ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

ایران جمع‌آوری سانتریفیوژ‌ها را متوقف کرد

زاکانی گفت که کاهش تعداد سانتریفیوژ‌ها در تأسیسات هسته‌ای با بند یک فرمان آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در تضاد بوده است

علیرضا زاکانی، نماینده منتقد توافق هسته‌ای خبر داد که جمع‌آوری سانتریفیوژ‌ها در تأسیسات هسته‌ای متوقف شده است.

زاکانی، یکشنبه ۱۷ آبان به خبرگزاری مهر گفت که جمع‌آوری این سانتریفیوژ‌ها با «تذکر به مسئولان»، دست‌کم در فردو و نطنز متوقف شده اما توضیح نداد که چه کسی این تذکر را داده است.

او گفت که کاهش تعداد سانتریفیوژ‌ها در تأسیسات هسته‌ای با بند یک فرمان آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در تضاد بوده است.

پس از تصویب برجام در مجلس و تأیید آن از سوی شورای نگهبان، رهبر جمهوری اسلامی در ۲۹ مهرماه گذشته در نامه‌ای ۹ بندی به حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، الزاماتی را برای اجرای این قانون تعیین کرد. با این حال در بند یک این فرمان، موضوعی که نشان‌ دهد سانتریفیوژ‌ها نباید جمع‌آوری شود، وجود ندارد. این بند حاوی تشکر از همه دست‌اندرکاران ایرانی پرونده هسته‌ای است.

علیرضا زاکانی گفت که جمع‌آوری سانتریفیوژ‌ها «اقدامی نادرست» بود و مجلس آن را پیگیری می‌کند.

هفته گذشته نیز جواد کریمی‌قدوسی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست‌خارجی مجلس ایران گفته بود علاوه بر جمع‌آوری ۲۰۰ دستگاه سانتریفیوژ در فردو، جمع‌آوری گسترده در نطنز نیز در حال اجراست. به گفته او جمع‌آوری این سانتریفیوژ‌ها «با رسیدن دستور از جایی» متوقف شده است.

در همین حال پیش‌تر نیز ۲۰ نماینده مجلس در تذکری به رئیس‌جمهوری خواهان توقف دستور جمع‌آوری سانتریفیوژهای نطنز و فردو شده بودند.

ایران بر پایه توافق با کشورهای ۱+۵ و بر پایه برنامه جامع اقدام مشترک پذیرفته است که شمار سانتریفیوژ‌های خود را کاهش دهد و حجم و درجه غنی‌سازی اورانیوم را نیز پایین بیاورد.

کشورهای ۱+۵ نیز در مقابل متعهد شده‌اند که همزمان با اجرای تعهدات ایران، تحریم‌های مالی و اقتصادی علیه ایران را گام به گام لغو کنند.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.