ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

داعش مسئولیت سقوط هواپیمای مسافربری روسی را برعهده گرفت؛ روسیه این ادعا را تأیید نکرد

یک هواپیمای مسافربری روسیه در حین پرواز بر فراز صحرای سینا سقوط کرد و همه ۲۲۴ نفر خدمه و سرنشین آن کشته شدند. شاخه مصری داعش مسئولیت سقوط این هواپیما را بر عهده گرفت.

یک هواپیمای مسافربری روسی متعلق به خطوط هوایی «کوگالیماویا»، از نوع ایرباس آ-۳۲۱ با ۲۲۴ سرنشین در منطقه «بئر بدا» صحرای سینا در مصر سقوط کرد. تمامی سرنشین‌های این هواپیما کشته شدند. داعش اعلام کرد که نیروهایش این هواپیما را سرنگون کرده‌اند. این ادعا را روسیه تأیید نکرده است.

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه سقوط هواپیمای مسافربری روسی صبح شنبه ۳۱ اکتبر / ۹ آبان رخ داده است. این هواپیما از شرم‌الشیخ به سوی سن‌پترزبورگ در حرکت بود و سرنشین‌های آن ۷ خدمه و ۱۱۷ گردشگر روس بوده‌اند.

بنا به این گزارش، خلبان هواپیما کمی پس از پرواز مشکل تکنیکی خبر داده و ارتباط هواپیما ۲۳ دقیقه پس از کنده شدن از زمین، هنگامی که در اوج ۳۰ هزار پایی (۹هزار و ۱۴۴ متری) قرار داشت، با برج مراقبت قطع شده است.

با این حال شاخه مصری گروه «دولت اسلامی» (داعش) در یک پیام توئیتری مسئولیت سقوط هواپیما را بر عهده گرفته است.

در منطقه صحرای سینا نیروهای داعش فعال هستند.

در پیام داعش آمده است: «سربازان خلیفه موفق شدند یک هواپیمای روسی را با بیش از ۲۲۰ سرنشین سرنگون کنند که همه آن‌ها کشته شدند.»

داعش گفته است این اقدام در تلافی «مرگ ده‌ها نفر به دلیل بمباران‌های روزانه» روسیه در سوریه صورت گرفته است. روسیه از پایان ماه سپتامبر حملات هوایی خود در خاک سوریه را به‌منظور آن‌چه نابودی تروریست‌ها عنوان کرده، آغاز کرده است.

چندین کارشناس نظامی در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه گفته‌اند شبه‌نظامیان داعش در صحرای سینا موشک‌هایی که بتوانند هواپیمایی را در ارتفاع ۳۰ هزار پایی هدف قرار دهند، در اختیار ندارند. اما آن‌ها این احتمال را دادند که یا در هواپیما بمب‌گذاری شده و یا با کم شدن ارتفاع هواپیما به دلیل نقص فنی آن‌ها توانسته‌اند با خمپاره یا موشک هواپیما را هدف قرار دهند.

شریف اسماعیل، نخست وزیر مصر به دلیل سقوط هواپیمای روسی سفر روز شنبه خود به استان اسماعیلیه را به‌منظور بررسی و پیگیری این حادثه ناتمام گذاشت.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه با خانواده‌های قربانیان سانحه هوایی ابراز همدردی کرد و از تشکیل کمیته ویژه‌ دولتی برای بررسی این رویداد خبر داد. کرملین گفته است که مسئولیت این کمیته بر عهده دمیتری مدودف، نخست‌وزیر روسیه است.

منابع خبری روسیه بیشتر در مورد نقص فنی گمان‌زنی می‌کنند تا اقدام تروریستی. عادل عبدالمحجوب رئیس شرکت فرودگاه‌های مصر به بخش عربی «سی ان ان» گفته است که احتمال می‌رود نقص عامل سقوط هواپیما باشد و تا کنون نشانه‌ای که دال بر انجام یک اقدام تروریستی باشد، کشف نشده است.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • بهنام

    این هم از پیامدهای دخالت بیجای روسیه در سوریه است که عده ای بیگناه را اینچنین به کام مرگ فرو برد .