ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

اطلاعات سپاه: دستگیری تعدادی از فعالان رسانه‌ای

پیش از اطلاعیه سازمان اطلاعات سپاه پاسداران سایتی به اسم "راه دانا" که وابسته به سپاه است، از دستگیری پنج روزنامه‌نگار خبر داده بود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم سازمان اطلاعات سپاه پاسداران در بعد از ظهر روز سه‌شنبه ۱۲ آبان با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد که طی هفته جاری، «چند تن از اعضای شبکه نفوذی همکار با دولت‌های متخاصم غربی را که در فضای مجازی و مطبوعات کشور فعال بودند» بازداشت کرده است. در ادامه این اطلاعیه آمده است که «این اقدام پس از ماه ها رصد مستمر اطلاعاتی و اشراف همه جانبه به ابعاد فعالیت‌های این شبکه انجام شده است». در پایان اطلاعیه سازمان اطلاعات سپاه پاسداران آمده است که در مورد «اقدامات و تحولات بعدی در این حوزه متعاقبا اطلاع رسانی خواهد شد».

پیش از اطلاعیه سازمان اطلاعات سپاه پاسداران سایتی به اسم "راه دانا" که وابسته به سپاه است، از دستگیری پنج روزنامه‌نگار خبر داده و به آنان اتهاماتی شبیه به آنچه در اطلاعیه سازمان اطلاعات سپاه پاسداران آمده است، نسبت داده بود.

عیسی سحرخیز - آفرین چیت‌ساز - احسان مازندرانی

این سایت روز سه‌شنبه ۱۲ آبان نوشت «سربازان گمنام امام زمان» به دستور «مقام قضایی» این پنج نفر را دستگیر کرده‌اند. مسئولان حکومتی در ایران مأموران سازمان اطلاعات را «سربازان گمنام امام زمان» می‌نامند.

«راه دانا» بدون آن‌که روشن کند کدام «مقام قضایی» دستور بازداشت این افراد را صادر کرده، و بدون آن‌که چیزی در اثبات اتهام دستگیرشدگان ارائه کند، نوشته است آن‌ها «از عوامل مرتبط با پروژه نفوذ دشمن در مطبوعات» بودند.

این سایت تنها نام سه نفر از دستگیرشدگان را در دو خبر جداگانه منتشر کرده است: عیسی سحرخیز، احسان مازندرانی و آفرین چیت‌ساز. از دو نفر دستگیرشده دیگر هیچ اطلاعاتی منتشر نشده است. شیوه انتشار خبر این گمان را تقویت می‌کند که هدف اصلی از دستگیری‌ها ترساندن خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای باشد. حکومت می‌خواهد به این ترتیب دوره انتخابات را، که در آن فرصت‌هایی برای اعتراض پدید می‌آید، پیشاپیش «مهندسی امنیتی» کرده باشد. مهندسی امنیتی، همواره بخشی از مهندسی انتخابات در جمهوری اسلامی است.

عیسی سحرخیز، روزنامه‌نگار و فعال سیاسی دوشنبه ۱۱ آبان، ساعت هفت صبح در منزلش در تهران بازداشت شد و ساعاتی بعد احسان مازندرانی، خبرنگار سابق پارلمانی و مدیرمسئول روزنامه فرهیختگان دستگیر شد.

بیشتر بخوانید:

آفرین چیت ساز

سومین بازداشتی روز دوشنبه آفرین چیت ساز نام دارد که رسانه‌های داخلی او را به عنوان همسر سابق «علی دهکردی» بازیگر شناخته شده سینمای ایران معرفی کرده‌اند. خانم چیت ساز خود نیز به عنوان بازیگر و طراح لباس در چند پروژه سینمایی و تئاتر  نقش داشته است.

خانم چیت‌ساز در دو سال گذشته، به عنوان ستون نویس حوزه سیاست خارجی در روزنامه دولتی «ایران» فعالیت داشته است. سایت خبری «راه دانا»، آفرین چیت‌ساز را که در خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) نیز از او یادداشت منتشر می‌شده است، «از عناصر نزدیک به مسئولان وزارت ارشاد» معرفی کرده است.

این سایت در ادامه مطالبی را با هدف «پرونده‌سازی» علیه عیسی سحرخیز و احسان مازندرانی منتشر کرده که «کشف» تازه‌ای در آن‌ها وجود ندارد و پیش از این بارها توسط رسانه‌های تندرو با همان ادبیات و همان تصاویر بازپخش شده‌اند. از جمله این‌که این دو روزنامه‌نگار در رویدادهای سال ۸۸ شرکت داشتند، در همان دوران بازداشت شده‌اند و هم‌سو با اصلاح‌طلبان فعالیت می‌کردند.

