاحیت رسیدگی برای خود صادر کرده و تشکیل دادگاه در مورد این اتهام را به زمان و دادگاه دیگری موکول کرده است.

این فعالان مدنی تبریز ۱۹ تیر سال جاری خورشیدی با در دست داشتن پلاکارد و پارچه نوشته‌هایی در خلال راهپیمایی روز قدس، حمایت خود را از مسلمانان تُرک اویغور چین نشان داده بودند.

اویغور‌ها دارای ریشه مغولی و ترکستانی هستند. جمعیت این اقلیت قومی حدود ۱۰ میلیون نفر است. حدود ۹۰ درصد اویغور‌ها در جمهوری خلق چین و بیشتر در استان سین کیانگ این کشور و بقیه آن‌ها در مناطق مرزی قزاقستان و قرقیزستان زندگی می‌کنند.

دولت چین به اویغورهایی که در ادارات دولتی استان سین کیانگ چین کار می‌کنند یا دانش‌آموزان و دانشجویانی که در دانشگاه‌های این منطقه تحصیل می‌کنند اعلام کرده در ماه رمضان حق روزه گرفتن ندارند.

مقام‌های دولت چین گفته‌اند این تصمیم را برای سلامتی دانش‌آموزان گرفته‌اند و روزه‌داری کاری بی‌فایده برای کارمندان است که باعث عقب افتادن کار‌ها می‌شود.

جمهوری اسلامی ایران با جمهوری خلق چین روابط گسترده‌ای دارد. ایران به تصمیم دولت چین درباره ممنوعیت روزه‌گیری مسلمانان اویغور این کشور واکنشی نشان نداد.

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • آراز سونای

    مرگ بر حکومت فاشيسم 90 ساله، به امید رهایی از چنگال نژاد پرستان فارس، اگر کل تاریکی های دنیا جمع شوند نور یک شمع کوچک را نميتوانند محو کنند