Share

۲۰۱۵ سالی بود که جنگ‌های خاورمیانه برای ساکنان دیگر کره زمین نیز تبعات دردناکی داشت. بحران پناهجویان در اروپا که بیش از پنجاه درصدشان از جنگ داخلی سوریه فرار می‌کنند، تصاویر دردناکی را بر جای گذاشت. شمار کشته‌شدگان در میان پناهجویانی که از طریق دریای مدیترانه قصد داشتند خود را به اروپا برسانند در سال ۲۰۱۵ به بالا‌ترین رقم در تاریخ مهاجرت، به ۳۷۷۱ نفر افزایش یافت.

حملات تروریستی طرفداران گروه «دولت اسلامی» (داعش) که در ژانویه سال ۲۰۱۵ با حمله به نشریه شارلی ابدو آغاز شد، این بار در حملات ۱۳ نوامبر پاریس خونین‌تر تکرار شد. نزاع‌های خونین فلسطینان و اسرائیلی‌ها، جنگ داخلی سوریه بین نیروهای مخالف بشار اسد و دولت او، و حملات ائتلاف علیه گروه دولت اسلامی (داعش) همچنان در سال ۲۰۱۵ ادامه داشتند.

آنچه امید می‌دهد، آینده است: تصویر شادی مردم ایران پس از توافق هسته‌ای با دولت‌های ۱+۵، لحظه شادی مردم پاریس در دو استقامت «رنگ‌ها» چهارماه پس از حمله به شارلی ابدو و صورت نورانی دختربچه سوری که امدادگران یونانی به او کمک می‌کنند تا جلیقه نجاتش را در بیاورد و پای در خشکی بگذارد.

سوگواران اطراف قبر ملک عبدالله، پادشاه عربستان سعودی در گورستان "العود" در ریاض جمع شده‌اند. ملک عبدالله ۲۳ ژانویه ۲۰۱۵ از دنیا رفت. عکس از: AFP / MOHAMMED MASHHUR
این عکس در تاریخ ۱۱ ژانویه ۲۰۱۵ در میدان "ریپابلیک" پاریس گرفته شده و مردمی را نشان می‌دهد که در سوگ کشته‌شدگان هفته‌نامه شارلی ابدو جمع شده‌اند. حملات تروریستی اسلام‌گرایان افراطی به هفته‌نامه طنز شارلی ابدو و یک بقالی کوشار یهودیان در پاریس در تاریخ ۷ ژانویه، ۱۷ نفر کشته به جای گذاشت. عکس از: KENZO TRIBOUILLARD / AFP
در روز سوگواری برای کشته‌شدگان حملات تروریستی ۷ ژانویه ۲۰۱۵ پاریس، فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهوری فرانسه، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان را در کاخ الیزه در آغوش می‌کشد. این دو سپس همراه با همه مقاماتی که برای تسلیت به فرانسه آمده‌اند به میدان "ریپابلیک" پاریس رفتند تا در سوگواری جمعی برای ۱۷ قربانی شارلی ابدو و سوپرمارکت یهودیان، شرکت کنند. عکس: DOMINIQUE FAGET / AFP
۱۹ آوریل ۲۰۱۵، چهار ماه پس از حملات تروریستی به هفته‌نامه شارلی ابدو، مردم پاریس در دو پنج‌کیلومتری "رنگ‌ها" شرکت می‌کنند. مسابقه دو استقامت "رنگ‌ها"، شادترین مسابقه دو جهان است که در آن دوندگان در حالی که به سمت هم رنگدانه پرتاب می‌کنند، می‌دوند. رنگ‌ها قرار است نمادی برای شادی، زندگی رنگین و سلامتی باشند. عکس: AFP / JOEL SAGET.
داوطلبان بر روی یک کوه از جلیقه نجات‌های پشت سر گذاشته شده توسط پناهندگان و مهاجرانی که با قایق به جزیره یونانی لزبوس آمده‌اند، راه می‌روند. در تمام طول سال ۲۰۱۵، پناهجویانی که بیشتر‌شان از جنگ داخلی سوریه فرار می‌کنند از طریق ترکیه و با قایق‌های بادی به یونان می‌آمدند. عکس از ARIS MESSINIS / AFP
در روز ۲۵ آوریل ۲۰۱۵، یکی از تظاهرکنندگانی که علیه نژادپرستی پلیس آمریکا به خیابان‌های بالتیمور آمده‌، شیشه ماشین پلیس را می‌شکند. این تظاهرت در اعتراض به کشته شدن "فردی گری"، مرد آفریقایی-آمریکایی که در بازداشت پلیس دچار آسیب‌های نخاعی شد و درگذشت، شکل گرفت و چندین روز در شهر بالتیمور ادامه داشت. عکس: AFP / JIM WATSON.
