Share

مانوئل والس، نخست‌وزیر فرانسه می‌گوید اروپا نمی‌تواند بیش از این پناهجو از خاورمیانه بپذیرد. او خواهان توقف روند پذیرش پناهجویان در اروپا شد.

مانوئل والس، نخست‌وزیر فرانسه

مانوئل والس، نخست‌وزیر فرانسه

نخست‌وزیر فرانسه در گفت‌وگو با چند روزنامه اروپایی گفت کنترل مرزهای خارجی اتحادیه اروپا در مورد سرنوشت آن تصمیم می‌گیرد. او گفت: «اگر ما این کار را نکنیم، مردم خواهند گفت: پایان اروپا!»

به‌گفته مانوئل والس، به جای آن‌که اجازه داده شود هزاران پناهجو بدون کنترل وارد کشورهای اروپایی شوند باید اروپا با کشورهای همسایه سوریه، یعنی ترکیه، لبنان و اردن مسأله را حل کند تا این کشورها پناهجویان بیشتری را بپذیرند و نگهداری کنند، «در غیر این صورت اروپا توانایی خود برای کنترل مؤثر مرزهایش را زیر سئوال خواهد برد».

والس پیش از حملات تروریستی پاریس استراتژی پیشنهادی خود برای اروپا در مورد چگونگی برخورد با پناهجویان و مهاجران را معرفی کرده بود.

حملات تروریستی به پاریس در روز جمعه ۱۳ نوامبر / ۲۲ آبان رخ داد و در آن‌ها ۱۳۰ نفر کشته شدند. مسئولیت این حملات را گروه «دولت اسلامی» (داعش) برعهده گرفت. در نزدیکی یکی از تروریست‌هایی که دست به عملیات انتحاری زده بود گذرنامه یک سوری به نام احمد المحمد پیدا شد که از جمله پناهجویانی بود که از طریق یونان وارد اروپا شده بود. با این حال هنوز معلوم نیست که این گذرنامه ربطی به تروریست کشته‌شده دارد یا خیر.

Share