Share

۳۴۳ نفر از دانشگاهیان بریتانیا در اعتراض به سیاست‌های اسرائیل در قبال فلسطین مؤسسات آموزشی اسرائیل را تحریم کردند.

Boycott-Israel

روزنامه گاردین روز سه‌شنبه ۲۷ اکتبر / ۵ آبان یک صفحه کامل خود را به بیانیه دانشگاهیان بریتانیا اختصاص داده است.

آن‌ها در این بیانیه اعلام کرده‌اند که به دلایل «نسبت به اشغال غیرقانونی سرزمین‌های فلسطینی توسط اسرائیل، نقض غیرقابل تحمل حقوق بشر که بر تمام بخش‌های مردم فلسطین تحمیل می‌شود، و عزم آشکار اسرائیل در مخالفت با هرگونه مصالحه واقعی، عمیقاً نگران هستند.»

امضاکنندگان گفته‌اند که هیچ‌گونه دعوتی را از سوی مؤسسات دانشگاهی در اسرائیل نخواهند پذیرفت و از شرکت در کنفرانس‌هایی که از طرف این مؤسسات هزینه‌هایشان تأمین می‌شود و یا این مؤسسات سازمان‌دهنده آن باشند، اجتناب خواهند کرد.

آن‌ها همچنین افزوده‌اند که با همتایان اسرائیلی خود به شکل شخصی همکاری خواهند کرد تا «حکومت اسرائیل قوانین بین‌المللی را رعایت کند و به اصول حقوق بشر احترام بگذارد.»

در میان امضاکنندگان این بیانیه نام‌های تام کیبل، فیزیکدان برجسته بریتانیایی در کالج امپریال لندن؛ تیموتی شالیس، مدیر پیشین مؤسسه علوم اعصاب‌شناسی دانشگاه کالج لندن، و آین بوردن، رئیس پیشین مدرسه معماری بارتلت، دیده می‌شوند.

در سال ۲۰۰۵ نیز سازمان‌های مدافع حقوق فلسطینی‌ها کارزاری با عنوان «بایکوت، کاهش سرمایه‌گذاری و تحریم» علیه اسرائیل راه‌اندازی کردند. اسرائیل این اقدام را «انکار موجودیت اسرائیل» قلمداد کرد.

هفته گذشته گروهی از هنرمندان در نامه‌ سرگشاده‌ای که در «گاردین» منتشر شد تحریم فرهنگی اسرائیل را مورد انتقاد قرار دادند، از جمله جی کی رولینگ، نویسنده مجموعه رمان‌های «هری پاتر».

شورای رهبری یهودیان در بریتانیا بیانیه روز سه‌شنبه دانشگاهیان بریتانیا را «تفرقه‌انگیز و تبعیض‌آمیز» دانسته‌ است.

خشونت‌ها بین اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها از ابتدای ماه اکتبر شدت گرفته و تاکنون بیش از ۴۵ فلسطینی و هشت اسرائیلی کشته شده‌اند. در این مدت اسرائیل ۴۹۰ فلسطینی را بازداشت کرده است.

Share