Share

حجت‌الاسلام صادقی نیارکی، دادستان عمومی و انقلاب قزوین به شدت خبر تجاوز گروهی به دختران در شمال قزوین را تکذیب کرد و گفت اگر رسانه‌ها انتشار چنین خبرهایی را تکرار کنند با قاطعیت با آن‌ها برخورد خواهد شد.

صادقی نیارکی، دادستان قزوین: دستگاه قضایی اندک رسانه‌های متخلف و بی‌اعتنا به موازین قانونی و شرعی را تحت پیگیرد قضایی قرار خواهد داد.

صادقی نیارکی، دادستان قزوین: دستگاه قضایی اندک رسانه‌های متخلف و بی‌اعتنا به موازین قانونی و شرعی را تحت پیگیرد قضایی قرار خواهد داد.

به‌گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دادستان قزوین روز سه‌شنبه ۵ آبان گفت: «چند سایت با انتشار اخبار کذب و به‌دور از واقع تحت عنوان تجاوز و جنایت تکان‌دهنده در قزوین و تشبیه این فرضیه با حادثه‌ای در چهار سال گذشته در یکی از شهرهای کشور مطالبی را منتشر کردند که ثمره‌ای جز ایجاد فضای ناامنی در میان شهروندان نخواهد داشت.»

روزنامه «فرهیختگان» برای نخستین بار در شماره روز دوشنبه ۴ آبان خود گزارش داد ۱۰ مرد که سه نفرشان به سلاح گرم مسلح بودند چند بار به دخترانی که به‌شکل جمعی برای تفریح به مناطق باراجین و جاده زرشک شمال قزوین رفته بودند تجاوز کرده‌اند اما این خبر که نزدیک به یک ماه از کشف آن می‌گذرد از سوی مسئولان منطقه درز نکرده است.

این روزنامه تجاوزهای صورت گرفته در قزوین را با تجاوز گروهی بیش از چهار سال پیش در خمینی‌شهر اصفهان مقایسه کرده بود که در آن نیز ۱۴ مرد با ورود غیرقانونی به یک باغ خانوادگی به شش زن در مقابل مردان خانواده خود تجاوز کردند.

در پی این گزارش سایت‌های دیگر نیز در ایران آن را منتشر کردند.

بیشتر بخوانید: تجاوزهای گروهی به دختران در قزوین و پنهان‌کاری مسئولان

دادستان قزوین می‌گوید: «خبر فوق و تشبیه آن با موضوعی تاریخ گذشته، به هیچ وجه واقعیت نداشته و به شدت تکذیب می‌شود.»

نیارکی ماجرا را چنین بیان می‌کند که چندی پیش یک سارق ۱۹ ساله دستگیر شده و بعد گفته شده که او تنها نیست و با یک گروه دست به چنین اعمالی می‌زند. چند نفر دیگر بازداشت می‌شوند اما معلوم می‌شود که آن‌ها ارتباطی با هم ندارند. برخی از شاکیان هم از تجاوز افراد این گروه می‌گویند که آن‌ هم به‌گفته دادستان قزوین تاکنون به اثبات نرسیده است.

این در حالی است که روزنامه «فرهیختگان» نوشته بود کیومرث ایمن، معاون سیاسی امنیتی فرماندار قزوین و یک منبع آگاه از اداره آگاهی استان قزوین که نخواست نامش فاش شود خبر را تأیید کرده‌اند.

صادق نیارکی با بیان این‌که «امیدواریم برخی با ساده‌اندیشی به دنبال هیجان‌آفرینی‌های کاذب نباشند»، گفت: «هشدار ما به کسانی که به این‌گونه رفتارها اصرار دارند، این است که مروج احساس ناامنی در جامعه نباشند؛ چراکه انتظار از رسانه‌ها رعایت اخلاق حرفه‌ای در انجام رسالت کاری است.»

دادستان قزوین افزود: «قطع یقین در صورت اصرار بر این اعمال غیراخلاقی و قانونی، دستگاه قضایی اندک رسانه‌های متخلف و بی‌اعتنا به موازین قانونی و شرعی را تحت پیگیرد قضایی قرار خواهد داد.»

این نخستین بار نیست که دستگاه قضایی ایران در چنین مواردی رسانه‌ها را مورد تهدید قرار می‌دهند. در جریان تجاوز خمینی‌شهر اصفهان نیز فرید صلواتی، روزنامه‌نگار اصفهانی که این رویداد را افشا کرده بود، ۲۲ خرداد ۱۳۹۰ بازداشت شد و پس از یک هفته بازجویی توسط مأموران امنیتی آزاد شد.

Share