تنها نکته قابل تأمل در این‌باره برجسته کردن «ارتباط»های این دو روزنامه‌نگار با خانواده اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام است.

در خبر سایت «راه دانا» از جمله به وابستگی روزنامه فرهیختگان به دانشگاه آزاد (متولی خانواده هاشمی رفسنجانی)، اعطای مجوز از سوی عیسی سحرخیز به روزنامه زن، با مدیرمسئولی فائزه هاشمی رفسنجانی در سال ۱۳۸۳، زمانی که سحرخیز مدیرکل مطبوعات وزارت ارشاد بود و دیدار سحرخیز و اعضای «انجمن دفاع از آزادی مطبوعات» با اکبر هاشمی رفسنجانی در سال ۹۲، تأکید شده است.

در همین حال یکی از روزنامه نگاران شاغل در روزنامه فرهیختگان در گفت‌و‌گو با کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران ، از نوشته اخیر احسان مازندرانی در اینستاگرام به عنوان دلیل احتمالی بازداشت او یاد کرد. مدیرمسئول روزنامه فرهیختگان در صفحه اینستاگرام خود با انتشار تصویر صفحه ای از روزنامه وطن امروز با عنوان «رمزگشایی از هفت تیر کشی خیابان یاسر» که به درگیری خیابانی احسان لاجوردی فرزند اسدالله لاجوردی، رئیس پیشین زندان اوین و دادستان انقلاب، با افرادی از خانواده هاشمی رفسنجانی پرداخته است، شرحی از ماوقع را نوشته و با انتقاد از مقاله این روزنامه، روایت این روزنامه را از این واقعه به چالش کشیده است.

سامان صفرزایی

بنابر اطلاعات منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی و همچنین به نوشته وب‌سایت سحام نیوز، سامان صفرزایی چهارمین بازداشتی روز دوشنبه است. سامان صفرزایی خبرنگار سابق روزنامه اعتماد و همکار پاره وقت ماهنامه اندیشه پویا از جمله خبرنگاران این ماهنامه بوده که گفت‌وگوهایی با کارشناسان خارجی و سیاست‌مداران بین‌المللی داشته است. سامان صفرزایی نیز مدتی در خارج از ایران زندگی کرده است.

همچنین برخی منابع همچون پایگاه خبری آمدنیوز از احضار بیست تن از روزنامه‌نگاران با اتهام «تشکیل باند نفوذ آمریکا در مطبوعات کشور» توسط اطلاعات سپاه پاسداران در تاریخ چهارشنبه ۱۳ آبان‌ماه ۱۳۹۴ خبر داده‌اند.

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

 • میترا

  خوانندگان دقت کنند که: سازمان اطلاعات سپاه(ساس) اینا رو گزیده و نه وزارت اطلاعات . یعنی شهر اینقده آشوبه که هر ... برا خودش دکون زده و آدم دستگیر می کنه. اینقدر برای وزارت اطلاعاتشون هم احترام قایل نیستن که لا اقل از طریق اونا اقدام کنن.

 • Farid

  چماق و اسید پاشی شکست خورده.  نمیتوان جامعه جوان ایران را با قوانین داعشی اداره کرد....

 • بهنام

  باز هم این برادران بدنام وزارت اطلاعات بنا به دستور بیت رهبری خوش رقصی کرده و فرمایشات جناب ولی امر دزدان جهان را لبیک گفتند ، باشد تا هم در این دنیا و هم در آن دنیا رستگار گشته و ولی وقیه شان بتواند پرچم فقر و نکبت اسلامی حکومت ننگین را به وارث تخیلی آن یعنی آقا امام زمان تحویل نموده تا ایشان هم با شمشیر برهنه خود بتواند صلح و آرامش را در کل زمین برقرار سازد . به امید نابودی کلیه مذاهب من در آوردی به خصوص اسلام ناب محمد کذاب .

 • آرش

  ای کبک خوش خرام کجا میروی بیایست غره مشو که گربه عابد نماز کرد

 • میترا

  سپاه 4 نفر رو گرفته که بگن خامنه ای یه چیزایی حالیشه وقتی دژمن دژمن میکنه. بعد می فرمایند جوانان از کشور فرار نکنن. هر کس می تونه فرار می کنه از این همه دلقک بازی و بیشعوری