Share

تجمع گروهی از جوانان بسیجی در اعتراض به قراردادهای جدید نفتی ایران با دخالت و ممانعت نیروی انتظامی روبه‌رو شد. پلیس از بازداشت ۳۸ نفر در این تجمع خبر داد.

مأموران نیروی انتظامی در مقابل ساختمان وزارت نفت - جمعه ۱۰ بهمن

مأموران نیروی انتظامی در مقابل ساختمان وزارت نفت – جمعه ۱۰ بهمن

این تجمع قرار بود پیش از ظهر امروز جمعه ۱۰ بهمن در مقابل ساختمان وزارت نفت برگزار شود.

ابتدا خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گزارش داد مأموران یگان‌ویژه مقابل ساختمان وزارت نفت در خیابان طالقانی تهران مستقر شده‌اند تا با هرگونه تجمع غیرقانونی در مقابل این وزارتخانه برخورد کنند.

مقامات نیروی انتظامی گفته بودند که پلیس با هرگونه تجمع بدون مجوز که غیرقانونی برگزار شود، برخورد خواهند کرد.

محمدرضا یوسفی، مدیرکل امور سیاسی استاندار تهران نیز گفته بود این تجمع هیچ مجوز قانونی ندارد.

در همین حال سایت‌های نزدیک به نیروهای امنیتی و سپاه پاسداران از برخورد مأموران با تجمع‌کنندگان خبر دادند و نوشتند چند تن از معترضان بازداشت شده‌اند.

مسعود حسنلو، یکی از مسئولان دانشجویان بسیجی به خبرگزاری تسنیم گفت پلیس جمعی از دانشجویان را بازداشت کرده است.

او همچنین گفت نیروهای حراست وزارت نفت نیز با حمله به عکاسان خبری و خبرنگاران با آن‌ها «شدیداً برخورد کردند».

مجتبی رئیسی یکی دیگر از بسیجی‌های معترض در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس بازداشت‌ها را تأیید کرد. ساعاتی بعد مرکز اطلاع‌رسانی پلیس تهران بزرگ گفت ۳۸ نفر در این تجمع بازداشت شده‌اند.

به‌گفته این مرکز دستگیر‌ی‌ها با هماهنگی دستگاه قضایی انجام شده و این افراد پس از تشکیل پرونده برای طی مراحل قانونی به دادسرا تحویل داده خواهند شد.

خبرگزاری فارس نوشته است در پی بازداشت دانشجویان بسیجی پسر در این تجمع، تعدادی از دانشجویان دختر به اعتراض‌ها ادامه دادند و با سر دادن شعارهایی علیه قراردادهای نفتی خواهان لغو این قراردادها شدند.

خبرگزاری دولتی ایرنا تعداد معترضان را ۴۰ تا ۵۰ نفر اعلام کرد.

سرمایه‌گذاران خارجی علاقه خود را برای حضور در پروژه‌های نفتی ایران بعد از لغو تحریم‌ها اعلام کرد‌ه‌اند. با این حال قراردادهای جدید نفتی که از آن با عنوان «قراردادهای جدید نفتی ایران» (IPC) یاد می‌شود مخالفانی در ایران دارد.

این مخالفان که در زمره مخالفان دولت یازدهم هستند معتقدند «قراردادهای جدید نفتی ایران» نکات مبهم بسیاری دارد و می‌تواند منافع ملی را در بلندمدت تحت تأثیر قرار دهند و آثار بلندمدت مشهودی را در درآمدهای نفتی داشته باشد. دولت و وزارت نفت از این قراردادها پشتیبانی می‌کنند و معتقدند جذابیت بیشتری برای سرمایه‌گذاران در ایران دارد.

Share