ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

امام زمان و بمب اتمی

اکبر گنجی- مهدی طائب، رئیس شورای مرکزی قرارگاه عمار و نامزد مجلس خبرگان رهبری، در یک سخنرانی گفت که فتنه‌ای جهانی در راه است. طائب برای موجه کردن این موضوع به سراغ امام زمان رفت. چرا؟

مهدی طائب، رئیس شورای مرکزی قرارگاه عمار و نامزد مجلس خبرگان رهبری- در ۱۰ دی ۱۳۹۴ در یک سخنرانی در شهر یزد گفت مقام معظم رهبری فرموده‌اند که فتنه‌ای بزرگتر از فتنه ۸۸ در پیش است؛ به نظر من این فتنه، فتنه‎‎ای جهانی خواهد بود.

طائب چرا این بار "فتنه جهانی" می‌سازد؟ همان طور که روضه خوان‌ها همیشه به صحرای کربلا می‌زنند، او به سراغ امام زمان می‌رود تا فتنه جهانی را موجه سازد. می‌گوید امام زمان به عنوان امام معصوم این دوران، چنان که در دعای ندبه گفته شده، در "اضطرار" به سر می‌برند و نیازمند کمک هستند.

پس با فتنه‌ای جهانی مواجه هستیم. تنها فردی که می‌تواند فتنه جهانی را نابود سازد، امام زمان است. اما امام زمان خودش گرفتار "اضطرار" بوده و نیازمند کمک مسلمانان است. جمهوری اسلامی اساساً برای فراهم آوردن شرایط ظهور و کمک به امام زمان تأسیس و مستقر شده است. جمهوری اسلامی چگونه می‌تواند به امام زمان کمک کند؟

طائب در پاسخ می‌گوید: «چرخ‏‏‌های سانتریفیوژهای جمهوری اسلامی در واقع چرخ‎‎های قدرت گرفتن این حکومت الهی است و در این راه مهم دستیابی ما به توان و دانش ساختن بمب اتم است هر چند که این کار را حرام می‎‎دانیم ولی داشتن علم آن را برای قدرت گرفتن نظام الزامی می‎‎دانیم تا بتوانیم امام زمان را یاری کنیم.«

در مورد این مدعا چند نکته قابل توجه است:

یکم- کلیه روایاتی که شیعیان- به خصوص فقیهان- برای امام زمان به عنوان فرزند امام یازدهم ساخته‌اند، فضایی کاملاً بدوی را به تصویر می‌کشند. امام زمان از قاتلان ائمه و ظالمانی که حق ائمه را خوردند، انتقامی سخت می‌گیرد. اما سخن بر سر انتقام گرفتن با شمشیر است، نه چیزی دیگر. فضا هنوز فضای شتر و اسب و الاغ سواری است. به طور طبیعی هیچ کس- از جمله ائمه و فقیهان و راویان- کوچکترین اطلاعی از دوران صنعتی شدن نداشت تا از ابزارهای این دوران در روایات سخن بگوید.

دوم- تمامی معجزات عظیم و عقلاً باورناکردنی‌ای که در روایات برای دوران پس از ظهور امام زمان ساخته‌اند، نیز در فضای ماقبل کهن روی می‌دهند. آن معجزات در فضای کاملاً بدوی و قبیلگی روی می‌دهند و هیچ نشانی از دوران مدرن و تکنولوژی مدرن در آنها وجود ندارد. اگر راویان ذره‌ای اطلاع از آینده داشتند، معجزات را به شکل مدرن و پسا مدرن به تصویر می‌کشیدند.

سوم- امام زمان و ۳۱۳ تن از یارانش می‌آیند تا جهان را از بی‌عدالتی نجات دهند. امامی که مدیریت جهان را از سوی خداوند به دست دارد، واسطه فیض و رزق است، نیازمند کمک هیچ کس نیست. یا آن صفات و قدرت و معجزاتی که به امام نسبت می‌دهند کاذب است، و یا اگر دارای آن قدرت عظیم است، نیازمند کمک انسان‌ها نیست. مفهوم "نیازمندی" با مفهوم "مدیرکل عالم هستی" بودن سازگار نیست.

چهارم- فرض کنیم امام زمان نیازمند کمک مسلمانان است. اما چرا این کمک هسته‌ای است؟ امام زمان چه نیازی به بمب اتمی دارد؟ مگر قرار است کشورها را با بمب اتمی نابود سازد؟ روایات بیشتر درباره انتقام از ظالمان به ائمه هستند. مطابق روایات، آن ظالمان را دوباره زنده می‌کنند تا انتقامی سخت از آنها بگیرند.

