ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

سعید مرتضوی و دادگاهی دیگر

سرپرست سابق سازمان تامین اجتماعی، چهارشنبه ۱۶ دی برای رسیدگی به اتهام‌هایش درباره واگذاری‌ شرکت‌های شستا به شرکت سورینت قشم متعلق به بابک زنجانی در دادگاه حاضر خواهد شد.

سعید مرتضوی، سرپرست سابق سازمان تامین اجتماعی، روز چهارشنبه ۱۶ دی ماه برای رسیدگی به اتهام‌هایش در مقام سرپرست این سازمان در دادگاه حاضر خواهد شد.

مصطفی ترک همدانی، وکیل کارگران زیر پوشش سازمان تامین اجتماعی، با اعلام این خبر به خبرگزاری کار ایران (ایلنا) گفته است که این جلسه برای رسیدگی به پرونده مدیر‌‌عامل سابق سازمان تامین اجتماعی در شعبه ۱۰۵۷ دادگاه کیفری دو ویژه رسیدگی به جرائم کارکنان دولت، تعیین وقت شده است.

قرار است در این جلسه به اتهام‌های سعید مرتضوی درباره واگذاری‌های شرکت‌های شستا به شرکت سورینت قشم متعلق به بابک زنجانی رسیدگی شود.

ترک همدانی همچنین گفته است: «در این دادگاه، پرداخت‌های خارج از قانون از صندوق سازمان تامین اجتماعی به افراد غیر زیر‌مجموعه سازمان اعم از چند مقام ارشد دولت سابق یا برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی یا دیگر افراد حقیقی و حقوقی، مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.»

این دومین جلسه رسیدگی به اتهام‌های سعید مرتضوی در این زمینه است: احضار مرتضوی برای پرونده شستا

دادگاه‌های برگزار شده برای سرپرست سابق سازمان تامین اجتماعی و دادستان پیشین تهران که یکی از چهره‌های جنجالی حکومت ایران است، تا به حال نظر افکار عمومی را تامین نکرده و انتقادهایی را از قوه قضاییه ایران به همراه داشته است.

رسیدگی به اتهام‌های او در مقام دادستان، به تبرئه او از اتهام معاونت در قتل و ارائه گزارش خلاف واقع انجامید که با اعتراض شدید  خانواده محسن روح‌الامینی، از کشته‌شدگان حوادث پس از انتخابات جنجال‌برانگیز ریاست جمهوری سال ۸۸ همراه شد.

آخرین حکمی که برای او صادر شده است هم شش ماه حبس قطعی و ۴۶میلیون تومان جریمه نقدی است که به دنبال رسیدگی به بخشی از پرونده گشوده شده برای تخلف‌های سعید مرتضوی در دوران سرپرستی بر سازمان تامین اجتماعی، برای او صادر شده است.

روز یک‌شنبه ۱۳ دی ماه اما سعید مرتضوی در نامه‌ای بلند بالا و ۲۰ صفحه‌ای خطاب به نمایندگان مجلس ایران نوشت که عناد‌ها با او از آنجایی شروع شده که جلوی استخدام‌های سفارشی در سمت‌های مدیریتی شستا را گرفته است: «در چند هفته گذشته از سوی تعدادی انگشت‌شمار از نمایندگان محترم مجلس، مطالبی دروغ و خلاف واقع از تریبون محترم مجلس شورای اسلامی بیان گردید و متاسفانه ابزار تحقیق و تفحص از سوی این افراد با بهره‌گیری از مطالب کذب و نادرست، به وسیله‌ای جهت انتقام‌جویی برخی رسانه‌ها و شایعه‌سازی افراد مغرض تبدیل و تظلم‌خواهی اینجانب به قوه قضاییه نیز در طول دو سال اخیر نتیجه‌ای نداشته است، با وجود این‌که به‌عنوان مثال در خصوص ادعای واگذاری ۱۳۷ شرکت به بابک زنجانی، قرار منع پیگرد صادر شده و کذب بودن این ادعا ثابت گردیده است.»

ترک همدانی در مورد این نامه سعید مرتضوی به نمایندگان مجلس، معتقد است که «او چون اطلاع داشته است روز چهارشنبه باید به دادگاه برود، با انتشار این نامه درصدد انحراف افکارعمومی بوده و تلاش می‌کند تا از این طریق‏، نمایندگان را در موقعیت ضعف قرار دهد.»