فلسطینی‌های ساکن روستای نبی صالح در نزدیکی رام الله در روز ۲۸ اوت ۲۰۱۵ با سربازان اسرائیلی برای آزادی یک پسر فلسطینی درگیر شده‌اند. این درگیری بین نیروهای امنیتی اسرائیل و معترضان فلسطینی علیه مصادره زمین‌های فلسطینی و افزایش مساحت شهرک‌های یهودی نشین در اطراف نبی صالح بود. عکس: ABBAS MOMANI / AFP.
دونالد ترامپ، یکی از نامزدان حزب جمهوری‌خواه برای انتخابات ۲۰۱۶ ریاست جمهوری در آمریکا، سوار بر ناو "یواس‌اس آیاوا" که از جنگ جهانی دوم باقی مانده است، سخنرانی می‌کند. در این سخنرانی روز ۱۵ سپتامبر ۲۰۱۵، ترامپ به موضوع امنیت ملی آمریکا در سایه تروریسم جهانی پرداخت. عکس: AFP / ROBYN BECK.
یک امدادگر یونانی جلیقه نجات را از تن کودک پناهجویی که به جزیره یونانی "کُس" پناه آورده است، در می‌آورد. عکس از ANGELOS TZORTZINIS / AFP
مردم ایران در شب سه‌شنبه ۱۴ ژوئیه (۲۳ تیرماه) پس از خبر به سرانجام رسیدن بیست و دو ماه مذاکره ایران و گروه ۱+۵ بر سر برنامه هسته‌ای ایران، شادی می‌کنند. تیم مذاکره کننده ایران به ریاست محمدجواد ظریف در وین پایتخت اتریش، به یک توافق نهایی با گروه ۱+۵ بر سر آینده برنامه هسته‌ای ایران دست یافت. فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در یک نشست رسمی بیانیه‌ وین را به زبان انگلیسی و فارسی خواندند و اعلام کردند که توافق نهایی در برنامه هسته‌ای ایران به دست آمده است.
روز ۷ مارس ۲۰۱۵، شبه‌نظامیان داوطلب شیعه از تیپ امام علی عراق پیش از پیوستن به عملیات بازپس‌گیری تکریت از نیروهای گروه "دولت اسلامی" (داعش)، تمرین نظامی می‌کنند. عکس: خبرگزاری فرانسه / حیدر حمدانی.
کشتی‌ای پس از زلزله ۴ / ۸ ریشتری روز ۱۷ سپتامبر و در نتیجه سونامی بعد از آن در داخل فضای شهری در شیلی به گل نشته است. یک میلیون نفر در شیلی پس از این زلزله از فضاهای پر خطر تخلیه شدند و در نتیجه این زلزله و سونامی بعد از آن تنها ۱۲ نفر جان خود را از دست دادند. عکس: AFP PHOTO /MARTIN BERNETTI
روز ۷ سپتامبر ۲۰۱۵، بهیاری در بیمارستان الوا در مونروویا، جایی که بیماران مبتلا به ابولا را نگهداری می‌کنند، ایستاده است. اپیدمی ابولا در صدر اخبار پزشکی سال ۲۰۱۴ قرار داشت. بیماری که ۲۴ هزار نفر را در سرتاسر دنیا مبتلا کرده و تعداد زیادی از آنان را به کام مرگ کشاند. اما خوشبختانه در طول سال ۲۰۱۵ مبارزه انسان با این ویروس تا حد زیادی موفق بود. کشور گینه در تاریخ ۲۹ اکتبر و کشور سیرالئون در تاریخ هفتم نوامبر اعلام کردند که به صورت کامل از شر این بیماری رها شده‌اند. با این حال لیبریا هنوز سه مورد جدید ابتلا به ابولا دارد. عکس از: DOMINIQUE FAGET / AFP.
در روز ۲۴ سپتامبر ۲۰۱۵، پرسنل اورژانس بیمارستانی در عربستان در کنار جسدهای کشته‌شدگان حادثه منا ایستاده‌اند. بنا به آمار رسمی دولت عربستان که دو روز بعد از حادثه اعلام شد، ۷۶۹ نفر از حجاج زیر دست و پای هم رفتند و جان خود را از دست دادند. منابع دولتی ایران اما می‌گویند که ازدحام حجاج باعث کشته شدن دست‌کم ۲۲۳۶ نفر شد. عکس: AFP / STR
روز ۱۰ اکتبر ۲۰۱۵ در انفجارهای آنکارا، مردی زنی را که مجروح شده تسلی می‌دهد. در این روز انفجارهای انتحاری در نزدیکی تجمع گروه‌های چپ ضد دولت رجب طیب اردوغان، بیش از ۱۰۰ نفر کشته و ۴۰۰ نفر زخمی به جای گذاشت. عکس: AFP / OZCAN YAMAN.
