ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

گفت‌وگو درباره هایدگر

بابک مینا − گفت‌وگویی با محمدرضا نیکفر درباره مارتین هایدگر در ۵ قسمت

مارتین هایدگر شاید مسئله برانگیزترین فیلسوف قرن بیستم باشد. از سویی تأثیرگذارترین و احتمالا مهمترین چهره در فلسفه قاره‌ای است، و از سویی دیگر فلسفه او یکسره زیر سایه گرایش سیاسی‌اش قرار دارد.

بحث درباره رابطه اندیشه فلسفی هایدگر و نازیسم ظاهراً تمامی ندارد. نخست در آلمان این بحث با رساله مشهور"ژارگون اصالت" آدورنو آغاز شد، و سپس در کشورهای دیگر و به خصوص در فرانسه ادامه یافت. آدورنو فلسفه هایدگر را تقریبا به فاشیسم فرومی کاهد. این موضع شاید بسیار رادیکال و ناموجه بنماید، اما اگر دیدگاه آدورنو را هم نپذیریم، بی گمان نمی توانیم از میل و رغبت هایدگر به جنبش فاشیستی، به سادگی بگذریم.
بحث رابطه فلسفه هایدگر با سیاست او در ایران در دهه شصت خورشیدی آغاز شد و تا کنون کم وبیش ادامه دارد. اکنون که برخی از آثار اصلی هایدگر در ایران در حال ترجمه شدن است، مباحثه درباره سیاست او شاید روشن تر و امکان پذیرتر شده است.
گفت‌وگو با محمدرضا نیکفر در مورد هایدگر بر این مبنا صورت گرفته است.

این گفت‌وگو در پنج قسمت منتشر شده است:

۱. دو چهره هایدگر
۲. نیچه و واگنر، هایدگر و هیتلر
۳. حال و هوای هایدگر
۴. هستی هایدگر و خدای اسلام
۵. هایدگر و کاریکاتور فردیدی‌اش

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • morteza

    سلام انگاری شما اصلا ارامش دوسثذار را دوسث ندارید از نیکفر بعید است هیج از این تنها متفکر ایرانی صحبتی ندارید از مستندی که از او و کارهایش درست شده خبری بدهید ممنون