ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

پیکر رضا سجادی، گوینده قدیمی رادیو به خاک سپرده شد

او در نهضت ملی در سوی شاه ایران قرار داشت. نطق رزم‌آرا و نطق قوام با صدای او از رادیو پخش شد. نطق اول به ترور نخست‌وزیر و نطق دوم به قیام ۳۰ تیر انجامید.

پیکر رضا سجادی، از قدیمی‌ترین گویندگان رادیو و مجری برنامه‌های خبری در رادیوی ایران صبح دوشنبه ۲ آذر در قطعه هنرمندان در گورستان بهشت زهرا در تهران به خاک سپرده شد. رضا سجادی شامگاه شنبه ۳۰ آبان در اثر کهولت سن درگذشت. او هنگام مرگ ۹۵ سال داشت.

رضا سجادی، صدای فرازی از تاریخ ایران

رضا سجادی در سال ۱۳۱۹ در زمان سلطنت رضا شاه پهلوی در رادیو ایران استخدام شد. او در خاطراتش شرحی از آن ایام را آورده. می‌گوید: «در روزهای‌ پایانی‌ سال‌ ١٣١٩ قرار شد رضاشاه‌ به‌ مناسبت‌ تحویل‌ سال‌ نو از رادیو برای‌ مردم‌ پیام‌ بفرستد. من‌ هم‌ با وسایل‌ ابتدایی‌ آن‌ روز، که‌ یک‌ میکروفون‌ و یک‌ دستگاه‌ ضبط‌ صوت‌ بود، به‌ کاخ‌ گلستان‌ رفتم‌ و بعد از شرفیابی‌ در اتاق‌ دفتر، درحالی‌ که‌ در کنار رضا شاه‌ ایستاده‌ بودم‌، میکروفون‌ را به‌ دست‌ گرفتم‌ و گفتم‌: سال ‌تحویل‌ شد. اکنون‌ اعلیحضرت‌ شاهنشاه‌ سخنرانی‌ می‌کنند.»

سجادی در دوران نخست‌وزیری علی رزم‌آرا، محمد مصدق و احمد قوام نیز شاهد رویدادهای تاریخ‌سازی در ایران بود و به عنوان گوینده رادیو در این رویدادها نقش داشت. نطق تاریخی علی رزم‌آرا در ۳ دی‌ ١٣٢٩ بر ضد ملی شدن نفت ایران را که به ترور نخست‌وزیر ایران در آن ایام انجامید، رضا سجادی از رادیو قرائت کرده بود.

دکتر مصدق او را از کار بی‌کار و حقوقش را قطع کرد، اما بعد از کودتای ۲۸ مرداد مجدداً بر سر کارش در رادیوی ایران بازگشت.

نطق احمد قوام در دوران‌ پنجم نخست‌وزیری‌‌اش در اواخر تیر١٣٣١ با اجازه محمد رضا پهلوی با صدای او از رادیو پخش شد. قوام در این نطق مصرعی از شعری از منوچهری را آورده بود که بعدها هم در تاریخ ایران نطق قوام را با همان مصرع شناختند: «کشتیبان را سیاستی دگر آمد». بعد از این نطق بود که فداییان اسلام، بازاریان و روحانیونی مانند آیت الله کاشانی و همچنین جبهه ملی و حزب توده به تظاهراتی بزرگ دست زدند و پس از آنکه شهربانی عده‌ای از تظاهرکنندگان را کشت، قوام مجبور به استعفا شد و مصدق دوباره بر سر کار آمد.

رضا سجادی در دوران نخست‌وزیری منوچهر اقبال به استخدام وزارت کشور درآمد و ابتدا شهردار مشهد و سپس شهردار اصفهان شد و اندکی بعد هم به کرسی نمایندگی مجلس شورای ملی دست پیدا کرد.

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.