در بخشی از نامه سعید مرتضوی آمده است که او حدود یک میلیارد تومان برای پرداخت به موسسه‌های خیریه و دارالایتام اختصاص داده که بخشی از این مبلغ به تعدادی از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی برای هزینه‌کرد در حوزه انتخابیه‌شان داده شده تا به افراد مستمند و بیماران صعب‌العلاج و بیمه‌شدگان تامین اجتماعی، کمک هزینه درمانی بدهند: «اداره حقوقی و قوانین مجلس شورای اسلامی به‌صورت کتبی و رسمی در پاسخ به بازپرس محترم و ارجاع ریاست محترم مجلس، این پرداخت‌ها را قانونی و منطبق با مصوبات هیأت امناء و هیأت مدیره سازمان دانسته که ایراد و اشکالی بر آن وارد نیست.»

بر اساس نامه مرتضوی، بخشی از این مبلغ هم به «وزیر محترم و دو تن از معاونان محترم رئیس جمهوری برای هزینه‌کرد در سفر های استانی و ملاقات‌های مردمی» اختصاص داده شده است.

وکیل کارگران زیر پوشش سازمان تامین اجتماعی اما درباره این بخش از نامه سعید مرتضوی هم گفته است: «با گذشت بیش از دو سال از تشکیل پرونده و ادعاهای این فرد مبنی بر این‌که برای کمک به مستضعفان، ایتام و معلولان، مبلغی را در اختیار نمایندگان مجلس گذاشته، تاکنون فهرستی به دادگاه ارائه نکرده است و من به عنوان وکیل پرونده، آن را در پرونده ندیده‌ام. گرچه ممکن است چند نفر این اقدام را کرده باشند٬ اما بعید می‌دانم چنینی فهرستی با اسامی بسیار وجود داشته باشد.»

نام سعید مرتضوی اما آخرین بار در روزهای پیش از «اربعین» امام سوم شیعیان و با سفر او به عراق خبرساز شده بود. او شامگاه پنج‌شنبه پنجم آذر ماه، با پرواز شماره ۳۴۱۳، فرودگاه بین‌المللی امام خمینی تهران را به مقصد نجف اشرف در عراق ترک کرده و از ایران خارج شده بود. مرتضوی پیش از ترک تهران گفته بود که برای شرکت در مراسم اربعین سومین امام شیعیان به کربلا می‌رود.

سفر او به خارج از کشور در حالی انجام شد که پرونده‌های باز متعددی در قوه قضاییه دارد اما ممنوع‌الخروج نیست.

از سوی دیگر، به گفته ترک همدانی، مرتضوی با محافظانی در بازپرسی‌ها حاضر می‌شود که مسلح هستند: «محافظان او به صورت مسلح در بازپرسی حاضر می‌شدند و بازپرس مجبور به بیرون کردن آن‌ها از جلسه می‌شد و در جلسه اخیر دادگاه نیز محافظان آقای مرتضوی را همراهی می‌کردند.»

در جلسه آخر مورد اشاره وکیل کارگران زیر پوشش سازمان تامین اجتماعی، شکایت عباس پالیزدار مبنی بر افترا و اعتراض به بازرسی از منزلش در زمان ریاست مرتضوی بر دادستانی تهران مطرح شده که مرتضوی پس از تفهیم اتهام، از خود دفاع کرده است.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • امان الله خان

    مرتضوی با صلاح دید مجتبی خامنه ای به سفر رفته ایشون گفته برو تا آبها که از آسیاب افتاد برگرد. اما اگر اینطور بود چرا زن و بچه و دامادش را با خودش برده؟ چرا رفته به آلمان؟ چرا الان میره کلاس آلمانی یاد بکیره! عجب امام خامنه ای اما بر جسته ایه. فکر همه چیز رو کرده!

  • nader

    یک بازیکن تیم ملی  فوتبال را از زمین بازی به سرباز خانه اعزام میکنند و گلر تیم ملی را به اوین ! و دیگری از ترس دستگیرشدن به ایران برنمیگردد! و چندنفررا از بازی کردن در تیم امید محروم میکنند! در حالیکه مرتضوی به حبس در خارج از کشور محکوم شده صحبت از آزادی زنجانی است !