Share

جیسون رضائیان، خبرنگار آمریکایی ایرانی تبار زندانی، در روز کریسمس اجازه یافت که با مادر و همسرش ملاقات کند.

Jason-Rezaian

خبرگزاری آسوشیتدپرس جمعه چهارم دی گزارش داد که ماری رضائیان، مادر این خبرنگار واشنگتن پست در ایمیلی به این روزنامه از ملاقات چند ساعته خود و یگانه صالحی، همسر رضائیان با او در زندان اوین خبر داد.

ماری رضائیان در این نامه نوشت: «این اولین بار بود که طی یک سال گذشته توانستم با پسرم ملاقات کنم و برای او پس از ماه‌ها غذای خانگی بردم.»

جیسون رضائیان، ۳۹ ساله و متولد کالیفرنیا در ایالات متحده است. او ۳۱ تیر ۹۳ در تهران به اتهام «جاسوسی» همراه با همسرش دستگیر شد. همسر او با قرار وثیقه آزاد شد.

مارتین بارون، دبیر اجرایی روزنامه واشنگتن پست در بیانیه‌ای از صدور اجازه دیدار طولانی مدت خانواده رضائیان با او ابراز خرسندی کرد و دوران حبس او را «۵۵۲ روز حبس تراژیک و ناعادلانه مردی نیکو، شریف و بی‌گناه» توصیف کرد.

او هم‌چنین از مقامات قضایی ایران خواست تا برای آزادی این روزنامه‌نگار اقدامات لازم را انجام دهند «تا او بتواند آزادانه هر زمان و هر کجا که بخواهد اوقات خود را با خانواده‌اش سپری کند».

رضائیان طی چهار جلسه در پنجم و ۱۸ خرداد، ۲۲ تیر و ۱۹ مرداد ۹۴ در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی به‌طور  غیرعلنی محاکمه شد. او به «جاسوسی از طریق جمع‌آوری تصمیمات کشور درباره مسائل سیاست داخلی و خارجی و همکاری با دول متخاصم» متهم شده است.

غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه در نشست خبری یکشنبه اول آذر به خبرنگاران گفت که حکم جیسون رضائیان صادر شده «اما هنوز رسماً ابلاغ نشده است». او در مورد حکم گفت «احتمالاً محکومیت به حبس است اما حکم قطعی نیست».

لیلا احسن، وکیل رضائیان می‌گوید که حکم موکلش به او هنوز ابلاغ نشده است.

مقامات آمریکایی، سازمان‌های حقوق بشری و روزنامه واشنگتن پست بارها خواهان آزادی رضائیان شده‌اند. در مردادماه امسال گزارشگران ویژه سازمان ملل در بیانیه‌ای مشترک خواهان «آزادی فوری» او شدند.

Share