Share

حسن خمینی می‌گوید که به عدم احراز صلاحیت خود اعتراض می‌کند اما امیدی ندارد که از این اعتراض نتیجه بگیرد.

khomini

حسن خمینی از اعتراض به عدم احراز صلاحیت‌اش در انتخابات مجلس خبرگان خبر داد و گفت که بعید می‌داند این اعتراض راه جدیدی بگشاید.

او صبح جمعه نهم بهمن در دیدار با جمعی از دانشجویان، بار دیگر به عدم دعوت خود برای امتحان اجتهاد نامزدهای خبرگان رهبری اشاره کرد و گفت که «هیچ گاه هیچ‌کس به هیچ نوع از اینجانب جهت مذاکره، مصاحبه یا طریقه‌ای که به کشف علمیت بیانجامد، دعوت نکرده است.»

پیش از این برخی از اعضای شورای نگهبان از دعوت پیامکی و تلفنی حسن خمینی برای شرکت در آزمون اجتهاد خبر داده بودند. سخنگوی شورای نگهبان هم گفته بود که او نیز همانند سایر داوطلبان به آزمون دعوت شده است. اما برادر حسن خمینی همان زمان هرگونه دعوت از او را برای شرکت در آزمون اجتهاد کذب دانسته بود.

بیشتر بخوانید: حسن خمینی در آزمون مجلس خبرگان شرکت نکرد

خمینی عدم احراز صلاحیت خود را «تعجب‌برانگیز» دانست و گفت که در مهلت قانونی به عدم احراز صلاحیت اعتراض خواهد کرد اما بعید می‌داند که این اعتراض مسیر جدیدی را بگشاید.

او همچنین با بیان این‌که صلاحیت علمی‌اش از سوی بسیاری از مراجع تائید شده و «چهره ناشناخته‌ای» نیست، گفت: «اگر آقایان نتوانستند از شهادت مراجع و علما و درس‌ها و نوشته‌ها به احراز برسند، بعید است بتوانند در آینده نیز به چنین مهمی دست یابند.»

انتخابات مجلس خبرگان رهبری همزمان با انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی هفتم اسفند برگزار می‌شود. شورای نگهبان نزدیک به هشتاد درصد از داوطلبان نمایندگی این مجلس را عدم احراز صلاحیت یا رد صلاحیت کرده است.

براساس اعلام ستاد انتخابات وزارت کشور ۸۰۱ داوطلب برای نامزدی مجلس خبرگان ثبت‌نام کرده بودند که شورای نگهبان تنها ۱۶۶ نفر از این افراد را تائید صلاحیت کرد. بنا بر اعلام شورای نگهبان، ۱۱۱ نفر از داوطلبان غیرمجاز شناخته شدند و ۱۵۸ نفر نیز پیش از بررسی صلاحیت‌ها، انصراف دادند.

شورای نگهبان همچنین  ۱۵۲ داوطلب را به دلیل عدم شرکت در آزمون کتبی رد صلاحیت کرد و ۲۰۷ نفر نیز با نظر این شش فقیه شورای نگهبان فاقد صلاحیت لازم شناخته شده‌اند. رد صلاحیت گسترده داوطلبان، نتیجه انتخابات در شش حوزه را از پیش مشخص کرده است.

تعداد نامزدها در هرمزگان، بوشهر، اردبیل، سمنان، خراسان شمالی و آذربایجان غربی با تعداد نمایندگان این استان‌ها در مجلس خبرگان رهبری یک‌سان است. مسئولان برگزاری انتخابات در دوره قبل برای مقابله به این مسئله، اقدام به جابه‌جایی حوزه انتخابیه برخی از داوطلبان کردند.

در همین زمینه

«خواست سپاه و رهبری مجلس انقلابی است»

مطهری: رئیس‌جمهوری در مسئله رد صلاحیت‌ها ورود کند

تکذیب رایزنی دولت با شورای نگهبان بر سر رد صلاحیت‌ها

Share