Share

معاون فرهنگی وزارت ارشاد اسلامی به حضور سلمان رشدی، نویسنده هندی – بریتانیایی در نمایشگاه کتاب فرانکفورت اعتراض کرد و از مدیران این نمایشگاه خواست که دعوت خود از این نویسنده تکفیر شده را پس بگیرند. عباس صالحی تهدید کرد که در غیر این‌صورت احتمال دارد ایران در بزرگ‌ترین نمایشگاه کتاب جهان شرکت نکند.

نمایشگاه کتاب فرانکفورت: بزرگ‌ترین مرکز عقد قرارداد نشر و ترجمه آثار در جهان

نمایشگاه کتاب فرانکفورت: بزرگ‌ترین مرکز عقد قرارداد نشر و ترجمه آثار در جهان

به گزارش روابط عمومی مؤسسه خانه کتاب، عباس صالحی، معاون فرهنگی وزارت ارشاد اسلامی از یورگن بوس، مدیر نمایشگاه کتاب فرانکفورت خواست که دعوت از سلمان رشدی برای حضور در این نمایشگاه را لغو کند.

نمایشگاه کتاب فرانکفورت ۱۴ اکتبر سال جاری با سخنرانی سلمان رشدی درباره آزادی بیان و حدود آن آغاز می‌شود و تا ۱۸ اکتبر هم ادامه دارد. اندونزی که یک کشور مسلمان است به عنوان مهمان ویژه در این نمایشگاه حضور دارد.

سلمان رشدی

سلمان رشدی

معاون فرهنگی وزارت ارشاد گفته است: «اساساً این حرکت را که توسط نمایشگاه کتاب فرانکفورت برنامه‌ریزی شده و از جمله خط قرمزهای نظام جمهوری اسلامی ایران و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به شمار می‌رود، حرکتی غیر فرهنگی می‌دانم.»

صالحی خبر داده که وزارت ارشاد اسلامی در حال بررسی این موضوع است که چنانچه نمایشگاه کتاب فرانکفورت دعوت خود از سلمان رشدی را پس نگیرد، ایران از شرکت در این نمایشگاه جهانی خودداری کند.

عباس صالحی گفته است فتوای ۱۴ فوریه ۱۹۸۹ آیت‌الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی مبنی بر قتل سلمان رشدی یک فتوای مذهبی‌ست و هرگز کم‌رنگ و بی‌اثر نمی‌شود. آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی هم در سال ۱۳۸۳ فتوای آیت‌الله خمینی را بلاتغییر خوانده بود.

تازه‌ترین رمان سلمان رشدی با عنوان «دو سال و هشت ماه و بیست و هشت شب» در ستایش مدارای مذهبی به تازگی منتشر شده است.

از اندونزی بیش از ۶۰ نویسنده و شاعر در نمایشگاه کتاب فرانکفورت شرکت می‌کنند.

در همین زمینه:

رویارویی غزالی و ابن رشد در تازه ترین رمان سلمان رشدی

نمایشگاه کتاب فرانکفورت با سخنرانی سلمان رشدی افتتاح می‌شود

حضور متفاوت ایران و اندونزی در نمایشگاه کتاب فرانکفورت

Share