روایت‌سازان هیچ تصوری از آمریکا، چین، روسیه، هند، پاکستان، اسرائیل، فرانسه، و دیگر کشورهای دارای هزاران بمب اتمی نداشتند تا آنها را هم وارد روایات خود کنند. اما مطابق مدعیات شیعیان، چون ائمه دارای علم غیب بودند و هستند، پس می‌باید کاملاً از وضعیت دنیای امروز آگاه می‌بودند و در پیشگویی‌های خبری خود از آینده، اینها را هم وارد می‌کردند. در این صورت، باید از نبرد هسته‌ای نیز سخن به میان می‌آمد و این که مسلمانان می‌بایست بمب‌های اتمی بسازند تا امام زمان از آنها استفاده کند.

آنان اگر هم از آینده اطلاع داشتند، باز هم پای آمریکا و روسیه و چین و فرانسه و اسرائیل را به میان نمی‌کشیدند، برای این که امویان و عباسیان حق ائمه را خورده بودند. "دیگری" به عنوان "دشمن"، مسلمانان ستمگر بودند که خلافت را غصب کرده بودند. خلافت الهی ائمه - بنابر اعتقادات شیعیان- را که قدرت‌های پیشرفته اتمی قرن بیست و یکم غصب نکرده‌اند.

پنجم- امام زمان با قدرت مطلقه‌ای که دارد- بنابر روایات- اگر نیازمند بمب اتمی باشد، از ۱۶ هزار سلاح اتمی آمریکا و روسیه استفاده خواهد کرد. اگر فاقد چنین قدرتی است، اگر نیازمند کمک است، پاکستان کشوری مسلمان است و امام زمان می‌تواند از بمب‌های اتمی پاکستان استفاده کند. اما بعید است پاکستانی که در آن به طور روزمره شیعیان را ترور می‌کنند، حاضر شود بمب‌های اتمی خودش را در اختیار امام زمان قرار دهد.

ششم- گویی "اسلام فقاهتی" فقیهان جز سرکوب و خشونت و انتقام و نابودی چیزی در انبان ندارد. امام زمانشان هم نیازمند بمب اتمی- یا لااقل دانش هسته‌ای- است. بمب اتمی را که به امام زمان بچسبانید، همه او را با هیروشیما و ناکازاکی همزاد فرض خواهند کرد.

هفتم- اگر شیعیانی هستند که بر این باورند که امام یازدهم دارای فرزندی بوده- من چنین باوری ندارم- که بیش از یک هزار سال است که از چشم‌ها غایب است، و در همین جهان حاضر و ناظر ماست؛ بهتر است برای جذب دیگران- یعنی خداناباوران، یهودیان، مسیحیان، مسلمانان، و...- و حتی خود شیعیان، چهره‌ای ضد خشونت از او بسازند. در این تصویرسازی باید گفته شود که امام زمان برای عدالت، تمامی سلاح‌های اتمی را که دارندگان آنها برخلاف توافق مکتوب NPT حاضر به نابودی‌شان نیستند، نابود خواهد کرد. چهره‌ای گاندی‌وار و مادر ترزایی از او به تصویر کشند، نه نیازمند سلاح های اتمی و استفاده کننده از سلاح‌های هسته‌ای.

هشتم- مهدی طائب یکی از فقیهان مطلوب آیت‌الله خامنه ای و شورای نگهبان است. خامنه‌ای و مریدانش دائماً از "نفوذ دشمن" و "نفوذی‌های دشمنان" سخن می‌گویند. اما حقیقت این است که آیت‌الله خامنه‌ای، مریدانش، و افرادی چون مهدی طائب؛ در این مدت با این گونه سخنان بیشترین خدمت مجانی را به نتانیاهو کرده‌اند. آنان با این گونه سخن این فرصت را برای نتانیاهو فراهم کرده و می‌کنند تا او در سازمان ملل و سطح جهانی درباره قصد ایران برای ساختن بمب اتمی سخن بگوید.

نتانیاهو با داشتن ۲۰۰ تا ۳۰۰ بمب اتمی، ایران فاقد سلاح‌های هسته‌ای را در جهان محکوم و تحت شدیدترین تحریم‌های طول تاریخ قرار داد. آیت الله خامنه‌ای و اصول‌گرایان افراطی و سنتی نفوذی‌های واقعی سازمان های موساد و سیا و MI6 هستند. تمامی سخنان دن کیشوت‌وار آنها به سود دولت اشغالگر و آپارتایدی اسرائیل تمام شد.

