Share

یک مقام دولتی در شهرستان بروجرد استان لرستان خبر داد که برداشت بی‌رویه از آب‌های زیرزمینی باعث خشک شدن ۱۵۰۰ قنات در این شهرستان شده است.

aab

محسن یعقوبی‌فر، بخشدار اشترینان بروجرد، امروز چهارشنبه چهارم آذر به خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) گفت: «برداشت بی‌رویه از آب‌های زیرزمینی دلیل اصلی کم‌آبی‌های اخیر و تهدیدی جدی برای منابع آبی زیرزمینی است.»

به‌گفته او، خشکسالی ۱۷ سال اخیر در ایران، بارش کم و پراکنش ریزش‌های جوی در طول سال موجب شده که سفره‌های زیرزمینی تقویت نشوند.

یعقوبی‌فر می‌گوید که میزان برداشت با میزان بارش در سال‌های اخیر همخوانی نداشته و به همین دلیل آب‌های زیرزمینی هر روز کمتر می‌شود.

غلامحسین بنادری، رئیس آب منطقه‌ای بروجرد نیز تابستان امسال گفته بود مجموع منابع ذخیره آب زیرزمینی بروجرد که در دشت بروجرد و اشترینان قرار گرفته، حدود یک میلیارد و ۱۵ میلیون متر مکعب در سال است که در سال‌های گذشته به‌عنوان دشت‌های پر آب کشور محسوب می‌شد اما به دلیل وقوع خشکسالی‌های اخیر با «مشکل جدی» مواجه شده است.

به گفته بنادری، مجموع منابع آبی شامل چشمه‌ها، قنوات و چاه‌ها در این شهرستان دو هزار و ۹۹۴ فقره است و حجم کل تخلیه آب از مجموع این منابع ۲۸۰ میلیون مترمکعب در سال است.

مناطق گسترده‌ای از ایران دست‌کم ۱۵ سال است که با خشکسالی روبه‌رو هستند و بحران آب به یکی از مسائل چالش‌برانگیز تبدیل شده است.

مقامات دولتی می‌گویند که دست‌کم ۵۰۰ شهر ایران با تنش آبی مواجه‌اند.

Share