Share

پیکر پوراندخت (پوری) سلطانی پس از تشییع از مقابل کتابخانه ملی ایران، در قطعه نام‌آوران گورستان «بهشت زهرا‌‌‌‌‌» به خاک سپرده شد. بنیانگذار کتابداری مدرن در ایران، بامداد شنبه، ۱۶ آبان در سن ۸۴ سالگی در تهران درگذشت.

پوران‌دخت سلطانی، بنیادگذار کتابداری مدرن در ایران

پوران‌دخت سلطانی، بنیادگذار کتابداری مدرن در ایران

روز یکشنبه، ۱۷ آبان پیکر پوری سلطانی از مقابل کتابخانه ملی ایران که رشد و رونق آن تا حد زیادی مرهون زحمات آن زن فرهیخته است، تشییع شد. به گزارش خبرگزاری‌های ایران در مراسم تشییع بسیاری از چهره‌های ادبی و همچنین برخی از کارگزاران فرهنگی ایران شرکت داشتند: از محمدرضا شفیعی کدکنی (م. سرشک) شاعر و استاد ادبیات فارسی تا محمود دعایی، مدیرمسئول روزنامه اطلاعات.

طی مراسم رضا صالحی امیری، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، سخنانی ایراد کرد و از تأثیر شخصیت‌هایی مانند پوراندخت سلطانی بر رشد فرهنگی جامعه تجلیل کرد. کامران فانی، نویسنده و پژوهشگری که از شاگردان زبده پوراندخت سلطانی است، از دیگر سخنرانان این مراسم بود.

پوراندخت سلطانی از چندی پیش بیمار بود و از روز سوم آبان به علت نارسایی قلبی و ریه و همچنین انسداد روده در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ بستری شده بود. او هنگام مرگ ۸۴ سال داشت.

پوراندخت سلطانی نیم قرن از زندگی خود را وقف امر کتابداری و ارتقای سطح کیفی کتابخانه‌های ایران نمود. او در گسترش کتابداری به شیوه مدرن و علمی نقشی برجسته ایفا کرد تا آنجا که از او به عنوان «مادر کتابداری نوین» نام برده می‌شود. او از بنیانگذاران مرکز ملی کتابداری ایران و انجمن کتابداران ایرانی بود.

پوراندخت سلطانی جایزه ترویج علم ایران را از سوی انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی ایران دریافت کرده بود. او همچنین نویسنده برخی از کتاب‌های مرجع در حوزه کتابداری است، مانند «دانشنامه کتابداری و اطلاع‌رسانی».

پوراندخت سلطانی در سال‌های جوانی و پس از اعدام همسر پرآوازه‌اش، مرتضی کیوان در سال ۱۳۳۳ خورشیدی برای تحصیل عازم انگلستان شد. او چند سال بعد به ایران بازگشت و زندگی خود را وقف حوزه کتابداری کرد.

در همین زمینه:

Share