نهم- تئوری توطئه، نظریه‌ای باطل است. اما توطئه یکی از مهم‌ترین ابزارهای دولت‌ها در سطح بین‌المللی برای پیشبرد منافع شان بوده و هست. به طور قطع سازمان‌های جاسوسی غربی و اسرائیل در ایران دارای جاسوس بوده و هستند. برخی سخنان و برخی اقدامات برخی زمامداران جمهوری اسلامی این شبهه را قوی می‌سازد که به آنها به عنوان جاسوسان نفوذی احتمالی نگریسته شود. مگر امکان دارد زمامداران جمهوری اسلامی سخنانی بر زبان آورند و اقداماتی صورت دهند که صد در صد به سود دولت دست راستی اسرائیل تمام می‌شود؟

دهم- مسئولیت‌پذیری بخش مهمی از سیاست‌ورزی است. زمامداران جمهوری اسلامی نه از آسمان آمده‌اند و نه خارجی‌ها آنان را بر ما تحمیل کرده‌اند. آنان از دل همین خاک برون آمده و توسط ما پذیرفته شده‌اند. اگر حکومت فقیه سالار سلطانی دوام آورده، همه ما مسئول آن بوده و هستیم. اگرچه میزان مسئولیت همه یکسان نبوده و نیست.

مصباح، جنتی، یزدی، لاریجانی، محسنی اژه‌ای، مصلحی، نوری همدانی، طائب، و...؛ حاکم شدند و دوام آوردند، چون ما کاری نکردیم. نقد و شعارهای دائمی علیه رژیم، آدمی را خوشنام می‌سازد، اما انتقاد از خود و مردم، آدمی را بدنام خواهد کرد. نقد مردم، رکن رکین روشنفکری است. اما باید به یاد داشت که روشنفکران هم بخشی از مردم هستند.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

 • Mani

  این ملت ۱۴۰۰ سال است که نسبت به تمام ستم هایی که متوجه اش شده است تماما بی توجه و بدون حساسیت شده است. شاید به این دلیل میباشد که در طی این دوره ی وحشت و تاریکی ماهیت و سرشت ایرانی بودن خود را از دست داده است و به ناچار خوی و خصلت متجاوزان به سرزمینش را کسب کرده است، زیرا اگر چنین نبود هرگز آخوندی در این سرزمین زیبا موجودیت پیدا نمی کرد تا بتواند انسانها را همچنان در این دوره ی وحشت و تاریکی بسیار عمیق نگه دارد. در این تاریکی دیو مرگ و رنج حکومت میکند. بیداری به معنی خارج شدن از این تاریکی است.

 • راستگاری

  امام زمان البته به نظر من طرفدار بمب اتم است. برای همین این که می بینی ! اگر حتا بمب اتم هم نداشته باشیم آن امام بزرگوار خودش اصلا بمب ساز است. گفته اند امام زمان هر *** به کلفتی ده تا بمب اتم است. در ضمن نوار سخنان راهبر معظم انقلاب هست که و البته خارج از شوخی که می فرماید: بعضیا خیال میکنن که امام زمان مثلا با بمب و هواپیما میاد !! نه نه! امام زمان وقتی بیاد همه ی موشکای غاره پیما مثل موش دنبال سوراخ میگردند تا غایم بشن. امام زمان عج با حدید یعنی آهن می آيد. آما و اما حدیدا ولکن به غیر هذه الحدید. یعنی آهنش غیر این آهنیه که ما میشناسیم. دوستان لطفا سفسته و تذبذب رو نیگاش کنین. اصل این دین دین خدعه و نیرنگ هست. بیشرفی تا مغر استخوان و مغر روح و روان این دین رخنه کرده. این امام زمان شده فاحشه این قبیله آخوند ولد الزنا! البته ولدالزنا هیچ مسئله ای نیست. من اینرو میگم تا ریششونو حنا ببندم. من خودم پدر و مادرم با هم ازدواج نکرده بوند و من خودمو ولدالزنا می دونم و خیلیم خوبه. چرا که معنیش اینه که این بیشرفا که از دینی که پیامبرش به یه *** میکنه تبری جسته ام. مردم ایران دخترا پسرا شما را به ایران قسم ازدواجاتونو بصورت اسلامی و شرعی نکنین. برین آره برین تو جای دیگه و نه حتا تو مسجد برای حتا این کار. برین تو شهرداری البته مواضب باشین حتا اونجا هم اسلامی نباشه چرا که حتا برای این کار باید از اسلام دو.ری کگنین که حتا این هم به او آلوده می شه. امیدوارم فهمیده باشینم!

