Share

از ماه نوامبر همجنسگرایان می‌توانند در کشور کاتولیک ایرلند به‌شکل قانونی ازدواج کنند. ایرلند نخستین کشوری است که در آن قانون ازدواج همجنسگرایان با همه‌پرسی از مردم به‌تصویب می‌رسد.

مردم ایرلند در روز ۲۳ مه / دوم خرداد سال جاری در یک همه‌پرسی به قانونی کردن ازدواج همجنسگرایان، رأی مثبت داده بودند.

مردم ایرلند در روز ۲۳ مه / دوم خرداد سال جاری در یک همه‌پرسی به قانونی کردن ازدواج همجنسگرایان، رأی مثبت داده بودند.

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، پنج ماه پس از رأی تاریخی مردم ایرلند در موافقت با ازدواج همجنسگرایان، این موضوع به قانون تبدیل شد.

دفتر ریاست جمهوری ایرلند اعلام کرد که کمیسیون ریاست جمهوری، قانون ازدواج همجنسگرایان را روز پنج‌شنبه ۲۹ اکتبر / ۷ آبان امضا کرد.

بدین ترتیب از ماه نوامبر همجنسگرایان می‌توانند در ایرلند به‌شکل قانونی ازدواج کنند.

پیش از این مردم ایرلند در روز ۲۳ مه / دوم خرداد سال جاری در یک همه‌پرسی به قانونی کردن ازدواج همجنسگرایان، رأی مثبت دادند. ۱ / ۶۲ درصد از مردم ایرلند در این همه‌پرسی شرکت کردند.

این همه‌پرسی در کشوری کاتولیک روی داد که در آن همجنسگرایی خیلی دیرتر از سایر کشورهای غربی و در سال ۱۹۹۳ جرم‌زدایی شد و در آن با توجه به قوانین کلیسای کاتولیک هنوز به زنان اجازه سقط جنین داده نمی‌شود.

بیشتر بخوانید: مردم ایرلند در همه‌پرسی به ازدواج همجنس‌گرایان «آری» گفتند

سناتور کاترین زاپون که ازدواجش با دوست دختر کانادایی‌اش به‌رسمیت شناخته نشده بود در این‌باره گفت: «این لحظه بسیار تکان‌دهنده‌ای برای همه ماست که این‌همه مدت منتظر آن بودیم.»

ایرلند اولین کشوری است که تصویب ازدواج همجنس‌گرایان از طریق همه‌پرسی یا رفراندوم ممکن شده است. در ۱۹ کشور دیگری که ازدواج همجنس‌گرایان را قانونی کرده‌اند، معمولاً دادگاه‌های عالی و یا نمایندگان مردم در پارلمان‌ها، لایحه‌های ازدواج دو همجنس را به سوی قانون شدن پیش برده‌اند.

واتیکان همه‌پرسی ایرلند درباره ازدواج همجنسگرایان را «شکستی برای بشریت» خوانده بود.

بر سر راه تبدیل شدن رأی مردم به قانون، موانعی موجود بود که امضای دفتر ریاست جمهوری ایرلند در روز پنج‌شنبه آخرین آن‌ها بود.

Share