ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

دفتر سیاسی طالبان در قطر در مذاکرات صلح افغانستان شرکت می‌کند

اعضای دفتر سیاسی طالبان در قطر به طور مستقیم با ملا اختر منصور، جانشین ملا عمر، رهبر سابق این گروه اسلام‌گرا در ارتباط هستند.

طالبان اعلام کرد که دفتر سیاسی این گروه در قطر به نمایندگی از طالبان در مذاکرات صلح افغانستان شرکت خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، گروه طالبان این خبر را یکشنبه ۲۴ ژانویه/ چهارم بهمن در ایمیلی اعلام کرد که ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان، پس از نشستی غیر رسمی در دوحه، پایتخت قطر فرستاد.

روز گذشته طالبان اعلام کرد پیش‌شرط این گروه برای شرکت در مذاکرات صلح افغانستان، حذف طالبان از لیست سیاه سازمان ملل متحد است.

یک عضو طالبان شنبه ۲۳ ژانویه / سوم بهمن گفت چنانچه شورای امنیت سازمان ملل متحد قطعنامه‌های خود مبنی بر بلوکه کردن دارایی‌ها و محدودیت سفر چهره‌های ارشد این گروه را لغو کند، طالبان به شرکت در گفت‌وگو‌های صلح افغانستان «خواهد اندیشید».

اعضای دفتر سیاسی طالبان در قطر به طور مستقیم با ملا اختر منصور، جانشین ملا عمر، رهبر سابق این گروه اسلام‌گرا در ارتباط هستند.

ملا منصور پس از اعلام مرگ ملا محمد عمر جانشین او شد. ملا عمر در زمان حیات خود هرگونه مذاکره‌ای با دولت افغانستان را تحریم کرده بود.

فعالان سیاسی افغانستان، مقامات پیشین این کشور و نمایندگانی از طالبان صبح شنبه ۲۳ ژانویه برای نشستی دو روزه وارد دوحه قطر شدند. قرار است این مذاکرات به حل بحران و برقراری صلح پس از ۱۵ سال جنگ داخلی افغانستان بپردازد.

هیچ یک از مقامات دولت کنونی افغانستان در این نشست شرکت نکردند. خانم ملالی شینواری، معاون رئیس جمهوری و عمر داودزی، وزیر امور داخله سابق افغانستان در این اجلاس حضور دارند.

اولین دور گفت‌وگوهای صلح دولت افغانستان و طالبان، ژوئیه ۲۰۱۵ به میزبانی پاکستان برگزار شد. دور دوم این گفت‌وگوها پس از انتشار خبر مرگ ملا محمد عمر، رهبر طالبان، متوقف شد. در این خبر آمده بود که ملا عمر دو سال پیش از نشست صلح افغانستان مرده بود.

طالبان تنها یکی از گروه‌های اسلام‌گرای تندرو در افغانستان است که در حال حاضر دست به عملیات می‌زنند. دیگر گروه‌های اسلام‌گرا مانند داعش و القاعده در این نشست حضور ندارند.

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.