 • m

  ... بهتر است برای جذب دیگران- یعنی خداناباوران، یهودیان، و…- و حتی خود شیعیان، چهره‌ای ضد خشونت از او بسازند. در این تصویرسازی باید گفته شود که امام زمان برای عدالت، تمامی سلاح‌های اتمی را که دارندگان آنها برخلاف توافق مکتوب NPT حاضر به نابودی‌شان نیستند، نابود خواهد کرد... اشتباده نویسنده این است که فکر میکند هنوز هم آخوندا به دروغگویی در مورد اهدافشان احتیاج دارند. دیگر زمان آن گذشت که روشنفکران دینی و چپگرای ایرانی به آخوندا دروغ گفتن یاد میدادند. اولا اینکه آخوندا خودشان به اندازه کافی باهوش هستند و دروغگویی بلدند. دوم اینکه دروغگویی آخوندا برای زمانی بود که هنوز قدرت نداشتند واحتیاج به روشفنکران دینی داشتند که آنها را مبارزان راه حق و عدالت جلوه دهند! حالا که دیگر به قدرت رسیده اند دیگر احتیاج به پنهان کردن اهداف جنگ طلبانه خود ندارند. 37 سال است که 80 ملیون مردم ایران را با تعلیمات اسلام رادیکال پرورش داده اند و حداقل به اندازه کافی طرفدار برای خودشان درست کرده اند و میدانند ملیونها ایرانی مسلمان و حتی مسلمانان کشورهای دیگر تنها دلیلشان برای دفاع از آنها دشمنی آنها با اسراییل است. اکثر مسلمانان دنیا به خاطر عقاید اسلامی شان عقیده دارند که باید به کشورها وملتهای دیگر تجاوز کرده و کشورهای آنها را اشغال کرده و جزو فتوح اسلامی کنند و چون اسراییل تنها کشور خاورمیانه است که به دست مسلمانان اشغال نشده و تبدیل به یک کشور اسلامی نشده هر دولتی مثل دولت ایران رهبری جنگ بر علیه اسراییل را برعهده بگیرد بسیاری مسلمانان طرفدار آن خواهند شد همانطور که با وجود جنایتهایی که دولت اسلامی داعش انجام میدهد اکثر مسلمانان دنیا طرفدار آن هستند.پشتشان هم به ثروتهای عظیم نقتی و سرمایه داران ثروتمند اسلامی گرم است. پس دیگر چه احتیاجی به دروغگویی و صلحجو بودن دارند؟

