Share

پاپ فرانسیس از مواضع دونالد ترامپ علیه مهاجران مکزیکی به سختی انتقاد کرد و گفت کسی که به جای ساختن پل به دنبال دیوارکشی است، مسیحی نیست.

Pope_Francis_Malacanang_7

رهبر کاتولیک‌های جهان به شعارهای دونالد ترامپ، کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا علیه مهاجران مکزیکی واکنش نشان داد. دونالد ترامپ گفته است در صورتی که رئیس جمهور آمریکا شود، دیواری بین مکزیک و ایالات متحده می‌کشد و ۱۱ میلیون مهاجر مکزیکی غیرقانونی در این کشور را اخراج می‌کند. پاپ گفت: آدمی که فکرش تنها دیوار کشیدن است نه پل ساختن، مسیحی نیست.

پاپ در پرواز بازگشت از مکزیک به واتیکان، چیزی در این زمینه نگفت که آیا ترامپ برای کاتولیک‌ها می‌تواند یک گزینه انتخاباتی باشد یا نه. او فقط تصریح کرد که ترامپ با مواضعی که دارد، نمی‌تواند یک مسیحی محسوب شود.

نامزد جنجالی جمهوریخواهان آمریکا پیشتر از سفر پاپ به شهر مرزی سیوداد خوارز در مکزیک انتقاد کرده و گفته بود که این پاپ “فردی شدیدا سیاست‌زده و قطبی” است اما از خطرات موجود در مرز مکزیک و آمریکا هیچ اطلاعی ندارد.

پاپ در شهر مرزی یاد شده برای آوارگان و مهاجران آمریکای لاتین دعا کرد و آنها را خواهران و برادرانی خواند که در اثر فقر، خشونت، مواد مخدر و باندهای تبهکاری در به در شده‌اند. سیوداد خوارز به عنوان “خشونت‌بار ترین شهر جهان در خارج از  منطقه جنگ” شناخته می‌شود. این شهر کانون کارتل‌های قاچاق مواد مخدر است و به دلیل میزان بالای جرایم، ناامن‌ترین شهرهای مکزیک به شمار می‌رود.

پاپ در سومین روز سفر به مکزیک نیز به چیاپاس، کانون بومیان مکزیکی رفته و با آنها آواز خوانده و رقصیده بود. او در سخنانی خطاب به سرخپوستان مکزیکی از آنها به خاطر رفتارهای استعماری و سرکوب‌گری مسیحیان، طلب مغفرت کرد.

با این همه و به رغم رویکردهای مردمی، پاپ در موضع سقط جنین، نظرات همیشگی و محافظه‌کارانه کلیسا را تکرار کرد. از پاپ در کنفرانس مطبوعاتی پس از بازگشت از مکزیک پرسیده شد که آیا مادر باردار می‌تواند در صورت ابتلا به ویروس سیکا، جنین خود را به عنوان یک ضرورت اخلاقی کورتاژ کند؟ او تکرار کرد که سقط جنین یک جنایت و یک شر مطلق است.

پاپ اما به صورتی نامنتظره عنوان کرد که استفاده از وسایل جلوگیری از بارداری به خاطر ایپدمی ویروس سیکا مجاز است. کلیسای کاتولیک تا کنون، با هر گونه روش پیشگیری از بارداری مخالفت ورزیده است.

Share