Share

کردها در نبرد برای بازپس‌گیری شهر سنجار (شنگال) از دست گروه «دولت اسلامی» (داعش) موفق عمل کرده‌اند. آن‌ها وارد سنجار شده‌اند و به‌گفته مقامات کرد از هر طرف به سوی مرکز شهر پیش‌روی می‌کنند. برخی گزارش‌ها از تسخیر کامل سنجار خبر می‌دهند.

Kurd

به‌گزارش آسوشیتدپرس، صبح جمعه ۱۳ نوامبر / ۲۲ آبان، شاهدان عینی گفته‌اند آتش مسلسل واحد‌های کرد از یک تپه در حومه شمال سنجار موقعیت نیروهای داعش را هدف قرار داده است.

نوری سعید، فرمانده یک واحد یزیدی پیشمرگه‌ها اعلام کرد که نیروهایش اکنون در حال نفوذ بیشتر به داخل شهر هستند.

به‌گفته کردها، یک کارخانه سیمان، یک بیمارستان و چند ساختمان دولتی آزاد شده‌اند.

یک فرمانده کرد نیز گفته است بیش از ۵۰ شبه‌نظامی داعش از شهر گریخته‌اند. نیروهای کرد در صفحه توئیتر نوشته‌اند: «بر داعش پیروز شدیم و آن‌ها در حال فرارند.»

در همین حال سعید مموزینی، سخنگوی رسمی حزب دمکرات کردستان عراق در شهر موصل در مصاحبه با خبرگزاری اسپوتنیک روسیه گفت: «شهر سنجار، واقع در فاصله ۱۲۰ کیلومتری از موصل به‌طور کامل تحت کنترل نیروهای پیشمرگه کرد قرار دارد و حالا پرچم کردستان عراق در مرکز این شهر برافراشته شده است.»

او افزود: «داعشی‌ها در حال عقب‌نشینی به سوی شهرهای موصل و تل عفار هستند.»

پیشمرگه‌های کرد در عراق حملات خود در شمال عراق را بامداد پنج‌شنبه ۱۲ نوامبر / ۲۱ آبان، آغاز کردند. آن‌ها با پشتیبانی هوایی ائتلاف جهانی علیه داعش به‌رهبری آمریکا، قصد دارند شهر سنجار را به‌وطر کامل از دست گروه داعش خارج کنند.

بیشتر بخوانید: حملات گسترده کردها علیه داعش در شمال عراق آغاز شد

نیروهای داعش شهر سنجار را در ماه اوت ۲۰۱۴ به تصرف خود درآوردند و به‌گفته شاهدان یزیدی صدها نفر را قتل عام کردند و زنان را برای جنگجویان مجرد خود به اسارت بردند.

Share