ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

پوتین دستور تحریم اقتصادی ترکیه را صادر کرد

تلافی‌جویی روسیه علیه ترکیه جدی‌تر شد. علاوه بر ممنوعیت واردات کالا، پروازهای چارتر دفاتر گردشگری به ترکیه متوقف می‌شوند و قرارداد‌ها با پیمانکاران ترک تمدید نخواهند شد.

تلافی‌جویی روسیه علیه ترکیه جدی‌تر شد. ولادیمیر پوتین دستور ممنوعیت واردات کالاهای ترکیه و توقف تورهای مسافرتی به این کشور را داد.

عصر شنبه ۲۸ نوامبر، رئیس جمهور روسیه دستور داد محصولات وارداتی ترکیه تحریم شوند. این تحریم شامل همه محصولات نمی‌شود اما نام مشخص اکالاهای تحریمی برده نشده است.

در وب‌سایت کرملین آمده که علاوه بر تحریم واردات، کلیه پروازهای چارتر و فعالیت‌های دفاتر مسافرتی و گردشگری از روسیه به ترکیه تعطیل خواهند شد. قراردادهای کاری با پیمانکاران و شرکت‌های ترکیه در روسیه نیز اجازه تمدید ندارند.

چند ساعت پیش از دستور پوتین، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه از سرنگونی سوخو-۲۴ ابراز تاسف کرده و گفته بود: «ای کاش چنین اتفاقی نمی‌افتاد. امیدوارم دیگر شاهد چنین رویدادی نباشیم.» وزیر خارجه ترکیه نیز دو روز پیش‌تر‌، مشابه چنین نظری را اظهار کرده بود.

ولادیمیر پوتین روز پنجشنبه ۲۶ نوامبر خواستار معذرت خواهی ترکیه شده و گفته بود که دولت این کشور نه به خاطر سرنگونی سوخو عذرخواسته و نه پیشنهادی برای غرامت طرح کرده است. اردوغان نیز در پاسخ به این فراخوان گفت کسی که حریم هوایی ترکیه را نقض کرده باید معذرت بخواهد. این در حالی است که کمی بعد، احمد داود اوغلو، نخست‌وزیر ترکیه گفت نیروی هوایی ترکیه نمی‌دانست هواپیمایی را می‌زند که به روسیه تعلق دارد.

پوتین در انتقادی توامان از آمریکا و ترکیه گفته است: «ما عملیات خود در سوریه علیه داعش را به اطلاع آمریکایی‌ها می‌رسانیم و جای تعجب است که آمریکا، ترکیه را به عنوان عضو ناتو در جریان ماموریت‌های نظامیان روسی قرار نداده است.»

رئیس جمهور روسیه در اولین واکنش‌ها به سرنگونی سوخو-۲۴، ترکیه را تهدید کرده بود که عواقب جدی این اقدام را خواهد دید.

روسیه پیش‌تر پیام‌هایی برای وادار کردن ترکیه به عقب‌نشینی و پوزش‌خواهی داده بود. از جمله وزیر کشاورزی روسیه در نخستین واکنش‌ها، خواستار کنترل هر چه بیشتر بر واردات میوه و مواد غذایی ترکیه شده و گفته بود که بیشتر این محصولات آلودگی‌های شیمیایی دارند.

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.