ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

افزایش شمار چاه‌های غیرمجاز و برداشت آب در استان البرز

به گفته یک مقام شرکت آب منطقه‌ای استان البرز ، در ۱۰ سال گذشته حدود ۸۰۰ میلیون مترمکعب که چهار برابر حجم سد کرج است، از آبخوان‌های استان البرز «اضافه برداشت شده است.»

مجتبی نوری، مدیر دفتر مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه‌ای استان البرز می‌گوید از سال ۱۳۸۹ شمار چاه‌های غیرمجاز در این استان افزایش یافته است.

نوری، شنبه ۱۷ بهمن به خبرگزاری مهر گفت که از سال ۱۳۸۵ نیز برداشت از آب‌های زیرزمینی در استان البرز «افزایش چشم‌گیری» داشته است.

به گفته او، در ۱۰ سال گذشته حدود ۸۰۰ میلیون مترمکعب که چهار برابر حجم سد کرج است، از آبخوان‌های استان البرز «اضافه برداشت شده است».

این مقام شرکت آب منطقه‌ای استان البرز می‌گوید در ۲۰ سال گذشته افت آب‌های زیرزمینی در دشت تهران‌کرج ۸۴ سانتیمتر بوده اما در سال‌های اخیر به بیش از یک متر رسیده است.

به گفته او، اگر این وضعیت ادامه پیدا کند در ۲۰ سال آینده «منابع آبی زیرزمینی وجود نخواهد داشت».

در حال حاضر ۷۶۹ هزار چاه در ایران وجود دارد. از این تعداد ۴۰۰ هزار چاه مجاز کشاورزی، ۳۰۰ هزار چاه غیرمجاز کشاورزی، ۳۹ هزار چاه در بخش صنعت و ۳۰ هزار چاه نیز مربوط به آب آشامیدنی می‌شود.

برداشت بی‌رویه آب از منابع آبی و خشکسالی‌های چندین ساله بر شدت بحران آب در ایران افزوده است.

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.