ماتیاس مولر، مدیر عامل شرکت خودروسازی آلمانی فولکس‌واگن، در روز ۲۱ اکتبر ۲۰۱۵ به پرسش‌های خبرنگاران در مورد خبر تقلب و محکوم شدن فولکس‌واگن در مورد تست آلاینده‌های موتورها، پاسخ می‌دهد. این شرکت محکوم شد که سطح آلایندگی دی اکسید کربن خودروها را بیشتری از آنچه در ماه سپتامبر ۲۰۱۵ فرض می‌شد، دستکاری کرده است. عکس از AFP / ODD ANDERSEN.
روز ۲۴ اکتبر، پلیس مهاجران و پناهجویانی را که پای پیاده از مرز کرواسی-اسلوونی عبور می‌کنند همراهی می‌کند. سال ۲۰۱۵، سال بحران پناهجویان در اروپا بود و کشورهایی مانند بلغارستان، رومانی و صربستان بارها تهدید کردند که مرزهای خود را به روی مهاجران و آوارگان جنگی خواهند بست. از آغاز سال ۲۰۱۵، بیش از ۵۰٪ از مهاجران که پای پیاده یا با قایق به اروپا می‌آیند، از جنگ داخلی سوریه فرار کرده‌اند، ۲۰٪ از شرایط بد زندگی در افغانستان و ۷٪ از عراق. مرگ و میر‌های ناشی از غرق شدن قایق‌های پناهجویان در سال ۲۰۱۵، بیش از ۳۷۰۰ نفر برآورد شده است. عکس از: AFP / Jure Makovec.
سربازان اسرائیلی در کنار جنازه مرد فلسطینی‌ای که به یکی از دوستان‌شان با چاقو حمله کرده است، ایستاده‌اند. حمله با چاقو در تاریخ ۲۹ اکتبر در مرز شهرک یهودی‌نشین "بیت هداسا" در مرکز شهرستان حبرون اتفاق افتاد و در نتیجه آن دو مرد فلسطینی به ضرب گلوله کشته و یک سرباز ارتش اسرائیل زخمی شد. عکس: خبرگزاری فرانسه/ منحیم کاهانا.
روز ۷ نوامبر ۲۰۱۵ - یک مرد سوری، جنازه کودکی را حمل می‌کند که در نتیجه حملات هوایی نیروهای بشار اسد به منطقه تحت کنترل شورشیان در شرق دمشق کشته شده است. عکس از AFP / ABD DOUMANY
مردم کنار بنای یادبود موقت در مقابل رستوران "لو کاریون" برای کشته‌شدگان حملات تروریستی ۱۳ نوامبر ۲۰۱۵ پاریس، گل گذاشته و جمع شده‌اند. در ۱۳ نوامبر یک رشته از حملات هماهنگ‌شده‌ی تروریستی متشکل از تیرباران‌های دسته‌جمعی و بمب‌گذاری‌های انتحاری در منطقه‌های یک، ۱۰ و ۱۱ شهر پاریس منجر به کشته شدن ۱۳۰ نفر و مجروح شدن ۳۶۸ نفر شد. عکس: AFP / ALAIN JOCARD.
روز ۱۶ نوامبر ۲۰۱۵، مردم در مقابل برج ایفل برای قربانیان حملات تروریستی ۱۳ نوامبر پاریس، یک دقیقه سکوت می‌کنند. عکس: KENZO TRIBOUILLARD / AFP
روز ۱۲ دسامبر ۲۰۱۵، همزمان با توافق تاریخی ۱۹۵ کشور در پاریس برای کاهش گازهای گلخانه‌ای و گرمایش زمین گروهی از فعالان محیط زیست در پاریس با پارچه‌ای قرمز رنگ در دست، زنجیره‌ای انسانی تشکیل دادند. آنها می‌خواستند که در آخرین ساعات باقی مانده برای به دست آوردن توافق به مقامات کشورهای جهان بگویند که از خط قرمز‌های محیط زیستی که سرنوشت انسان‌ها در گرو آنهاست، رد نشوند. عکس: AFP / ALAIN JOCARD.
نیمه‌شب ۳۱ دسامبر ۲۰۱۵ دقایقی مانده به تحویل سال میلادی، پلیس آلمان به دلیل تهدید‌های تروریستی دو ایستگاه قطار شهر مونیخ را تخلیه و مسدود کرد. این اتفاق در حالی افتاد که این شهر برای بزرگ‌ترین جشن خیابانی سال آماده می‌شد. پلیس گفت که از طریق سرویس امنیتی کشوری دوست آگاه شده که ۵ تا ۷ بمب‌گذار انتحاری برای حملات شب سال نو آماده شده بودند.
Share