ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

روسیه اولین سامانه اس-۳۰۰ را ژانویه به ایران تحویل می‌دهد

نخستین سامانه موشکی اس-۳۰۰ در سواحل دریای خزر به ایران تحویل داده خواهد شد و ۸۰ متخصص ایرانی به‌مدت چهار ماه در مورد چگونگی استفاده از این سامانه در روسیه آموزش خواهند دید.

یک مقام بلندپایه نظامی روسیه گفته است نخستین سامانه موشکی اس-۳۰۰ در ماه ژانویه به ایران تحویل داده خواهد شد و متخصصان ایرانی برای آموزش کاربرد این سامانه در روسیه دوره آموزشی خواهند گذراند.

بزرگ‌ کنید
سامانه موشکی اس-۳۰۰

خبرگزاری تاس روسیه امروز جمعه ۲۵ دسامبر / ۴ دی به نقل از این مقام نظامی روسیه که نام او منتشر نشده، نوشته است: «روند تحویل سامانه ضدهوایی اس-۳۰۰ در ماه ژانویه آغاز می‌شود و در فوریه تکمیل خواهد شد.»

این منبع نظامی همچنین گفت: «ایران دومین سامانه اس-۳۰۰ را در ماه اوت و یا سپتامبر ۲۰۱۶ تحویل خواهد گرفت.»

او افزود: «بدین ترتیب روسیه تمام تعهدات خود در مورد تأمین سامانه ضدهوایی اس-۳۰۰ به ایران را انجام خواهد داد.»

برپایه توافق‌نامه‌ای که اواخر سال ۲۰۰۷ میلادی میان تهران و مسکو به امضا رسید، قرار بود روسیه پنج سامانه دفاع ضدموشکی اس-۳۰۰ را به قیمت حدود ۸۰۰ میلیون دلار به جمهوری اسلامی بفروشد. این توافق با وجود پیش‌پرداخت ۱۶۷ میلیون دلاری ایران به روسیه، به دلیل قطعنامه ۱۹۲۹ شورای امنیت و تعهدات الزام‌آور آن بر هم خورد. فسخ این توافق به دستور دمیتری مدودف، رئیس‌ جمهوری وقت روسیه در سال ۲۰۰۹ انجام شد.

در پی تفاهم هسته‌ای لوزان، ولادیمیر پوتین، رئیس‌ جمهوری کنونی روسیه اجازه فروش سامانه موشکی اس-۳۰۰  به ایران را که شش سال ممنوع شده بود صادر کرد.

مقام بلندپایه نظامی روسیه به خبرگزاری تاس گفته است: «در ماه ژانویه حدود ۸۰ متخصص ایرانی در آکادمی نظامی فضایی موژیسکی روسیه در مورد چگونگی کاربرد سامانه موشکی اس-۳۰۰ آموزش خود را آغاز خواهند کرد.»

به‌گفته او آموزش این عده چهار ماه به‌طول خواهد انجامید و هزینه آن در قرارداد میان دو کشور در نظر گرفته شده است. متخصصان آموزش‌دیده در ماه مه و پس از گذراندن این دوره به کشورشان بازخواهند گشت.

او همچنین گفته است برپایه قرارداد دو کشور در ماه سپتامبر سال جاری میلادی نخستین سامانه اس-۳۰۰ که قرار است به ایران تحویل داده شود به‌منظور انجام آزمایش به منطقه «کاپوستین یار» فرستاده شده و مراحل آزمایشی آن در حال انجام است تا تأیید نهایی شود و مجوز ارسال را دریافت کند.

نخستین سامانه اس-۳۰۰ به بندری در سواحل دریای خزر منتقل و از طریق دریایی به ایران تحویل داده خواهد شد.

دیمیتری راگوزین، معاون نخست‌وزیر روسیه روز جمعه ۱۸ دسامبر / ۲۷ آذر گفته بود: «شرط ادامه ارسال محموله‌های سامانه اس-۳۰۰ صرف نظر کردن ایران از شکایت خود خواهد بود و قرارداد تحویل این سامانه موشکی بدون لغو شکایت ایران اجرایی نخواهد بود.»

او اعلام کرد که  تاکنون پرونده شکایت ایران بسته نشده است.

ایران در پی لغو قرارداد ۸۰۰ میلیون دلاری و به رغم بازگرداندن پیش پرداخت، به دلیل عدم پایبندی روسیه به این قرارداد شکایتی چهار میلیاردی به دادگاه بین‌المللی ارائه کرده بود.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.