ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

توافق روسیه و آمریکا برای ایمنی عملیات هوایی در سوریه

آمریکا و روسیه توافق‌نامه‌ای برای پیشگیری از برخورد احتمالی جنگنده‌هایشان در حریم هوایی سوریه امضا کردند. سخنگوی پنتاگون گفت این توافق به معنای همکاری دو کشور در سوریه نیست.

وزارت‌خانه‌های دفاع آمریکا و روسیه برای پیشگیری از برخورد احتمالی جنگنده‌هایشان در حریم هوایی سوریه توافق‌نامه‌ای امضا کردند. پنتاگون می‌گوید این توافق به معنای همکاری دو کشور در سوریه نیست.

شامگاه سه‌شنبه ۲۰ اکتبر، وزارت دفاع آمریکا از امضای یک توافق‌نامه هوایی با روسیه خبر داد. هدف این موافقت‌نامه جلوگیری از هرگونه تصادم جت‌های دو کشور در جریان عملیات هوایی در سوریه است. کارشناسان دو کشور قبلا از طریق ویدئوکنفرانس با یکدیگر در باره مخاطرات و امنیت پرواز جنگنده‌هایشان در سوریه صحبت کرده‌ بودند.

آناتولی آنتونف، معاون وزارت دفاع روسیه به خبرگزاری ریا نووستی گفته است که این توافق شامل مقررات و قواعدی برای ممانعت از تصادم هواپیماهای دو کشور است. قرار شده که هواپیماهای روسی و ‌آمریکایی بیشتر از میزان معینی به یکدیگر نزدیک نشوند.

پنتاگون می‌گوید یک کارگروه روسی-آمریکایی در امر رعایت این توافق با یکدیگر همکاری خواهند کرد. سخنگوی پنتاگون یاد‌اوری کرده که این مذاکرات به معنای همکاری آمریکا و روسیه در سوریه نیست.

یک هفته پیشتر قرار بود برای هماهنگی و ساماندهی عملیات هوایی دو کشور در سوریه، هیاتی به سرپرستی دمیتری مدودف، نخست وزیر روسیه به آمریکا برود اما ایالات متحده اجازه سفر این هیات واشنگتن را نداد. اعزام این هیات می‌توانست پیامی باشد که مسکو، توافق با آمریکا در این عرصه را چقدر مهم تلقی می‌کند.

پنتاگون روز چهارشنبه ۷ اکتبر اعلام کرده بود ماموریت دو حنگنده اف-۱۶ علیه مواضع داعش در سوریه، به خاطر پرهیز از تصادم احتمالی با جت‌های روسی انجام نشد. جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا گفت هواپیماهای متعلق به «ائتلاف ضد داعش» ناچار شدند مسیر خود را برای جلوگیری از برخورد با یک جت روسی تغییر دهد: «هواپیماها چنان به هم نزدیک بودند که می‌توانستند سرنشینان یکدیگر را ببینند.»

ائتلاف نظامی ضد داعش به رهبری آمریکا از حدود یک سال قبل تاکنون، مواضع داعش در سوریه را بمباران می‌کند. روسیه نیز از اواخر ماه سپتامبر، عملیات هوایی در سوریه را آغاز کرده است.

روسیه می‌گوید این عملیات متوجه مواضع داعش هستند اما آمریکا مسکو را متهم می‌کند به این که برای تقویت رژیم اسد، مواضع شورشیان نزدیک به غرب را هدف می‌گیرد.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • حسن زمانی‌

    متن آقای فرید خواندنی و به فرض صحت آمار قابل تامل است.

  • Farid

    حکومت اسلامی عنوان کتاب خمینی بود که همان حکومت مشروعه شیخ نوری ضد جریان مشروطه خواهی در ۱۰۰ سال پیش بود. بعدا برای فریب مردم در رفراندم ٬ کلمه حکومت را حذف و جمهوری را جایگزین کردند….. که همه طبق قانون اساسی شان همان حکومت ولایت مطلق فقیه میباشد که در پاریس مورد تایید کارتر و شرکا قرار گرفته بود تا جزیره ثبات خاور میانه و شمال افریقا را به میدان حنگ و ترور تبدیل نمایند…… انموقع که خبرنگار بی بی سی در اخرین مصاحبه شاه ، از سخن شاه بر ادامه افزایش قیمت نفت و اینکه نفت ایران تمام شدنی است و از سرمایه ملی باید برای پشرفت کشور استفاده شود٬ عصبانی شده باید میفهمیدیم که بزودی خبری خواهد شد....... وبعدا بی بی سی تصویر امام را در ماه کشف کردو تا حالا که حزب اله به دفتر بی بی سی بیروت در سال نو میلادی ۲۰۱۵ گل سرخ میفرستد سی و پنجسال گذشته و مردم ایران در این مدت تاوان سخت و دردناکی راپس داده اند…. حالا بخاطر وجود حکومت اسلامیشان نفت را زیر ۴۰ دلار میخرند و میلیاردها دلار اسلحه به کشورهای منطقه میفروشند . : - با اشاره رهبری ریاض با خاک یکسان می‌شود عضو کمیسیون امنیت و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: بهتر است وزیر خارجه عربستان از این اراجیف نگوید چرا که در صورت اشاره گوش چشمی از سوی رهبر معظم انقلاب، به جز مکه و مدینه مابقی شهرهای عربستان از جمله ریاض و جده را با خاک یکسان خواهیم کرد. خبرگزاری میزان: منصور حقیقت پور با اشاره به اظهارات عادل الجبیر در کنفرانس خبری مشترک با اشتاین مایر گفت: وظیفه دستگاه دیپلماسی ما پاسخ محکم به اراجیف این فرد است. پاسدار کوثری نیز گفته: ارزشی برای حرف‌های وزیر خارجه عربستان قائل نیستیم. مستشاران ایرانی (پاسداران) تا دفن مزدوران سعودی خاک سوریه را ترک نخواهند کرد - گرم شدن بازار فروش سلاح های آمریکایی . واشینگتن در سال 2015 با درآمدی بالغ بر 46.6 میلیارد دلار توانست رکورد فروش اسلحه را بشکند. به گزارش نشریه نظامی «دفینس وان» (دفاع اول) وزارت دفاع آمریکا با تایید این خبر، اعلام کرد، فروش اسلحه در سال 2015 به خارج از کشور به دلیل قراردادهای فروش اسلحه به کشورهای شرق اروپا و همچنین بحران های عراق، لیبی، سوریه و یمن، به طور بی سابقه ای افزایش یافته است. دریاسالار جوزف رکسی، مدیر آژانس همکاری دفاعی گفت: «به دلیل فروش بی سابقه سلاح سال 2015 بزرگترین ومهمترین سال آژانس بوده است». وی افزود:«در سال 2015 درآمد فروش سلاح به مبلغ 46.6 میلیارد دلار رسید. در حالی که در سال 2014 تقریبا 34.2 بود و در سال 2013 از 27 میلیارد دلار بیشتر نشده  بود - افزایش چشمگیر صادرات سلاح از آلمان بر اساس گزارش رسانه‌های آلمان دولت این کشور در شش ماهه نخست سال جاری میلادی برای صدور ۵/ ۳ میلیارد یورو تسلیحات مجوز صادر کرده است. کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس از خریداران بزرگ تسلیحات آلمانی هستند