ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

از شما متنفر نیستم

آنتونی لیریس، همسرش را در حمله تروریستی به کنسرت راک «باتاکلان» در پاریس از دست داد. او خطاب به قاتلان همسرش نامه‌ای نوشته است.

آنتونی لیریس، جمعه سیزدهم نوامبر، در حملات تروریستی در پاریس، همسرش را در کنسرت راک «باتاکلان» از دست داد. هلنا، یکی از ده‌ها نفری بود که هدف شلیک‌ تروریست‌ها قرار گرفت. آنتونی این نامه را خطاب به قاتلان همسرش نوشته است:

«جمعه شب، شما زندگی یک موجود استثنایی را از او گرفتید، عشق زندگی من و مادر پسرم. اما در من، نفرتی به خود نمی‌یابید. من نمی‌دانم شما که هستید، نمی‌خواهم هم بدانم. روح شما مرده است. اگر ما را همان خدایی آفریده باشد که شما در راه او کورکورانه دیگران را می‌کشید، باید بدانید که با هر گلوله‌ای که بر تن همسرم شلیک کردید، به قلب آن افریننده زخم زدید.
نه! من نفرت را به شما هدیه نخواهم کرد. شما نفرت مرا می‌خواهید، اما پاسخ نفرت را با خشم دادن، یعنی تسلیم همان جهلی شدن که از شما چنین موجوداتی را ساخته است. شما می‌خواهید که من بترسم، که به هم‌وطنانم مشکوک باشم، که آزادی‌ام را قربانی امنیتم کنم. بیهوده است. اما زندگی مانند قبل ادامه دارد.

امروز صبح، بعد از  چند شب و روز انتظار، بالاخره او را دیدم. مثل جمعه شب گذشته که داشت از خانه بیرون می‌رفت زیبا بود؛ مثل ۱۲ سال پیش که عاشقش شدم. درست است. این مصیبت مرا نابود کرده و شما در این نابودی نقش داشته اید. اما این حال من زیاد طول نخواهد کشید. می‌دانم که او همیشه همراه ما خواهد بود و ما همدیگر را در بهشت جان‌های آزاد دوباره پیدا خواهیم کرد و آنجا جایی است که شما هرگز به آن راهی نخواهید داشت.

ما  فقط دو نفریم، پسرم و من. اما از تمام ارتش‌های دنیا قوی‌تریم. دیگر وقت ندارم که صرف شما بکنم. پسرم ملویل دارد بیدار می‌شود. هنوز ۱۷ ماهه نشده؛ باید مثل هر روز عصرانه‌اش را بخورد، بعد باید مثل هر روز بازی کنیم.

پسرکم با آزادی و خوشبختی‌اش شما را خو ار خواهد کرد. چون شما در او هم نفرتی به خود نخواهید یافت.»

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

 • اهورا

  انسان ناطق با حیوان ناطق فرق میکنه...نمیشه در برابر حیوان ناطق سکوت کنیم و بگیم لذتی که در بخشش هست در انتقام نیست!!!!سوال اینه چه کسی و میخواید ببخشید...کسی که با افکار پلید مثل گرگ بیوفته به جان و ناموس مردم؟من تو خاورمیانه زندگی میکنم؛این افکارو میشناسم و خطرو بیخ گوش خودم احساس میکنم..تو خاورمیانه همیشه تندروی پیروز شده و در اروپا همیشه صلح و حقوق مردم...اون نامه برای شرایط مردم اروپاس.نمیشه با انواع و اقسام تروریستایی که در خاورمیانه زندگی میکنن دم از بخشش زد و کاریشون نداشت....تروریستایی که فقط پاریس یکچهرشو دید.

 • مرشد

  دوست عزیزی که عقیده دارید جواب یک گلوله رو باید با هزاران گلوله داد شما اولین و سریع ترین راه رو به عنوان راه حل انتخاب می کنید ولی اگر قرار باشه جواب هر یک گلوله با هزاران گلوله داده بشه در جواب هزاران گلوله ی شما هم باید میلیونها گلوله تحویل بگیرید و ... و این یعنی چرخه ی بی پایان خشونتی که بجز ریختن خونهای بیشتر فایده ای نداره

 • مومن

  ما ایرانیها خیلی قسی القلب و ظالم هستیم. ظلم به حیوانات ، ظلم به طبیعت، ظلم به همنوع، ظلم به کسانی که در اقلیت هستند و هم مذهب ما نیستند. به ارمنی به بهایی به سنی ، ظلم به مهاجر افغانی ، اینها دیگر در فرهنگ اسلامی ما نهادینه شده است. دلیل اصلی آن هم فرهنگی است که به خصوص بعد ار انقلاب اسلامی در ایران پای گرفت و بانی و باعث آن هم وعاظ و علمای بیسواد مذهبی ما بودند که تخم نفرت و کینه را در دلها افشاندند. سگ نجس است. ارمنی و بهایی و یهودی جاسوس و نجس هستند آن کافر است آن دیگری منافق است آمریکا شیطان بزرگ است ، انگلیس و فرانسه خبیث هستند و با این اراجیف و مزخرفات ، روحانیات و اخلاق و فضائل عالیه انسانی را در جامعه از بین بردند. وقتی مصلحین جامعه و مسئولینی که امور معنوی جامعه را بر عهده دارند سراپا غرق فساد و تباهی هستند و صحنه های خشونت و اعدام در کوچه و خیابان و بر منابر در مقابل چشمان کودکان بی پروا به نمایش در میاید دیگر چه انتظاری میتوان داشت. ما بیش از یک قرن از کشورهای متمدن جهان عقب هستیم ، و این فاصله بیش از پیش در حال ازدیاد است و تنها چیزی که برایمان مانده مقداری اوهامات و خود بزرگ بینی و پز عالی ما است.

