ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

مرگ ۱۶۶ پلنگ در ایران در هشت سال گذشته

سازمان محیط زیست ایران برای حفاظت از این گونه در خطر انقراض، برنامه حفاظتی خود را از سال ۱۳۹۵ تا ۱۴۰۰ اجرا خواهد کرد.

علی تیموری، مدیر کل دفتر حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست ایران گفت در هشت سال گذشته ۱۶۶ پلنگ در نقاط مختلف کشور تلف شدند.

تیموری به خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، ایرنا، گفت که این تعداد پلنگ عمدتاً در استان‌های فارس، گلستان، کرمان، زنجان، ایلام، خراسان رضوی و خراسان شمالی بر اثر «تصادفات جاده‌ای، شکار توسط شکارچیان متخلف و دامداران» تلف شدند.

پلنگ ایرانی، یکی از بزرگ‌ترین زیرگونه‌های پلنگ است که بومی غرب آسیا‌ست و در فهرست جانوران در معرض خطر انقراض قرار دارد.

این مقام سازمان محیط زیست ایران خبر داد که این سازمان برای حفاظت از این گونه در خطر انقراض، برنامه حفاظتی خود را از سال ۱۳۹۵ تا ۱۴۰۰ اجرا خواهد کرد.

به گفته تیموری، در این برنامه «حفاظت از پلنگ، بیمه پلنگ و بیمه خسارات ناشی از عملکرد پلنگ» گنجانده شده است.

ایران مهم‌ترین زیستگاه پلنگ در خاورمیانه است و جمعیت مناسب پلنگ در این کشور، امکان بقای گروه‌های کوچک این حیوان در قفقاز، شرق ترکیه و احتمالاً ترکمنستان را از راه مهاجرت‌های بین مرزی افزایش می‌دهد، با این حال تراکم جمعیتی پلنگ در ایران بسیار پایین است.

کاهش طعمه پلنگ بر اثر شکار انسان‌ها، گسترش پروژه‌های زیربنایی در زیستگاه پلنگ، مزاحمت‌های انسانی و از میان رفتن زیستگاه به دلیل چیدن گیاهان و قارچ‌های خوراکی، استخراج معدن، جاده‌سازی، جنگل‌زدایی، آتش‌سوزی و چرای دام از جمله عواملی است که منجر به تکه‌تکه شدن زیستگاه‌های این حیوان شده است.

جریمه شکار پلنگ ایرانی که تا سال گذشته پنج میلیون تومان بود، به ۸۰ میلیون تومان افزایش یافته است.

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.