Share

از صبح امروز چهارشنبه ۱۳ آبان برخی کانال‌های موجود در پیام‌رسان تلگرام که رسانه‌های داخلی از آن‌ها با عنوان کانال‌های «مستهجن» یا «غیراخلاقی» نام برده‌اند، از دسترس کاربران خارج شده است.

Telegram

به‌نوشته تارنمای مشرق‌نیوز این موضوع به درخواست مسئولان ایرانی و توسط شرکت تلگرام انجام شده است. مسئولان تلگرام تاکنون به این خبر واکنشی نشان نداده‌اند.

خبرگزاری کار ایران (ایلنا) به‌نقل از حسین نوش‌آبادی، معاون حقوقی و پارلمانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، در مورد فیلتر شدن تلگرام، نوشته است: «نرم‌افزارهای پیام‌رسان می‌تواند ابزار خوبی برای توسعه فرهنگ عمومی جامعه باشد به‌شرطی که از آن درست استفاده شود.»

نوش‌آبادی در ادامه گفته است: «در صورت این‌که عده‌ای بخواهند از این نرم‌افزارها سوءاستفاده کنند باید با کار کارشناسی برای این موضوع چاره‌اندیشی شود.»

نوش‌آبادی همچنین گفته است: «ما نمی‌توانیم مانع فعالیت شبکه‌های اجتماعی شویم چون اگر بخواهیم یک شبکه‌ای را فیلتر کنیم شبکه‌های دیگری در کنار آن وجود دارند. بنابراین آن افرادی که فکر می‌کنند می‌توان با فیلتر کردن تلگرام جلوی شبکه‌های اجتماعی را گرفت در اشتباه هستند.»

این مقام مسئول در وزارت ارشاد با اشاره به پیشرفت تکنولوژی شرکت‌های سازنده نرم‌افزارهای پیام‌رسان، تهدید و یا فیلتر کردن را «راه‌ حل اساسی برای مقابله با رفتارهای مجرمانه» ندانست.

معاون حقوقی و پارلمانی وزیر ارشاد همچنین از عدم ارائه درخواست فیلترینگ نرم‌افزار تلگرام از سوی وزارت ارشاد خبر داده است.

این سخنان در حالی از سوی نوش‌آبادی مطرح شده است که از صبح روز چهارشنبه کاربران با تلاش برای ورود به برخی صفحات نرم‌افزار تلگرام با این پیام مواجه شده‌اند: «متأسفیم، این کانال به دلیل قوانین کشور شما در دسترس نیست.»

telegram-filtering

از سوی دیگر به‌گفته برخی کاربران داخل ایران در ساعات گذشته دسترسی به برخی کانال‌ها با اختلال همراه بوده اما این اختلال مقطعی بوده و هم‌اکنون دسترسی به این کانال‌ها ادامه دارد.

محمود واعظی، وزیر ارتباطات پیش‌تر اعلام کرده بود «درصورتی که کانال‌های مستهجن تلگرام مسدود نشود دولت نیز موافق فیلتر این شبکه اجتماعی خواهد بود».

گفته می‌شود نزدیک به ۱۵ میلیون کاربر ایرانی از نرم‌افزار پیام‌رسان تلگرام استفاده می‌کنند.

در همین زمینه: 

جلسه بررسی فیلترینگ تلگرام به تعویق افتاد

تلگرام و ایمنی در استفاده از آن

 

 

Share