 • کامیار

  نگرش ما به زندگی و اتفاقات اطرافمان مکمل دانش و تجربه ماست نیک بنگری نیک بینی !! یکی از دلایل بروز جنگها نیز مرزها هستند که جبهه گیریها را قوت مببخشند! در صورتیکه انسانیت حد و مرزی ندارد چه بهتر می بود که وطن این کره خاکی بود و هموطن نیز همه خلق خدا

 • محمد

  نامه ای بود که تأمل برانگیز و صدالبته تأسف برانگیز. برای فرهنگی که در آن از صبح تا شب بذر نفرت و کینه میکاریم و خشم و تجاوز به هموطنان را درو می کنیم متأسفم. این شخص نگفت از خون همسرم گذشتم......بلکه گفت من انچه شما می خواهید بشوم نمی شوم..این همان چیزی است که انسان آزاده دارد و انسان برده ندارد

 • بهمن

  خانم یا آقای "باما" آقایی که قاتل همسرشو بخشیده باید برای انتخاب نوع زندگی و تفکرش از تو روشنفکر ایرانی که با خوندن نصفه و نیمه ی دو تا کتاب فکر میکنی عالم دهر شدی از شما اجازه بگیره با این توهماتی که ایرانی جماعت چه از نوع حکومتیش و چه از نوع اپوزیسین و چه مردم عادی بهش مبتلان فکر کنم حالا حالاهاآسید علی و همپالکیهاش بشکن میزنن، فکر کن شخصی مثل علی شریعتی سالها با پول دولت وقت تو همین فرانسه درس خوند ، ارمغانش برای ایران چی بود . خیل تحصیلکرده های ایرانی که در آزادترین ممالک دنیا در رژیم سابق درس خوندن با خودشون فرهنگ ترور و سازمان چریکی درست کردن و آخر سر تحویل متحجرین دادن بود، عمو جان بنظرم یه خورده مطالعتو بیشتر کنی واسه خودت بهتره.

 • میم

  این نامه را لابد ادیتور یکی از روزنامه های فرانسه نوشته برای تحکیم اخلاقیات جامعه بورژوای فرانسه. تمام عناصر اخلاق لیبرال بورژوایی در این دو پاراگراف خلاصه شده: ادامه دادن زندگی، عشق، نبود نفرت، عدم خشونت، حتی خانواده هسته ای تک همسری هم از قلم نیفتاده. در کل یک نامه سفارشی با هدف پروپاگانداست. هدف از ترجمه آن به فارسی و رساندن آن به سمع ما ایرانی جماعت هم این است که یکهو جو ما بگیرد و بگوییم : «فرق اروپایی با خاورمیانه ای همینه !».

 • باما

  فرق اروپایی با خاورمیانه ای همینه !

 • تجدد

  خوب به خاطر دارم که روزی از معلم درس فقه در دبیرستان ( من نظام قدیم درس خوندم در زمان شاه و درسی بود به اسم فقه) را جع به انتقام پرسیدم گفت از حضرت علی نقل است که " لذتی که در عفو هست در انتقام نیست". من هر چند فردی مذهبی نیستم ولی در آن زمان تفسیر دیگری از دین در جامعه رواج داشت. این جمله را هر کس که گفته باشد به نظر من جمله زیبائی است. ما نیاز داریم این چرخه جنون و وحشت را پایان دهیم.

 • کامیار

  درود فراوان بر قلب بی کینه ات حس همدردی مرا پذیرا باش دوست عزیزم

 • مومن

  بر عکس، ایشان نه بزدل هستند و نه زبون . کار شگرف ایشان در حد عمل حضرت مسیح و نظایر آن است. ایشان خود و فرزندش را از اهریمن نفرت و کینه و انتقام پاک و مبرا نموده و اجازه نداده این عمل و حشیانه و جنایت هولناک زندگی آنها را به تباهی بکشاند. آنها یک صفحه جدید و پاک در کتاب زندگیشان باز نموده اند و سبکبال و با قلبی خالی از اغبرار و کینه نگاهشان به فردایی بهتر است. ایشان این وظیفه را بر عهده دولت و قانون گذاشته است که در راستای احقاق حق شهر وندان خود و تنبیه مجرم اگر لازم باشد جواب یک گلوله را با هزاران گلوله بدهد . مقایسه کنید این عمل را با آن فرهنگ "نفرت و کینه و انتقام" که متقاضی قصاص ، تا صندلی را از زیرپای مجرم نکشد و رقص مرگ او را در پای طناب اعدام نبیند لحظه ای آرام و قرار نمی گیرد. وچه بسا تجربه تلخ چنین عملی سنگین، کشتن یک فرد، و عوارض روحی و روانی آن و عذاب وجدان ناشی از آن را باید تا آخرین لحظه حیات با خود حمل کند.

 • نازنین

  این آقا یا خانم بیچاره ای که مسئول خواندن و چاپ نظرات برای مقالات روی سایت زمانه هست چقدر باید از بعضی از این نظرات حرص بخورن !

 • بهروز

  چه بزدلی، چه زبونی و چه حماقتی. جواب یک گلوله را باید با هزاران گلوله داد.