Share

سفیر اتحادیه اروپا و سفیران ۲۸ کشور عضو این اتحادیه در آمریکا، به مصوبه مجلس نمایندگان این کشور درباره محدودیت سفر به آمریکا اعتراض کردند.

USA-EU

به‌گزارش شبکه جهانی بی‌بی‌سی، این سفیران در نامه سرگشاده‌ای که امروز سه‌شنبه ۱۵ دسامبر / ۲۴ آذر منتشر کرده‌اند مصوبه مجلس نمایندگان آمریکا را «غیرسازنده» خوانده‌اند.

در روز هشتم دسامبر/ ۱۷ آذر، طرحی با بیش از ۴۰۷ رأی موافق و ۱۹ رأی مخالف در کنگره آمریکا تصویب شد که به موجب آن شهروندان ۳۸ کشوری که می‌توانند بدون روادید به آمریکا سفر کنند، اگر در پنج سال گذشته – از اول مارس ۲۰۱۱ یعنی زمان شروع اعتراضات و سپس جنگ داخلی در کشور سوریه ـ به ایران، عراق، سوریه و سودان سفر کرده باشند، برای سفر به آمریکا باید درخواست روادید کنند.

بر اساس این طرح شهروندان این ۳۸ کشور که تابعیت هر یک از چهار کشور ایران، عراق، سوریه و سودان را دارند هم نمی‌توانند بدون ویزا به آمریکا سفر کنند.

بیشتر بخوانید: روادید آمریکا برای کسانی که به ایران، سوریه و عراق سفر کرده‌اند الزامی می‌شود

امضاکنندگان نامه گفته‌اند محدودیت‌های در نظر گرفته شده برای شهروندان اروپایی که ملیت دو گانه ایران، عراق، سوریه و سودان را دارند «نامتناسب و غیرمنصفانه» است.

از نظر سفیران بریتانیا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، اسپانیا و دیگر کشورهای اتحادیه اروپا، مصوبه جدید مجلس نمایندگان آمریکا نه تنها «غیرسازنده» است، بلکه به اقدامات قانونی متقابل در مورد شهروندان آمریکایی منجر می‌شود و در حالی که امنیت را بیشتر نمی‌کند به اقتصاد کشورهای دو سوی اقیانوس اطلس نیز آسیب می‌رساند.

آن‌ها گفته‌اند که ممنوعیت کلی سفر به سوریه و عراق، تنها موجب محدودیت سفرهای مشروع صاحبان کسب و کار، روزنامه‌نگاران و ارائه‌دهندگان خدمات پزشکی و بشردوستانه می‌شود و از سوی دیگر چندان مانع از سفرهای غیرقانونی نمی‌شود.

سفیران کشورهای عضو اتحادیه اروپا در آمریکا گفته‌اند این مصوبه موجب خواهد شد که ۱۳ میلیون شهروند اروپایی که هر سال به آمریکا سفر می‌کنند روادید بگیرند.

پیش از این، شهروندان ۳۸ کشور جهان اجازه داشتند بدون دریافت روادید به‌مدت ۹۰ روز به آمریکا سفر کنند. پس از حملات تروریستی ۱۳ نوامبر به پاریس این قانون در داخل آمریکا مورد انتقاد قرار گرفت و برخی از اعضای کنگره آمریکا درخواست کردند که این قانون در مورد کشورهایی که با مقامات آمریکایی همکاری نمی‌کنند کنار گذاشته شود.

 

در سال ۲۰۱۲ تعداد کسانی که با قانون سفر بدون روادید به آمریکا سفر کرده بودند ۱۹,۱ میلیون نفر بود که این تعداد ۴۰ درصد تمام سفرهای از خارج به آمریکا را شامل می‌شد.

سنای آمریکا باید قانون جدید مصوبه مجلس نمایندگان را تصویب کند تا تبدیل به قانون شود.

تاکنون گروه‌هایی از ایرانیان به‌ویژه در شبکه‌های اجتماعی به این محدودیت‌ها اعتراض کرده‌اند.

بیشتر بخوانید: اعتراض‌های ایرانی‌ها به محدود کردن سفر بدون ویزا به آمریکا

Share