Share

ایالات متحده آمریکا تأیید کرده است که ایران یک موشک بالستیک با برد متوسط را آزمایش کرده است که توان حمل کلاهک هسته‌ای دارد.

ballistic missile

به گزارش خبرگزاری رویترز، سامانتا پاور، سفیر ایالات متحده در سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای که ۱۶ اکتبر/ ۲۴ مهر منتشر کرد، این اقدام جمهوری اسلامی ایران را «نقض آشکار» قانون مصوبه شورای امنیت سازمان ملل متحد مبنی بر منع آزمایش موشک‌های بالستیک دانست.

پاور گفت که ایالات متحده پس از انجام تحقیقات بر اساس «اطلاعات موجود» تأیید می‌کند که جمهوری اسلامی ایران در ۱۰ اکتبر/ ۱۸ مهر یک موشک بالستیک با توان حمل سلاح‌های اتمی را آزمایش کرد و آمریکا از این آزمایش «به شدت ابراز نگرانی می‌کند.»

بر اساس قطعنامه ۱۹۲۹ شورای امنیت سازمان ملل که در ماه ژوئن ۲۰۱۰ تصویب شد، ایران مشمول تحریم‌های جدیدی از جمله عدم اجازه انجام هرگونه آزمایش موشک‌های بالسیتیک با توان حمل سلاح‌های هسته‌ای است.

سفیر آمریکا در سازمان ملل همچنین خبر داد که کشورش در حال تهیه گزارشی پیرامون این آزمایش است و در روزهای آینده این گزارش را به کمیته تحریم‌ها علیه ایران در شورای امنیت سازمان ملل ارائه خواهد داد.

دیپلمات‌های شورای امنیت می‌گویند که این امکان وجود دارد که نام اشخاص حقیقی و حقوقی ایرانی بیشتری در فهرست سیاه سازمان ملل قرار گیرد.

این دیپلمات‌ها اضافه کردند تحریم‌های شورای امنیت علیه ایران تا زمانی که توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ به اجرا درآید به قوت خود باقی است.

شرطی برای آزمایش‌های نظامی و موشکی ایران در توافقنامه هسته‌ای ایران گنجانده نشده است.

Share