Share

شامگاه گذشته باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در کاخ سفید «مدال آزادی» را به ۱۷ شخصیت فرهنگی، اجتماعی و سیاسی از جمله به باربارا استرایسند و استیون اسپیلبرگ اهدا کرد.

باربارا استرایسند و استیون اسپیلبرگ

باربارا استرایسند و استیون اسپیلبرگ

«مدال آزادی» و «مدال طلایی افتخار کنگره» از یک ارزش برخوردارند و بالاترین نشانی هستند که در ایالات متحده آمریکا به شخصیت‌های فرهنگی و اجتماعی و سیاسی اهدا می‌شود.

باراک اوباما از فعالیت استیون اسپیلبرگ، کارگردان، تهیه‌کننده و فیلمنامه‌نویس آمریکایی در بنیاد جهانی هولوکاست و تلاش او برای گردآوری اسناد قربانیان هولوکاست قدردانی کرد.

«فهرست شینلدر» به کارگردانی استیون اسپیلبرگ درباره یک صنعتگر آلمانی‌ست که جان بیش از هزار تن از یهودیان لهستان را در واقعه هولوکاست و قتل عام یهودیان نجات داد. این فیلم که نخستین بار در سال ۱۹۹۳ به نمایش درآمد، در آن زمان با انتقادات تند رسانه‌های داخلی ایران مواجه شد.

باراک اوباما هنگام اهدای «مدال آزادی» به باربارا استرایسند، خواننده و بازیگر سرشناس آمریکایی نتوانست شیفتگی و علاقه‌اش به صدا و هنر او را پنهان کند. رییس جمهوری آمریکا گفت: «او در زندگی به همه جوایز و افتخارات دست پیدا کرده. باورم نمی‌شود که هنوز مدال آزادی نصیبش نشده.»

باراک اوباما گفت: «استرایسند یک پدیده جهانی‌ست با صدایی که مانند الماس صیقل خورده.»

علاوه بر این دو هنرمند سرشناس، حیمز تیلر (آهنگساز)، امیلو استفان (تهیه‌کننده موسیقی) و همسرش گلوریا استفان که خواننده پاپ است و همچنین یوگی برا، ورزشکار آمریکایی و دانشمندانی از ناسا و فعالان محیط زیست مدال آزادی را از رییس جمهوری آمریکا دریافت کردند.

باربارا میکولسکی، سیاستمدار آمریکایی و عضو حزب دموکرات به خاطر تلاش‌اش برای برابری جنسیتی «مدال آزادی» را دریافت کرد.

Share