 • یک ایرانی

  متاسفانه بعد سخنان ناسنجیده و اشتباه محسن رضایی و هاشمی رفسنجانی، این بار طائب، بر عکس سیاست درست برجام، حرفهایی زدند به زیان منافع مردم ایران تمام میشود. من شخصا خیلی محتمل نمیدانم این نظام واقعا بخواهد کاری علیه اسرائیل کند. بعیدست چینی حماقتی بکند. مشکل همین سخنان غرب ستیزانه و شعراها است که در واقع مصرف داخلی و جنگ قدرت جناحها دارد ولی متاسفانه بازپخش جهانی میشود. به نظرم بخض اعظم حاکمان فهمیدند عقاید اولیه شان نادرست است. سخنان آقای گنجی معقولانه است. بهتر است از امام زمان-شیعیان و مراجع..- چهره صلح دوست قرار دهند. قطعا اگر چنین امام زمان با قدرت hgid و معجزات است همان چیزهایی که آقای گنجی میگوید انجام میدهد. آقای حسن روحانی رسما اعلام کرد که نظام دنبال حلال شیعی نیست. عملا هم نیست. اصلا چیزی به نام هلال شیعی وجود ندارد. اگر نقشه های پراکنش شیعیان دوازده امامی بگرید، تنها سه کشور ایران و جنوب عراق و جمهوری آذربایجان کشورهای با اکثریت شیعه متصل هستند. در سوریه علویان هستند و در یمن زیدی ها .. اینها شیعه دوازده امامی نیستند و اختلافات جدی دارند و اصولا به قول آقای گنجی ما دین واحد اسلام یا مسیحیت ... نداریم ما اسلام ها و مسیحست ها و.. داریم. عراق هم، عملا شیعیان فقط میتوانند در همان مناطق شیعه نشین جنوب عراق حاکم شوند. در عمل آنها نخواهند توانست بر مناطق سنی نشین در شمال و غرب حاکم شوند و اگر عاقل باشند با پذیرش نظام فدرالی، جلوی تجزیه عراق میگرند و چاره جز این ندارند و عملا شیعیان عراق فهمیدند و به نظرم در همین راستای فدارلیزم حرکت خواهند کرد. عملا حکومت عراق یک نظام فدرال و شبه سکولار است. جمهوری اذربایجان هم که کشوری سکولار است هر چند دموکراتیک نیست. در سوریه هرگز حکومت شیعه دوازده امامی سرکرا نخواهد امام چون اقلیت بسیار کوچگکی هستاندو رژیم اسد هم سکولار و علوی است. میان ایارن و لبنان هم سرزمینهیا وسیع سنی نشین است. در لبنان هم شعیان نظام طائفه ای پذیرفتن و عملا یک حکومت سکولار است. الن شاید اکثر حاکمان جمهوری اسلامی ایران از جمله آخوندها و نظامیان.. میدانند سیاست غرب ستیزی شان یک اشتباه استراتزیک بد . ان هم مثل آقی گنیج، این سخنان میدانند، ولی متاسفانه بخاطر رقابت سیاسی داخلی و محدودیت منافع و ازدیاد حاکمان بر توزیع منافع، این اظهار نظرهای اشتباه صورت میگرد. اتفاق در نزد برخی از مراجع شیعه و شیعیان، همین نظر وجود دارد که ظهور مهدی موعود، با روش صلح آمیز و تبلیغ و تبشیر است و نه جنگ و بمب اتم.. فقط باید امیدوار بود دست کم این شیعیان صلح طلب از درون همین نظام قدرت بگیرند و کار بدتر نکنند! ایران کشور وسیع و پر جمعیتی است. واقعا استعداد زیادی دارد، حتی اگر یک حکومت دیکتاتوری کارآمد چیزی مثل چین، هم در این کشور حکومت میکرد تاحالا یک ابرقدرت اقتصادی میشد. ولی حاکمان جمهوری اسلامی، 37 سال راه اشتباه رفتند، در سیاستها اشتباه کردند، چنگ را بیهوده 6 سال ادامه دادند. بجای اروپا و امریکا ، قدرتهای دست دوم مثل روسیه و چین را دوست خود قرار دادند در حالی چین و حتی روسیه از دوستان غرب بوده اند. روسیه موقتا با غرب درافتاده ولی در نهایت دوباره روابطش خوب میکند، فعلا دارد چانه میزند سر امتیازات. حکومت جمهوری اسلامی سیاست و ایدئولوژی اشتباهی را انتخاب کرد. که هم خود نظام و هم مردم ایران زیان دیدند. حالا بسیاری از درون همین نظام هم متوجه این اشتابهات شده اند ولی متاسفانه بخشی از حاکمیت بخاطر منافع شخصی نمیخواهد به نفع مردم و منافع ملی ایران گذشت کند و دست از سیاست اشتباه غرب ستیزی بردارد. بعد از انتخابت خبرگان (که امیدوار باشیم افراد معقول معتدل در آن اکثریت بگیرند)، و سیاست نظام در تا سه-چهار ماه دیگر معلوم میشود. الان زیاد هنوز اوضاع مبهم است. چون بحبوبه جنگ قدرت جناحهای داخلی است.

 • زمانی

  اکبر گنجی فقط پنج بار از اسرائیل در این مقاله نام برده، انشاء الله در سال جدبد این روند کاهش اسرائیل اسرائیل کردن"روشنفکران " ایرانی ادامه داشته باشد. مشکل در ایران است و فرافکنی کارساز نمیباشد.

 • سیاوش

  نگرانی ایران از تقابل ناگریز روزقیامتی با غرب، ناشی از باورهای ایدئولوژیک اسلامی نیست، بلکه برخاسته از ماهیت جغرافیای سیاسی آن است. ایدئولوژی توتالیتر حاکمیت ایران، استراتژی بازدارندگی و ایجاد هلال شیعی، همگی محتوایی کاملاً این جهانی دارند و درپی تثبیت مرزها و مناسبات ناکارآمد کنونی هستند.